Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Dostanú sa Slovenky na finálový turnaj? Lipták: Skvelé, že budeme hrať doma

Slovenské tenistky nastúpia v kvalifikácii o postup na finálový turnaj Pohára federácie 2020 v domácom prostredí proti Britkám.

21.08.2019 14:27 , aktualizované: 17:17
tenis kužmová Foto: ,
Viktória Kužmová.
debata

O súperovi i výhode domácej pôdy rozhodol stredajší popoludňajší žreb v Londýne, ktorý určil zloženie ôsmich dvojíc.

Reprezentačné družstvá boli rozdelené na základe fedcupového rebríčka krajín k 22. aprílu 2019. Slovensko (15. v renkingu) figurovalo medzi osmičkou nenasadených spolu s Lotyšskom (12.), Kanadou (13.), Japonskom (14.), Ruskom (16.), Kazachstanom (17.), Brazíliou (18.) a Holandskom (19.). Súperi pre tieto krajiny vzišli z okteta nasadených: USA (2.), Bielorusko (5.), Rumunsko (6.), Nemecko (7.), Španielsko (8.), Švajčiarsko (9.), Belgicko (10.) a Veľká Británia (11.).

S ostrovným tímom majú priaznivú bilanciu 1:0, v roku 2006 ho zdolali na turnaji 1. skupiny regionálnej zóny v bulharskom Plovdive.

Víťazi kvalifikácie prebojujú na finálový turnaj na antukových dvorcoch v Budapešti (14. – 19. 4. 2020). Stretnutia kvalifikácie sa budú hrať v piatok 7. a v sobotu 8. februára 2020. Budú pozostávať z piatich súbojov, štyroch singlových a jedného deblového. Hrá sa na dva víťazné sety.

Pohár federácie sa od budúceho roka bude podľa vzoru Davisovho pohára hrať v novom formáte. Istú účasť na finálovom turnaji, na ktorom bude štartovať dovedna 12 tímov, má kvarteto.

Tvoria ho Austrália, Francúzsko ako finalisti tohtoročnej edície ženskej tímovej súťaže, Maďarsko ako domáci organizátor a dopĺňa ich Česko. Najúspešnejšej krajine ostatných rokov PF, ktorá od roku 2011 získala šesťkrát víťaznú trofej, udelila Medzinárodná tenisová federácia (ITF) minulú stredu voľnú kartu, takže nebude musieť hrať kvalifikáciu.

Slovenské tenistky sa v apríli udržali v II. svetovej skupine, keď na antuke bratislavského NTC zdolali Brazílčanky 4:0. Vďaka novému modelu súťaže a rozšíreniu svetovej skupiny na 16 tímov budú mať v prípade triumfu vo februárovom kvalifikačnom súboji už na jar šancu zabojovať o cennú trofej.

„Dostali sme veľmi náročného súpera, ale je skvelé, že budeme môcť hrať doma a vybrať si povrch. Verím, že budeme mať možnosť postaviť najsilnejší možný tím a naše hráčky zastihne tento týždeň v skvelej forme, aby sme si mohli zahrať na záverečnom turnaji Fed Cupu v Budapešti,“ zareagoval na žreb kapitán reprezentácie Matej Lipták.

Prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko považuje Veľkú Britániu za silného, ale hrateľného súpera.

„Ich líderkou je momentálne 16. hráčka rebríčka WTA Johanna Kontová, ktorá patrí do absolútnej svetovej špičky. Heather Watsonová bola v minulosti v elitnej stovke. Britky majú v tíme aj viacero mladých hráčok na čkle s Katie Boulterovou, ktoré sa vyvíjajú a tenisovo napredujú. Teší ma, že budeme hrať doma. Ak budú naše dievčatá v optimálnej forme, majú šancu zvíťaziť a postúpiť na finálový turnaj do Budapešti. Je to veľká motivácia,“ povedal Macko.

Žreb kvalifikácie o postup na finálový turnaj Pohára federácie:

  • USA – Lotyšsko
  • Holandsko – Bielorusko
  • Rumunsko – Rusko
  • Brazília – Nemecko
  • Španielsko – Japonsko
  • Švajčiarsko – Kanada
  • Belgicko – Kazachstan
  • Slovensko – Veľká Británia
debata chyba
Viac na túto tému: #Pohár federácie #slovenské tenistky