Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Fed Cup: V nominácii proti Holandsku je aj Cibulková, chýba Hantuchová

Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková, Karolína Schmiedlová a Kristína Kučová sú v oficiálnej predbežnej nominácii tenistiek Slovenska na stretnutie s domácimi Holanďankami 7. - 8. februára na antuke v hale Omnisport v Apeldoorne v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2015 reprezentačných družstiev žien.

28.01.2015 11:11 , aktualizované: 12:56
Magdaléna Rybáriková, Jeanette Husárová,... Foto: ,
Zľava Magdaléna Rybáriková, trénerka Jeanette Husárová, Karolína Schmiedlová a Kristína Kučová počas tlačovej konferencie Slovenského tenisového zväzu (STZ) pred stretnutím II. svetovej skupiny Fed Cupu Holandsko - Slovensko.
debata

Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková, Karolína Schmiedlová a Kristína Kučová sú v oficiálnej predbežnej nominácii tenistiek Slovenska na stretnutie s domácimi Holanďankami 7. – 8. februára na antuke v hale Omnisport v Apeldoorne v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2015 reprezen­tačných družstiev žien. Chýba Daniela Hantuchová, ďalšia obvyklá členka tímu Jana Čepelová sa zotavuje zo zápalu pľúc. V stredu na tlačovej besede v NTC v Bratislave o kádri informoval generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška v prítomnosti trénerky Janette Husárovej a Rybárikovej so Schmiedlovou. Kapitán tímu Matej Lipták ako osobný tréner Cibulkovej ešte je v Melbourne, kde jeho zverenkyňa prehrala v stredu vo štvrťfinále dvojhry na grandslamových Australian Open s americkou líderkou svetového rebríčka Serenou Williamsovou 2:6, 2:6.

Slovenky sa začnú na Holanďanky pripravovať od piatka, keď začnú pod vedením svojich osobných koučov trénovať na antuke. Do Holandska sa potom presunú v pondelok. V nominácii nechýba Dominika Cibulková, ktorá sa po súboji so Serenou vyjadrila, že ešte netuší, či bude hrať vo Fed Cupe. „S kapitánom Matejom Liptákom som komunikoval cez smsky, poslednú mi poslal v stredu ráno. Musíme si počkať na návrat Dominiky z Austrálie, ako sa bude cítiť a ako si naplánuje ďalší program. Jej meno v nominácii ma potešilo, bude líderkou tímu, posilou. Bolo by skvelé, ak by hrala,“ uviedol Igor Moška.

V slovenskom tíme chýba dlhoročná opora Daniela Hantuchová. „Má nového trénera a naplánovali si iný program. Tento Fed Cup chce vynechať, ale na ďalší duel by už chcela byť k dispozícii,“ informoval Igor Moška.

Slovenky sa musia po januárovej austrálskej sérii preorientovať z tvrdého povrchu na antuku. Po fedcupovom zápase v Holandsku bude pokračovať sezóna opäť na tvrdých povrchoch. „Je to veľká zmena, pre nás je to trocha škrt cez rozpočet, ale aj súperky majú rovnaké podmienky. Antuka je môj najneobľúbenejší povrch, ale zasa na druhej strane rada hrávam v hale. Sme favoritky. Ak sa kvalitne pripravíme, môže to byť dobrý zápas,“ uviedla Magdaléna Rybáriková a doplnila ju Karolína Schmiedlová: „Osobne mám najradšej antuku, ale momentálne je to zvláštne, keďže je sezóna hardových turnajov.“ Kristína Kučová sa vie adaptovať na zmenu povrchu: „Nie je to pre mňa problém. Teraz sa musíme čo najlepšie pripraviť na fedcupový víkend.“

zväčšiť Daniela Hantuchová chýba vo fedcupovej nominácii. Foto: SITA/AP, Michel Spingler
Daniela Hantuchová Daniela Hantuchová chýba vo fedcupovej nominácii.

Šéf realizačného štábu Holandska Paul Haarhuis oznámil svoju voľbu už v utorok, sprostredkovala ju internetová stránka národného zväzu KNLTB. Kvarteto tvoria Kiki Bertensová, Richel Hogenkampová, Arantxa Rusová a Michaella Krajiceková. V každom družstve môžu nastať dve zmeny pred žrebom programu, ktorý bude v piatok 6. februára o 12.00 h. Prezentačná TB hostiek už v dejisku sa uskutoční v utorok 4. februára o 10.30 h, domáce prídu na rad hneď po nich. „Slovensko disponuje piatimi členkami Top 100 svetového rebríčka, ale ja našej štvorici verím. Proti Japonkám sme dokázali, že máme silný tím. Dúfam, že teraz sa postaráme o prekvapenie. Spoliehame sa aj na entuziastickú podporu z hľadiska,“ povedal Haarhuis.

Hala bude mať divácku kapacitu 3500 návštevníkov. V 150-tisícovom meste vzdialenom 90 km východne od Amsterdamu sa bude v sobotu hrať od 13.00 h (dve dvojhry) a nedeľňajší program (dve dvojhry a štvorhra) sa začne o 12.00 h. Hrať sa bude loptami Dunlop. Hlavným rozhodcom bude Talian Roberto Ranieri, empajrovými Francúz Pascal Maria a Britka Kelly Thomsonová.

Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky vlaňajšími prehrami v Bratislave 1:3 s Nemkami vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny a v apríli v Québec City tiež 1:3 s Kanaďankami v play-off zostúpili do II. svetovej skupiny. SR figuruje na 10. pozícii v renkingu krajín podľa organizujúcej Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), Holandsku patrí 17. miesto. Holandsko dva razy bolo vo finále Fed Cupu, a to v rokoch 1968 a 1997.

Vo svetovej skupine dovedna strávilo 33 sezón a historicky najúspešnejšou hráčkou je Betty Stoveová (45:15), v debli pár Kristie Boogertová – Miriam Oremansová (9:3). Na najviac stretnutí svojej krajiny – 39 – nastúpila spomenutá Oremansová. Historicky najmladšou hráčkou je Krajiceková, debutovala vo veku 15 rokov a 101 dní. Najstaršou Stoveová, rozlúčila sa vo veku 38 rokov a 23 dní. Holanďanky ešte nikdy nepredviedli obrat z 0:2, z manka 1:2 sa im to podarilo raz, a to v júli 1997 proti Češkám.

zväčšiť Dominika Cibulková. Foto: SITA/AP, Andy Brownbill
Dominika Cibulková - Serena Williamsová Dominika Cibulková.

Najvyššie rebríčkovo postavenou singlistkou Holandska k 19. januáru je Bertensová na 72. pozícii. Nasledujú 138. Hogenkampová, 220. Lesley Kerkhoveová, 242. Cindy Burgerová a 244. Rusová (bola už aj na 61. priečke). V debli je Krajiceková na 26. mieste, aktuálne sa po boku Češky Barbory Záhlavovej-Strýcovej prebojovala už do semifinále melbournských grandslamových Australian Open.

Holanďanky vo februári 2014 na turnaji I. skupiny euroafrickej zóny v Budapešti postupne zvíťazili nad Chorvátkami (3:0), Belgičankami (3:0), Luxemburčankami (3:0) a Bieloruskami (2:0, štvorhru neodohrali). V aprílovom play-off o II. svetovú skupinu na antuke v hale v Hertogenboschi prekonali Japonky 3:2. Na kurte sa objavili Rusová (1 bod) a Bertensová (2 body), už za nezvratného stavu 3:1 si debla zahrali Hogenkampová s Krajicekovou. V akcii teda bola štvorica, ktorá dostáva dôveru aj teraz.

Bude to tretí vzájomný zápas „Oranjes“ so Slovenkami. Tie v júli 1996 na antuke na dvorcoch Slovana v Bratislave v dueli o elitu prehrali 2:3, za domáce hrali Henrieta Nagyová, Karina Habšudová a v debli aj Radka Zrubáková. Slovenky dosiahli revanš v apríli 2006 na neutrálnej pôde v bulharskom Plovdive na turnaji I. skupiny euroafrickej zóny. O postačujúci náskok 2:0 sa v singloch postarali Rybáriková (6:3, 6:2 proti Elise Tamaelovej) a Hantuchová (4:6, 7:6 /5/, 6:2 proti Krajicekovej). V debli Cibulková a Husárová prehrali 6:1, 0:6, 4:6 s párom Marrit Boonstrová, Brenda Schultzová-McCarthyová.

Oficiálne predbežné nominácie Holandska a Slovenska na stretnutie 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2015 (7. – 8. februára na antuke v hale Omnisport v Apeldoorne):

HOLANDSKO:
Kiki Bertensová (72. vo svetovom rebríčku vo dvojhre, 144. vo štvorhre)
Richel Hogenkampová (138. / 254.)
Arantxa Rusová (244. / 186.)
Michaella Krajiceková (272. / 26.)
kapitán: Paul Haarhuis

SLOVENSKO:
Dominika Cibulková (10. / 337.)
Magdaléna Rybáriková (47. / 67.)
Karolína Schmiedlová (74. / 321.)
Kristína Kučová (147. / -)
kapitán: Matej Lipták

debata chyba
Viac na túto tému: #Magdaléna Rybáriková #Dominika Cibulková #Daniela Hantuchová #Pohár federácie #Karolína Schmiedlová #Kristína Kučová