Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Hrbatého nominácia na Kanadu: Nechýba Kližan, Kovalík a Lacko áno

Martin Kližan, Filip Horanský, Norbert Gombos, Filip Polášek a Igor Zelenay tvoria oficiálnu predbežnú nomináciu kapitána tímu SR Dominika Hrbatého na bratislavské stretnutie Slovensko - Kanada 1. - 2. februára na antuke pod zatiahnutou strechou NTC v kvalifikačnom súboji o účasť vo finálovom turnaji Davisovho pohára 2019.

22.01.2019 11:17 , aktualizované: 11:54
Dominik Hrbatý Foto: ,
Dominik Hrbatý.
debata

V kádri sú možné dve zmeny pred žrebom programu vo štvrtok 31. januára.

V minulosti Slovensko odohralo s Kanadou jediné daviscupové stretnutie. V roku 1997 triumfovali Slováci v Montreale a zabezpečili pre svoju krajinu prvýkrát postup do svetovej skupiny. O víťazstvo 4:1 sa vtedy dvoma bodmi zaslúžil súčasný kapitán SR Dominik Hrbatý, rovnako dva body pridal aj Karol Kučera.

„Oproti predchádzajúcej nominácii sme sa rozhodli pre dvoch deblistov, keďže štvorhra môže byť dôležitým momentom. Pomôže nám to aj v prípade, ak by sme potrebovali šetriť Kližana na dvojhru. S chlapcami nás čaká tvrdá príprava. Máme výhodu oproti Kanaďanom, že budeme môcť dlhšie trénovať na dvorci. S tréningami začneme už tento piatok. V nedeľu plánujeme s chalanmi ‚teambuilding‘ a od pondelka sa začne oficiálny program,“ uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii v Bratislave kapitán slovenského tímu Dominik Hrbatý.

Hrbatý odpovedal aj na otázku ohľadom slovenskej dvojky, keďže istým lídrom bude Martin Kližan. „Dvojku vyberiem podľa aktuálnej formy. Rozhodnem sa asi až vo štvrtok pred žrebom (31. januára, pozn.). Chalani vedia, že nemajú čo stratiť. Po dlhých rokoch bude vypredané NTC aj na Davisov pohár. Martin Kližan sa na stretnutie veľmi teší, chalani sú ‚nahecovaní‘.“

Hrbatý sa vyjadril aj ku kanadským súperom a celkovým šanciam na víťazstvo. „Na Raonicovi vidno prácu Ivaniševiča. Servuje úžasne a je solídny aj od základnej čiary. Čo sa týka Shapovalova, môžem povedať, že som jeho fanúšikom. Hrá krásny technický tenis a podľa mňa je zo súčasných 'tínedžerov'naj­väčším kandidátom na Top 5 a možno aj vyššie. Všetko však bude, samozrejme, závisieť aj od jeho mentálneho rozvoja. Jeho účasť v Bratislave je istá, na potvrdenie príchodu Raonica si musíme počkať na oficiálnu nomináciu. V prípade Shapovalova ide podľa mňa o najlepšieho hráča od roku 2007, ktorý sa predstaví divákom v Bratislave. Vtedy bol ním Novak Djokovič. Tak ako tu bol Djokovič na začiatku svojej kariéry, možno si budú môcť diváci povedať v budúcnosti, že videli Shapovalova na vlastné oči na Slovensku. Kanada s Raonicom bude veľkým favoritom, no nie nezdolateľným. Bez Raonica vidím šance 50 na 50, možno aj trochu v náš prospech. Výkony však musia všetci hráči potvrdiť na kurte.“

V rámci reformy súťaže sa vo februárovom kvalifikačnom kole predstaví v súbojoch o postup na koncoročný turnaj 24 mužstiev. Dvanásť víťazných tímov sa pridá k štyrom semifinalistom tohtoročnej edície (Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko a USA) a držiteľom dvoch voľných kariet (Argentína a Veľká Británia). Týchto osemnásť národných výberov sa zúčastní na koncoročnom finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční 18. až 24. novembra 2019 v Madride.

Slováci vlani v októbri úspešne zvládli bratislavské stretnutie s Bielorusmi (3:1) a zabezpečili si účasť vo februárovom kvalifikačnom kole zreformovaného Davisovho pohára. Finalista Davis Cupu 2005 Slovensko je v „II. lige“ od sezóny 2007. Päťkrát neúspešne hralo o postup (2007 Kórejská republika, 2008 Srbsko, 2014 USA, 2015 Poľsko, 2016 Austrália) a v šiestich prípadoch odvrátilo zostup do II. skupiny euroafrickej zóny (2009 Macedónsko, 2010 Bielorusko, 2011 Ukrajina, 2012 Portugalsko, 2013 Švédsko, 2017 Poľsko).

debata chyba
Viac na túto tému: #Martin Kližan #Lukáš Lacko #Davisov pohár #Dominik Hrbatý #Slovensko - Kanada