V trinástich ovládla prestížny juniorský turnaj v Miami ako historicky najmladšia hráčka, o rok neskôr už debutovala ako čerstvá profesionálka na prestížnom turnaji v Monte Carlo. A keď mala pätnásť, dostala sa do semifinále grandslamu na Roland Garros. Prenikla do najlepšej desiatky a vydržala v nej celú dekádu.
Gabriela Beatriz Sabatiniová, dievča z predmestia v Buenos Aires, dnes oslavuje 50. narodeniny.
Áno, aj takto rýchlo nám ten čas letí…
Rivalita so Steffi
Federer – Nadal, Djokovič – Federer, Nadal – Djokovič… Podobných konfrontácií nájdete v tenisovom kolotoči málo. Budujú sa roky – stoja na základoch obrovskej športovej rivality.
Deväťdesiate roky v tomto smere patrili veľkým bitkám Sabatiniovej s legendárnou Steffi Grafovou. Na jednej strane chladná blondínka, na druhej ohnivá brunetka. Špecializovaný portál tennis.com zostavil rebríček päťdesiatich duelov, ktoré mali v sebe najväčší náboj. Tie medzi Sabatiniovou a Grafovou zaradil na 20. miesto.
Na počet grandslamových trofejí 22:1, bilancia vzájomných zápasov 28:11. Rodáčka z Mannheimu bola úspešnejšia v každom smere, napriek tomu odborníci radia ich zápasy medzi to najlepšie, čo tenisová história vo svojej špajzi ukrýva.
Argentínčanka vedela ako na Nemku. Dokonca bolo obdobie, keď Grafovú zdolala päťkrát v rade. A potom prišlo finále Wimbledonu 1991 a prehra 4:6, 6:3, 6:8. Pravda je totiž taká, že Sabatiniová si trúfala, iba keď nešlo o veľa – na menej významných podujatiach. Keď sa začal lámať chlieb, roztriasli sa jej kolená.
A možno to len chcelo malú radu, usmernenie či správny návod. Sabatiniová bola typické latinskoamerické dievča, ktoré vyrástlo v tradičnej katolíckej rodine. Na turnaje spravidla necestovala s profesionálnym trénerom, ale s otcom či bratom.
Radšej prehrávala
Mnoho odborníkov či fanúšikov sa nazdávalo, že jej problém tkvie v hlave. Po sérii excelentných víťazstiev zvyčajne prišla nečakaná prehra. Pre príklad netreba chodiť ďaleko. Na Roland Garros 1993 si počínala suverénne, až kým neprišlo štvrťfinále proti Američanke Mary Jo Fernandezovej. Rodáčka z Buenos Aires viedla 6:1, 5:1 a aj tak to bolo málo. Po troch hodinách a 36 minútach kapitulovala v treťom sete 8:10.
Napokon, Sabatiniová má na konte 15 grandslamových prehier v semifinále. Niekoľko rokov po kariére sa priznala, že v mladosti pre svoju plachosť zámerne prehrávala zápasy. Dôvod? Len aby sa vyhla pozornosti médií…
„V záverečnej fáze turnajov som myslela na povinnosti po zisku titulu a často som naschvál vypúšťala semifinále. S mojou ostýchavosťou to veru bolo až natoľko zlé. Bola som veľký introvert. Pre moju utiahnutosť som mala problémy už v škole,“ zamyslela sa Sabatiniová pre denník La Nación.
Ktovie, ako by to dopadlo, ak by jej hlava spolupracovala s telom. Lebo napriek jej obrovskému talentu sa nikdy nedostala nad tretiu priečku v renkingu WTA. „Ak by som sa stala jednotkou, asi by som mala so sprievodnou slávou obrovské ťažkosti. Domnievam sa, že môj rebríčkový strop vyplynul z horšieho znášania záujmu verejnosti,“ dodala víťazka jediného grandslamu – v roku 1990 vo Flushing Meadows.
„V hlave mala akýsi tenisový lakeť,“ vravel s humorom dlhoročný rodinný priateľ.
Na okruhu ju súperky považovali za rezervovanú, niektoré dokonca za arogantnú. Sotva sa vraj stalo, aby ich mimo kurtu pozdravila. Tmavý vzhľad a postava v nich evokoval obraz rozmarnej latinskej divy. „V poriadku, aj ja som bola arogantná. Ale aspoň som druhým povedala ahoj,“ prezradila legendárna Chris Evertová.
Avšak Sabatiniovej namyslenosť bola len ilúziou, podstata bola inde. Bola plachá a predovšetkým veľmi mladá. V prostredí, ktoré si vyžaduje absolútnu koncentráciu. Priam gladiátorskú.
Rande s Trumpom
S kariérou sa rozlúčila o tri roky skôr ako jej veľká rivalka Grafová. Mala iba 26 rokov. Ale ešte predtým ju predsa len v niečom predbehla. V roku 1992 sa z nej v priebehu pár sekúnd stala multimilionárka. Podpísala štedrú zmluvu s Pepsi. Takú, o akej sa Nemke mohlo iba snívať. Nasledovali vlastný parfém, kozmetika, oblečenie, potraviny. Jednoducho všetko. Zo Sabatiniovej bola zrazu viac komerčná, ako športová značka.
Zatiaľ čo v biznise žala nebývalé úspechy, v partnerskom živote sa jej darilo o poznanie menej. Asi tak, ako v semifinálových zápasoch.
Milostný vzťah s Andrem Agassim jej nevyšiel. A keďže ho sprevádzal veľký mediálny humbuk, súkromný život viac na verejnosti nerozoberala. Niekoľkokrát sa síce vyjadrila, že by chcela rodinu a dve deti, byť žienkou domácou a život spojiť s obyčajným človekom, ale do cesty jej nakoniec vstúpili úplne iní muži.
Namiesto toho randila so spevákmi Rickym Martinom a Michaelom Boltonom, niekdajšími tenistami Guilermom Roldanom či Henrim Lecontom. A vzťah jej nevyšiel ani s biznismenom Donaldom Trumpom, súčasným prezidentom USA. Po sérii neodbytných telefonátov a veľkých kytíc bola na večeri aj s monackým kniežaťom – princom Albertom. Dopadlo to rovnako.
Sabatiniová žije vo Švajčiarsku a okrem mnohých podnikateľských aktivít sa venuje aj charite. Chudobným deťom v jej rodnej krajine. V roku 2006 ju zaradili do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.