Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Moška o žrebe: Dostali sme zrejme najsilnejšieho možného súpera

Súperom Slovenska v septembrovom play-off súboji o svetovú skupinu Davisovho pohára ročníka 2016 bude Poľsko.

21.07.2015 11:50 , aktualizované: 12:11
Martin Kližan, Igor Zelenay Foto: ,
Slovenskí daviscupoví reprezentanti Martin Kližan a Igor Zelenay.
debata

Hrať sa bude 18.- 20. septembra 2015 a výhodu domáceho prostredia bude mať poľská strana. Rozhodol o tom utorkový predpoludňajší žreb, ktorý sa uskutočnil v centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) v Londýne.

V doterajšej daviscupovej histórii sa slovenský tím stretol s poľským iba raz – v septembri 1996 v II. skupine euroafrickej zóny v Trnave Slováci zvíťazili nad Poliakmi 4:1. Bolo teda zrejmé, že teraz budú hrať u súpera. Vtedy pred 19 rokmi proti Poliakom nastúpil aj súčasný tréner daviscupového tímu SR Karol Kučera, vyhral obe svoje dvojhry a podieľal sa aj na bode vo štvorhre.

Slováci boli na londýnskom žrebe jedným z osmičky nasadených tímov. Spôsobilo to víkendové víťazstvo v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny v Rumunsku (3:2) a následný posun na 17. priečku v daviscupovom renkingu krajín podľa Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

„Dostali sme zrejme najsilnejšieho možného súpera z tej osmičky tímov, ktoré prichádzali do úvahy. A navyše ešte aj v hosťujúcom prostredí. Poliaci majú veľmi silnú dvojicu vo štvorhre Fyrstenberg – Matkowski, aj keď v poslednom čase spolu nehrávajú, a špičkového svetového singlistu Janowicza. Ale v tomto štádiu súťaže si nenavyberáme. Ak chceme postúpiť do svetovej skupiny, musíme zdolať Poliakov aj u nich doma, Je predčasné špekulovať, aký povrch vyberú, ale vzhľadom na kvalitu dobre podávajúceho Janowicza na rýchlych povrchoch to asi antuka nebude,“ uviedol v reakcii pre agentúru SITA generálny sekretár STZ Igor Moška.

Poliaci disponujú kvalitou vo dvojhre aj štvorhre. Jerzy Janowicz je ich singlovou jednotkou, momentálne mu patrí 48. priečka vo svetovom rebríčku ATP, ale bol už aj štrnásty. Dvojkou je Michal Przysiezny s renkingom 142. Vo štvorhre sa môžu pochváliť s donedávna jedným z najlepších svetových párov Mariusz Fyrstenberg – Marcin Matkowski, ktorí spolu vybojovali 15 deblových titulov vrátane podujatia ATP Masters series 1000 v Madride. Aktuálne patrí Matkowskému trinásta a Fyrstenbergovi 48. priečka v hodnotení ATP vo štvorhre, použiteľný je aj ďalší skvelý deblista Lukasz Kubot (41.).

Z hľadiska histórie Poliaci hrajú Davisov pohár od roku 1925, ale v elitnej svetovej skupine ešte neboli ani raz. Ich najväčším úspechom bola doteraz účasť v zápase play-off v sezóne 2013. Doma na varšavskej antuke vtedy podľahli Austrálii 1:4.

V roku 2015 Poliaci rovnako ako ich slovenskí súperi účinkovali v I. skupine euroafrickej zóny DP. V 1. kole si doma na tvrdom povrchu v hale v Plocku poradili s Litvou 3:2 a v rozhodujúcom 2. kole pre pár dňami zdolali rovnako v domácom prostredí na tvrdom povrchu v Štetíne nebezpečnú Ukrajinu 3:1. Body Poľska získali Michal Przysiezny a Jerzy Janowicz vo dvojhre a vo štvorhre dvojica Lukasz Kubot – Marcin Matkowski. Za stavu 2:1 bolo rozhodujúce víťazstvo Janowicza nad Sergijom Stachovským 6:1, 7:6 (3), 3:6, 6:3.

V prípade prehry s Rumunmi počas minulého víkendu v Konstanci by zostal tím SR v I. skupine euroafrickej zóny, v ktorej hrá nepretržite od sezóny 2007. Vlani v play-off o svetovú skupinu Slováci nestačili v Chicagu na Američanov (5:0 pre domácich).

Žreb play-off zápasov o svetovú skupinu Davisovho pohára 2016:
India – Česká republika
Holandsko – Švajčiarsko
Rusko – Taliansko
Uzbekistan – USA
Kolumbia – Japonsko
Dominikánska republika – Nemecko
Brazília – Chorvátsko
Poľsko – SLOVENSKO

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Slovensko #Davisov pohár 2015