V Québec City v hale PEPS v areáli Laval University prehrávajú Slovenky s domácimi Kanaďankami po úvodnej nedeľňajšej dvojhre súboja o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie 2015 nezvratne 0:3. Tento stav už s určitosťou znamená víťazstvo domáceho tímu. Záverečnú štvrtú dvojhru vzhľadom na pravidlá Fed Cupu zrušili a štvorhra mala len formálny charakter, priniesla „čestný“ úspech hostiek zásluhou Janette Husárovej a Karolíny Schmiedlovej. O rozhodujúci tretí bod Kanaďaniek sa postarala v konfrontácii prvých hráčok oboch tímov Eugenie Bouchardová, ktorá si poradila s Janou Čepelovou za 91 minút 7:6 (6), 6:3.
Čepelová (52. v rebríčku WTA) viedla v prvom sete 5:3, mala setbal na príjme v dvanástej hre a neskôr v tajbrejku dotiahla náskok súperky zo 4:6 na 6:6, ale koncovka jej nevyšla. V druhom dejstve viedla favorizovaná 18. hráčka renkingu WTA Bouchardová už 5:0, ale „kanár“ z toho napokon nebol. Dvadsaťročná Kanaďanka premenila mečbal až esom za stavu 5:3. Bouchardová vybojovala pre Kanadu dva z troch bodov. V sobotu zdolala Kristínu Kučovú 7:6 (0), 2:6, 6:1. Tretí bod pridala skúsená Aleksandra Wozniaková triumfom nad Janou Čepelovou 4:6, 7:5, 7:5.
„Samozrejme, že pociťujem sklamanie. Bolo to podobné ako v sobotu. Dnes som v prvom sete viedla 5:3, ale v tej fáze som nezahrala príliš dobre. Súperka si počínala agresívnejšie a mne v neskoršom tajbrejku chýbal aj kúsok šťastia. Ešte viac to však možno počas celého tohto víkendu boli skúsenosti. Ja aj Kristína Kučová sme bojovali o každučký fiftín, ale ukázalo sa, že predsa len nemáme toho za sebou toľko, ako naše tri najlepšie hráčky, ktoré tu chýbali. V tejto situácii to pre nás bolo veľmi náročné. Eugenie počas ostatných mesiacov hrá výborne, dostala sa do Top 20 a disponuje primeraným sebavedomím, dnes si v rozhodujúcich momentoch počínala lepšie. Ja som v Amerike už dva mesiace a bolo to mentálne aj fyzicky dosť vyčerpávajúce. Pochopiteľne, nie je to výhovorka, ale musím uznať, že sa už veľmi teším na oddych doma,“ povedala Čepelová pre web Fed Cupu.
„Obe hráčky toho mali po sobote plné zuby, Janka možno viac. Napriek tomu sa zápas vyvíjal tak, že prvý set mohla vyhrať a potom ktovie, ako by to pokračovalo ďalej. Aj Bouchardová mala na konci druhého setu toho dosť a ak by šli hráčky do tretieho, ťažko povedať, ako by to vyzeralo… Súboj jednotiek bol o fyzičke aj o mentálnom nastavení na zápas. Kanaďanky si šli pre postup a my sme už síce nemali čo stratiť, ale bolo náročné zabojovať o potrebný bod a pokúsiť sa to otočiť. Kanaďanky hnala dopredu pozitívna energia,“ uviedol Matej Lipták pre web Slovenského tenisového zväzu (STZ).
„Nastúpili sme s mladým tímom, ale nikde nie je napísane, že by sme nad Kanadou zvíťazili, ak by sme v Quebecu hrali v plnom zložení. Stretnutie by aj za takých okolností bolo maximálne otvorené. Pre mladé hráčky bol tento súboj veľkou skúsenosťou. V zápasoch boli blízko k tomu, aby ich dotiahli do úspešného konca. Možno práve chýbajúce skúsenosti z takýchto súbojov rozhodli o výsledkoch. Janka Čepelová bola prvý raz v pozícii jednotky, lídra tímu. A to je celkom iná pozícia oproti tomu, v akej bola v minulosti. Je to niečo nové a ja verím, že jej to dalo skúsenosti do budúcnosti,“ povedal Lipták.
„Mala som síce problémy ukončiť tento zápas, ale celkovo som predviedla oveľa lepší výkon ako v sobotu,“ povedala Bouchardová podľa La Presse. Šéf domáceho realizačného tímu Sylvain Bruneau uviedol: „Eugenie dnes zahrala skvele a prežívame teraz veľké emócie z postupu medzi elitu. Taký bol náš cieľ a dosiahli sme ho.“
Slovenkám chýbali v Kanade tri rebríčkovo najvyššie postavené hráčky Dominika Cibulková (10.), Daniela Hantuchová (33.) a Magdaléna Rybáriková (38.). Cibulková dala vzhľadom na vysoké ambície v tejto sezóne prednosť turnaju v Kuala Lumpure, Hantuchová si dopriala čas na regeneráciu a Rybáriková oddychuje a rehabilituje s boľavým chrbtom. Kanaďanky využili nielen absenciu týchto skúsených fedcupových hráčok, ale aj búrlivé domáce prostredie, ktoré ich hnalo za dobrým výsledkom.
„Udiali sa určité veci a teraz je ešte predčasné hovoriť o mojom pokračovaní vo funkcii. Všetko si to musím nechať prejsť hlavou. Majú k tomu čo povedať najmä hráčky. Uvidíme, čo sa udeje. Ale nevylučujem ani to, že na kapitánskom poste nebudem,“ priznal Lipták.
Krajina javorového listu naposledy hrala v elitnej spoločnosti v roku 1994, teraz sa tam ocitne po 20 rokocha premiérovo pri tomto formáte majstrovstiev sveta drusžtiev. Vlani účinkovali Kanaďanky v I. skupine americkej zóny, takže dosiahli postup o úroveň vyššie druhú sezónu v rade. Slovenky v Québecu potvrdili historickú štatistika, podľa ktorej v rámci Pohára federácie ešte nikdy neotočili zápas z nepriaznivého stavu 0:2 či 1:2. Tri prehry za sebou nemali na svojom konte od roku 2000.
Stretnutie Kanada – Slovensko sa ešte dohráva štvorhrou (záverečnú dvojhru v súlade s pravidlami tejto súťaže zrušili). Kapitáni do nej napokon vybrali dvojice Gabriela Dabrowská, Sharon Fichmanová, resp. Janette Husárová, Karolína Schmiedlová.
KANADA – SLOVENSKO 3:1 – Kanada postúpila do svetovej skupiny Pohára federácie 2015 (Québec City, PEPS, Laval University – tvrdý povrch v hale)
Sobota:
Aleksandra Wozniaková – Jana Čepelová 4:6, 7:5, 7:5
Eugenie Bouchardová – Kristína Kučová 7:6 (0), 2:6, 6:1
Nedeľa:
Eugenie Bouchardová – Jana Čepelová 7:6 (6), 6:3
Aleksandra Wozniaková – Kristína Kučová / nehralo sa
Gabriela Dabrowská, Sharon Fichmanová – Janette Husárová, Karolína Schmiedlová 4:6, 7:5, 9:11 (zápasový tajbrejk)
Slovenky asi budú nasadené, hrozia im napríklad Francúzky
Slovenské tenisové reprezentantky po víkendovej prehre v Québec City budú v nasledujúcej sezóne účinkovať v II. svetovej skupine tejto súťaže. Súpera spoznajú v stredu 4. júna, žreb sa uskutoční o 12.00 h v Paríži počas miestneho antukového grandslamového turnaja Roland Garros, ako uviedol Nick Imison z organizujúcej Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).
Ak v rebríčku krajín podľa ITF nenastanú v pondelok až nečakane dramatické zmeny, tím SR bude medzi nasadenou štvoricou (vychádzalo by to spolu s USA, Španielskoma Argentínou). Podľa terajšieho poradia by to znamenalo, že si zmeria sily s niekým z okruhu Francúzsko, Švédsko, Švajčiarsko, Brazília, Holandsko a Rumunsko.
Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky by s určitosťou hrali doma so Švajčiarkami a vopred je jasné, že by cestovali za Francúzkami a Holanďankami. V prípade duelov so Švédkami, Brazílčankami a Rumunkami by rozhodol dodatočný žreb. Situácia sa značne sprehľadní po tom, ako budú známi víťazi víkendových duelov USA – Francúzsko (po sobote 1:1) a Brazília – Švajčiarsko (zatiaľ 1:2).
Prehľad už známych a možných účastníkov stretnutí 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2015 tenisových reprezentačných družstiev žien aj s vyznačením poradia predmetných krajín v terajšom renkingu krajín podľa ITF:
Slovensko 7.
*USA 8. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb
Španielsko 9. – hralo by sa v SR
Argentína 10. – hralo by sa v SR
-----------------------------------------
*Francúzsko 13. – Slovenky by hrali u súpera
Švédsko 15. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb
Švajčiarsko 16. – hralo by sa v SR
Holandsko 24. – Slovenky by hrali u súpera
Rumunsko 25. – o výhode domáceho prostredia by rozhodol dodatočný žreb
*Pozn.: Vo víkendovom zápase USA – Francúzsko ešte nepadlo rozhodnutie.