Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Nadal postupne zvyšoval tempo, Djokovič upadal, myslí si tréner Vajda

Srbský tenista Novak Djokovič na US Open v New Yorku takisto ako pred dvoma mesiacmi na Wimbledone neuspel vo finále.

11.09.2013 18:05
Djokovič, Vajda Foto: ,
Novak Djokovič s trénerom Mariánom Vajdom.
debata

Slovenský kouč lídra svetového rebríčka Marián Vajda nachádzal paralely, hoci súper bol iný – po Britovi Andym Murraym tentoraz Španiel Rafael Nadal.

„Novakovi opäť chýbala ostrosť, ktorú by si udržal počas celého zápasu, také to ‚sokolie oko‘. Na finále sme sa pripravili veľmi dobre. Z taktickej stránky sme vedeli čo a ako a môj zverenec bol aj psychicky na potrebnej výške, naozaj odhodlaný skúsiť to dotiahnuť do triumfálneho konca. Nadal ho však v prvom sete zaskočil perfektnou hrou, dobre rozhadzoval lopty a Novakovi nevyhovoval ten vietor, nedokázal sa postaviť k úderom. Úvod bol v Španielovej réžii,“ uznal Marián Vajda.

Djokovič sa v druhom dejstve pondelňajšieho súboja o titul citeľne vzchopil, vyrovnal na 1:1 na sety a v tretej časti viedol 2:0 a mal brejkbal, ale aj 3:1. Ešte pri skóre 4:4 disponoval Srb troma brejkbalmi v rade.

„Novak trochu prispôsobil taktiku nepriaznivému vývoju. Aj on to súperovi už lepšie rozhadzoval a otváral si tým priestor na zakončenia. Uvoľnil sa, začal dominovať a zdalo sa, že preberá taktovku, veď mu chýbala jedna loptička na dvojitý brejk. Vtedy však nastal veľký zlom. Novak pokazil ľahký bekhend a ja som si uvedomil, že Nadal sa zrejme dotiahne a bude nazad v zápase. Postupne zvyšoval tempo a Novak – naopak – upadal. Navyše, Španiel ukázal svoju silu a obrovskú odolnosť odvrátením tých troch brejkbalov na 4:5. Čoraz viac bolo vidieť, že smeruje za úspechom. Psychika zohrala rolu. V tomto sa to finále dosť podobalo wimbledonskému. Novakovi sa nepodarilo udržať si mentálnu rovnováhu, v oboch tých dôležitých zápasoch akoby odišiel bojovnosťou,“ podotkol Marián Vajda.

Belehradčan odcestoval z New Yorku do svojho rodného mesta na daviscupový semifinálový súboj s Kanaďanmi. S koučom, ktorý sa chystá sledovať bratislavský „záchranársky“ zápas SR – Švédsko, sa znova stretne koncom budúceho týždňa. „Budeme sa spoločne pripravovať na Peking a Šanghaj. Čo sa týka pokračovania spolupráce s poľským poradcom Wojciechom Fibakom, ešte sme o to nehovorili, Novak mal dosť naponáhlo vzhľadom na ten Davis Cup. Preberieme to neskôr,“ predznamenal M. Vajda.

debata chyba
Viac na túto tému: #US Open #Novak Djokovič #Marián Vajda