Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Konečne otec na plný úväzok. Federer hovoril o dňoch bez zápasového stresu

Z elegantného hráča je už niekoľko mesiacov rekonvalescent, z tenisového kočovníka zasa konečne otec na plný úväzok.

05.11.2020 14:44
Roger Federer Foto: ,
Manželka Rogera Federer Mirka s deťmi na archívnej snímke.
debata

Obe tieto charakteristiky sedia na Rogera Federera. Fenomenálny Švajčiar v tejto sezóne odohral len šesť zápasov na Australian Open s bilanciou 5–1. Prebojoval sa tam do semifinále, ale ďalej sa nedostal.

V marci zastavila sezónu pandémia koronavírusu a medzitým už 39-ročného Švajčiara zasa operácia pravého kolena. Neskôr ju absolvoval ešte raz, čo znamenalo, že celú sezónu 2020 predčasne „odpískal.“

Čo ste o Federerovi možno nevedeli Fotogaléria - 42 fotiek Všetky fotky
Roger Federer, azda najpopulárnejšia tenisová...

„Ako odpočívam? Väčšinou naháňam deti, ale to sa ako relax zrejme veľmi neráta. Som otec na plný úväzok. Počas riadnej sezóny som sa tešil na to, keď si aspoň trochu zalyžujem alebo zahrám stolný tenis. Teraz robím deťom profesionálneho šoféra,“ vyslovil sa Federer, otec štyroch detí, dvojičiek chlapcov aj dievčat.

Videorozhovor s ním pre čínskych fanúšikov zorganizovala firma na výrobu športovej obuvi On, ktorej je spoluvlastník. Informoval o tom aj portál sport.idnes.cz.

Sezónu bez titulu si okrem tejto pamätá už len spred štyroch rokov, keď ju v polovici predčasne „zabalil“ pre boľavý chrbát. Hrajúca legenda má 103 singlových titulov z profikariéry, zatiaľ posledný grandslamový sa spája s Australian Open 2018. Napriek tomu sa tenisový fajnšmeker blížiaci sa k štyridsiatke nechystá na zaslúžený dôchodok.

„Minulý týždeň som si trochu zatrénoval. Dokonca päťkrát, čo sa mi od februára stalo po prvý raz,“ zasmial sa rodák z Bazileja. Tvrdí, že ani po dlhej vynútenej pauze mu motivácia na návrat nechýba.

„Stále sa chcem zlepšovať a bojovať s legendami tohto športu. Do dôchodku sa v najbližšom čase nechystám. Chcem sa vrátiť na súťažné dvorce, ale je to dlhodobý proces. Ráta sa na týždne, nie na dni,“ naznačil Federer.

Dubajský apartmán Rogera Federera Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Apartmán Rogera Federera.

V čase jeho absencie sa na neho dotiahol Rafael Nadal v historickom rebríčku v počte získaných grandslamových titulov. Energický Španiel má rovnako ako elegantný Švajčiar na konte 20 triumfov na turnajoch tzv. veľkej štvorky.

Federer to však teraz absolútne nerieši. Viac ako Nadal a Djokovič mu dávajú zabrať jeho štyri deti. Dievčatá Charlene Riva a Myla Rose majú už 11 rokov a v súčasnom období druhej vlny koronavírusu sa učia z domu. Chlapci Lenny a Leo majú šesť rokov a zatiaľ sa ich školské povinnosti netýkajú.

„Snažíme sa všetko organizovať a plánovať dopredu, čo sme predtým roky nemohli. Odpadlo nám neustále sťahovanie z mesta do mesta, balenie kufrov a zariaďovanie najbližších ciest. Spolu si užívame krásnu švajčiarsku jeseň. Predtým naposledy som bol takto dlho doma, keď som mal asi 16 rokov,“ uviedol Federer.

Najlepšie zarábajúci tenisti Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Sloane Stephensová - 9,6 milióna dolárov...

Jedna z najväčších športových celebrít tvrdí, že aj napriek svetovej sláve sa stále cíti ako obyčajný človek z vedľajšej ulice.

„Stále si rád pustím televízor, vyložím si nohy a pozriem sa na nejaký šport. Bez zápasového stresu je život príjemnejší. A mám aj viac času na priateľov, hoci stretávanie sa v čase ‚lockdownu‘ nie je jednoduché,“ zdôraznil.

Podľa Federera je poradie jeho životných hodnôt jednoduché:

„Zdravie, rodina, kamaráti“ Preto si namiesto kočovania po svete zrazu dokáže užívať rodinné prechádzky, výlety, spoločnú oslavu narodenín či návštevu reštaurácií.

„Dať si dobrú večeru s blízkymi ľuďmi bol pre mňa vždy príjemný spôsob, ako vypustiť paru,“ dodal osemnásobný wimbledonský víťaz.

debata chyba
Viac na túto tému: #Roger Federer #Mirka Federerová