Mladá Slovenka siahala na wimbledonský triumf. Záver finále nezvládla

Slovenská tenistka Kristína Schmiedlová sa nestala víťazkou dvojhry junioriek na slávnom Wimbledone.

06.07.2014 18:34
Wimbledon Foto:
Ilustračná snímka. Pohľad na hlavný dvorec vo Wimbledone.
debata (2)

Schmiedlová nasadená ako ôsma prehrala v nedeľňajšom finále na treťom grandslamovom turnaji sezóny v Londýne (23. júna – 6. júla, celková dotácia 25 miliónov libier, tráva) s nenasadenou Lotyškou Juliou Ostapenkovovu 6:2, 3:6, 0:6. Stretnutie trvalo 90 minút a lotyšská tenistka pri svojom podaní za stavu 5:0 v treťom sete premenila prvý mečbal.

Mladšia sestra fedcupovej reprezentantky SR Karolíny Schmiedlovej Kristína finálovou účasťou na trávnatých dvorcoch All England Lawn Tennis and Croquet Clubu zopakovala rovnaký úspech Magdalény Rybárikovej v juniorskej kategórii v singli z roku 2006. Rybáriková vtedy nestačila na neskoršiu svetovú jednotku Dánku Caroline Wozniacku /6:3, 1:6, 3:6/.

Schmiedlová získala prvý set finále za 35 minút hladko 6:2, keď za stavu 2:2 získavala body už len ona. V druhom dejstve prehrávala mladučká, iba 16-ročná Slovenka (nar. 6. 8. 1997) už 1:4. Zabojovala a brejkom znížila na 3:4, no potom opäť odovzdala svoje podanie a o rok staršia Lotyška čistou hrou pri vlastnom podaní vyrovnala stav setov na 1:1.

Rozhodujúce dejstvo malo rýchly spád v prospech lotyšskej hráčky.Ostapenková v ňom slovenskej súperke za 22 minút uštedrila nepopulárneho „kanára“. Finalistka minulotýždňového prípravného podujatia v Roehamptone Kristína Schmiedlová neodplatila Lotyške prehru 2:6, 3:6 zo súboja o titul práve na tráve v Roehamptone.

Kristína Schmiedlová bola na nedávnom parížskom rovnako významnom Roland Garros vo štvrťfinále dvojhry junioriek, čím si zopakovala svoj miestny výsledok zo sezóny 2013 (vtedy ako kvalifikantka). Zverenkyňa Ľubomíra Kurhajca v rámci programu NTC sa vlani na medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka lúčila už v 1. kole dvojhry (6:8 v treťom sete proti Švajčiarke Karin Kennelovej).

Košičanka Kristína Schmiedlová je laureátkou ocenení Juniorka roka a Talent roka 2013 v bilančnej ankete Slovenského tenisového zväzu (STZ). Figuruje na 10. priečke v tzv. kombinovanom juniorskom renkingu podľa Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), dosiaľ najvyššie bola na 8. mieste.

Dvojhra junioriek – finále:
Jelena Ostapenková (Lot.) – Kristína Schmiedlová (SR-8) 2:6, 6:3, 6:0 za 90 minút