Habšudová v roku 1996 v New Yorku ešte pri inom formáte – vyraďovacom a so šestnástimi aktérkami – neprešla cez 1. kolo. Husárová v sezóne 2002 v Los Angeles triumfovala vo štvorhre po boku Rusky Jeleny Dementievovej. Hantuchová takisto na ročníku 2002 v LA prehrala v osemfinálovom 1. kole (obe štartovali krátko po historickom fedcupovom úspechu Sloveniek v španielskom Maspalomase) a v roku 2007 mala v Madride bilanciu 1:2 a nepostúpila zo základnej skupiny. V hale Telefónica Arena vo veľtržnom areáli Recinto Ferial Casa de Campo v španielskej metropole prehrala s Ruskou Mariou Šarapovovou (4:6, 5:7) aj Srbkou Anou Ivanovičovou (2:6, 6:7 /9/), zdolala Rusku Svetlanu Kuznecovovú (7:6 /7/, 6:0).
Habšudová si zaspomínala na vlastné účinkovanie na šampionáte: „Trénovali sme tam na tridsiatom siedmom či tridsiatom ôsmom poschodí hotela. Na rovnakom, ako som bola ubytovaná, takže som mohla na dvorec zovretý stenami prejsť v papučiach. Celý ten turnaj bol taký kuriózny. Mali sme šatňu po hokejistoch Rangers. Keď som sa prvý raz postavila na kurt v hale Madison Square Garden dimenzovanej na iné športy, tak sa mi zdalo, že zaservujem za základnú čiaru – vôbec som sa v tom priestore neorientovala. Žiaľ, nemohla som ani dostať ťažšiu súperku pre prvé kolo…“ Habšudová podľahla 1:6, 4:6 Nemke Steffi Grafovej, napokon celkovej víťazke po päťsetovom finále proti Švajčiarke Martine Hingisovej, ktorej uštedrila dvoch „kanárov“.
Husárová o šampionátovom triumfe krátko po fedcupovej radosti uviedla: „Víťazstvo s tímom v Pohári federácie bolo nesmierne náročné, odčerpalo mi veľa síl. O to viac si vážim triumf na svetovom šampionáte vo štvorhre. S Jelenou Dementievovou sme zohrali tri zápasy a každý vyhrali až v troch setoch. Forma nebola možno v závere sezóny najlepšia, ale podstatné je, že sme premenili rozhodujúcu poslednú loptu.“ Hantuchová v tom roku pôvodne mala hrať aj v debli so Španielkou Arantxou Sánchezovou-Vicariovou, znemožnilo to partnerkino zranenie nohy.
Vo dvojhre podľahla v 1. kole Bulharke Magdalene Maleevovej 2:6, 5:7: „Stále ma mrzí neúčasť vo štvorhre, no Arantxino zranenie bolo proti. Zrejme aj to sa podpísalo pod jej rozhodnutie ukončiť kariéru. Myslím si, že to urobila v pravý čas. Vo dvojhre to z mojej strany nebolo ono. Mala som príliš málo času na adaptáciu na povrch i časový posun. Po náročnom fedcupovom týždni som už nemala dosť síl na dobrý výsledok v Los Angeles. Ak by som sa však mala v podobnej situácii rozhodovať ešte raz, určite by som dala prednosť opäť účinkovaniu vo Fed Cupe. Možno to chápať aj tak, že majstrovstvá sveta WTA Tour ešte prídu, zatiaľ čo finále Fed Cupu sa už nemusí opakovať.“
Hantuchová pred deviatimi rokmi v Madride prevracala oči pre začiatky zápasov aj okolo 22.00 h: „Tento štýl neskorého vstávania a hrania do noci je náročný najmä na šetrenie energie – asi budem musieť vypiť veľa koly, aby som na dvorci nezaspala.“ Zázemie vtedy mala v barcelonskej Akadémii Sánchez / Casal, do španielskej metropoly sa presunula v predstihu, aby si zvykla na špecifické podmienky v nadmorskej výške okolo 700 m: „Občas bolo očividné, ako nám tie loptičky nekontrolovane lietajú ďaleko za čiaru. Pohybujú sa rýchlejšie, takže sa aj horšie udržiavajú na kurte, hoci sa to možno zvonka nedá natoľko postrehnúť. Ten vzduch je naozaj citeľne redší, ale počas prvých dní som si na to zvykla a dostala sa do pohody.“ Zberačov-manekýnov neprehliadla: „Sú síce nešikovní, ale pekní, čo je príjemná zmena. Všetky sme to s radosťou prijali.“
Nevedela, prečo sa práve ona a Šarapovová stali v grafike šampionátu srdcovými esami. Kontrolne sa poobzerala po stenách s plagátmi a hlesla: „Vôbec netuším.“ O svojom štarte medzi elitou skonštatovala: „Nie je zlé takto uzavrieť sezónu, ktorá bola nádherná a priniesla mi množstvo skvelých zážitkov. Považujem to za krásny koniec a som nesmierne šťastná. Určite už čoskoro budem ležať na pláži pod palmou – zaslúžený oddych si vychutnám.“
Cibulková nebude hrať v Moskve
Cibulková napokon nebude štartovať na budúcotýždňovom Kremeľskom pohári v Moskve. Povedala to v nedeľu na tlačovej besede v Rakúsku: „Kremlin Cup? Nie, nie, nie. Potrebujem oddych a odletieť na šampionát.“ Cibulková bola dvojkou v ruskej metropole. Na 1. kolo mala voľno, v osemfinále by hrala s úspešnou z duelu Lucie Šafářová (ČR) – Daria Gavrilovová (Aus.).