Hľadať
Denný / nočný režim
Newsletter Notifikácie
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky Newsletter newsletter

Ohrozia požiare Australian Open? Djokovič poslal organizátorom odkaz

Úvodný tenisový grandslamový turnaj sezóny Australian Open by sa mal odohrať v pôvodne plánovanom termíne.

07.01.2020 11:03
djokovič Foto: ,
Novak Djokovič na Australian Open 2019.
debata

Rozsiahle požiare, ktoré sužujú Austráliu už niekoľko mesiacov, podľa organizátorov podujatie neohrozia. „Predpoveď počasia je dobrá. Neočakávame žiadne časové posuny. Urobili sme potrebné kroky k tomu, aby sa turnaj uskutočnil podľa plánu,“ uviedol riaditeľ Australian Open Craig Tiley, cituje ho portál BBC.com.

Vysoké teploty v kombinácii s prudkým vetrom spôsobujú v Austrálii požiare už od septembra minulého roka. Neutíchajúce plamene pripravili o život najmenej 24 ľudí a zničili milióny hektárov pôdy. Navyše, požiare výrazne znižujú kvalitu ovzdušia.

„Zdravie a bezpečnosť hráčov aj ostatných účastníkov turnaja je pre nás ako vždy prvoradá. Budeme mať k dispozícii meteorológov a expertov na kvalitu ovzdušia, ktorí budú priebežne sledovať situáciu v Melbourne Parku. Rovnako úzko spolupracujeme s lekármi a ďalšími miestnymi odborníkmi,“ pokračoval Tiley.

Viditeľnosť v Melbourne počas uplynulého mesiaca klesla v niektorých častiach mesta pod úroveň jedného kilometra. Index kvality ovzdušia dosiahol číslo 213, pričom hodnoty nad 200 sú považované za veľmi nezdravé.

„Sme radi, že máme tri štadióny so zaťahovacou strechou a osem halových kurtov. Vďaka tomu je Australian Open odolné voči nepriaznivým vplyvom počasia,“ vysvetlil riaditeľ turnaja.

Situáciu v Austrálii pozorne sledujú aj samotní tenisti. Srb Novak Djokovič organizátorom odkázal, aby v prípade zlého počasia zvážili zmenu termínu podujatia.

Satelitná snímka zátoky Bateman. Foto: Reuters, EUROPEAN UNION
austrália zátoka dym požiar bateman Satelitná snímka zátoky Bateman.

„Chápem, že tenisový kalendár je poriadne nabitý a prípadné zmeny sú veľmi náročné. Mali by však zostať zachované nejaké štandardy,“ zamyslel sa obhajca titulu, ktorý v Melbourne triumfoval už sedemkrát.

Australian Open 2020 sa začne v utorok 14. januára zápasmi kvalifikácie. Hlavná súťaž odštartuje v pondelok 20. januára a vyvrcholí v nedeľu 2. februára. V Austrálii sa momentálne koná novovytvorený turnaj reprezentačných družstiev mužov ATP Cup, ktorý neohrozili výčiny počasia.

Mestá Sydney, Brisbane a Perth nemajú problémy s kvalitou ovzdušia. Naopak, duely challengerového turnaja v Canberre museli organizátori preložiť do 450 km vzdialeného Bendiga. V krajine okrem toho zrušili aj niekoľko futbalových a basketbalových zápasov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Novak Djokovič #Australian Open