Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

ITF po mne cielene išla, myslí si Šarapovová. Vráti sa v Prahe?

Ruská tenistka Maria Šarapovová vníma skrátenie trestu za porušenie antidopingových pravidiel ako dôkaz, že Medzinárodná tenisová federácia (ITF) mala pri riešení jej kauzy tendenčný prístup.

05.10.2016 13:08
Maria Šarapovová Foto: ,
Maria Šarapovová.
debata (3)

„Dostala som dištanc na 24 mesiacov, pričom ma chceli odstaviť dokonca na štyri roky. Prešla som arbitrážou ITF, ktorej členov vybrala samotná ITF. Keď som bola na vypočúvaní, uvedomovala som si, že hovorím s ľuďmi zvolenými subjektom, s ktorým bojujem. To nie je neutralita. Športový arbitrážny súd CAS je neutrálny a už poznáme jeho postoj,“ povedala 29-ročná niekdajšia jednotka svetového rebríčka Šarapovová v televíznom programe Charlie Rose Show stanice PBS po tom, ako v utorok oznámili redukciu jej zákazu štartu o 9 mesiacov na 15 mesiacov. Výňatky priniesol napríklad web Tenisovej asociácie žien (WTA).

Dvadsaťdeväťročná držiteľka kariérneho Grand Slamu dostala otázku, či si myslí, že ITF po nej cielene išla. „Nikdy som tomu nechcela veriť, ale začínam si to myslieť,“ odvetila Šarapovová. Ruska s dlhodobým americkým sídlom mala vo vzorke poskytnutej na kontrolu 26. januára počas melbournských grandslamových Australian Open meldónium, ktoré pribudlo na zoznam zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) od 1. januára 2016. Šarapovová v marci pri prepuknutí prípadu priznala, že zmenu nezaregistrovala a príslušný preparát naďalej užívala. „Ako som to mohla nevedieť?“ sugestívne sa teraz spýtala, z kontextu jasne vyplynulo, že to považuje aj za chybu ITF, nielen svoju.

„Ako sme poukázali už pred riešením tejto záležitosti u CAS, tenisové antidopingové autority zlyhali pri primeranom informovaní Marie a ak si zoberiete, čo ITF v tomto smere urobila v porovnaní s inými športovými federáciami, je to noc a deň,“ skonštatoval hráčkin právnik John Haggerty podľa The Associated Press, verdikt CAS označil za „ohromné zneuznanie“ ITF.

„Od úplného začiatku som prevzala zodpovednosť za neznalosť faktu, že prípravok, ktorý som užívala desať rokov, už nie je povolený. Zároveň som sa však dozvedela, o koľko lepšie si iné federácie počínajú pri upozorňovaní športovcov na zmeny pravidiel. Najmä na východe Európy, kde Mildronate bežne berú milióny ľudí,“ podotkla Šarapovová vo svojom utorňajšom komuniké, v ktorom na túto tému napísala aj nasledovné: „Poučila som sa z tejto záležitosti a dúfam, že ITF tiež. CAS dospel k názoru, že ‚nesúhlasí s mnohými závermi tribunálu ITF‘. Teraz, keď je tento proces zavŕšený, nádejam sa, že ITF a ďalšie relevantné tenisové antidopingové autority si preštudujú, čo robia iné federácie, aby už žiadny ďalší hráč nemusel prejsť tým, čím ja.“

Americká bývalá tenistka Pam Shriverová na twitteri skonštatovala: „Mariino prvé stanovisko po redukcii dištancu sotilo ITF pod autobus. Prečo len nevyjavila vďaku za možnosť vrátiť sa rýchlejšie a potom nešla trénovať?!“

Šarapovová bude môcť opäť hrať počnúc budúcoročným 26. aprílom 2017. „Narodila som sa, aby som bola bojovníčka,“ vyhlásila Ruska, ktorá prišla o štyri grandslamové podujatia vrátane januárových melbournských Australian Open 2017, chýbala aj na OH v Riu de Janeiro.

Vrátiť by sa mohla v Prahe

Prvý turnaj po treste za doping by Šarapovová mohla odohrať v Prahe. Usporiadatelia J&T Banka Prague Open, ktorý sa začne na antuke v Stromovke 1. mája budúceho roka, už oslovili manažérov bývalej svetovej jednotky.

„O štart Marie Šarapovovej máme záujem,“ potvrdila riaditeľka turnaja Petra Černošková informáciu, ktorú ako prvý priniesol denník Sport. „Už sme oslovili jej manažérov s otázkou, či by jej štart zapadal do plánov.“

Usporiadatelia J&T Banka Prague Open dúfajú, že využijú aj kontakty s Šarapovovou z minulosti. V roku 2012 prišla ruská hviezda do Prahy na exhibíciu Advantage Tennis v O2 aréne, kde hrala s Petrou Kvitovou a Luciou Šafářovou.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Maria Šarapovová