Úchvatné finále. Nadal zdolal Djokoviča a vyhral US Open

Španielsky tenista Rafael Nadal triumfoval vo finále grandslamového turnaja US Open nad Srbom Novakom Djokovičom 6:2, 3:6, 6:4 a 6:1.

10.09.2013 02:52
Rafael Nadal Foto: ,
Rafael Nadal s víťaznou trofejou z US Open.

Nadal zvíťazil v New Yorku na US Open druhýkrát v kariére a dosiahol už svoj 13. grandslamový titul. Španiel potvrdil svoju tohtoročnú dominanciu na tvrdých povrchoch, keď vyhral už 22 zápasov v rade.

Prvý set vyhral Španiel za 42 minút pomerne jednoznačne 6:2, keď vzal súperovi podanie v tretej a siedmej hre. Djokovič doplatil najmä na veľké množstvo nevynútených chýb. Srbský tenista sa však v druhom dejstve vzchopil. V šiestej hre, ktorá vyvrcholila strhujúcou výmenou (54 úderov) využil brejkbal a dostal sa do vedenia 4:2. Parádny tenis zdvihol zo sedadla aj slovenského trénera Mariána Vajdu, ktorý svojmu zverencovi tlieskal. Djokovič vzápätí o výhodu prišiel, no v ôsmej hre znovu brejkol Nadala a už si nedal set vziať.

Strhujúca výmena vo finále

Djokovič nadviazal na hernú pohodu aj v úvode tretieho setu. Čistou hrou vzal súperovi podanie, viedol 2:0. Nadal sa vrátil hry, vyrovnal na 3:3, ale bližšie k víťazstvu mal potom predsa len Srb. Za stavu 4:4 mal pri Nadalovom podaní tri brejkbaly, ale žiadny nevyužil a následne pri svojom podaní dvakrát chyboval a prehral set 4:6. Vo štvrtom už Španiel dominoval, Djokovičovi nič nevychádzalo a Nadal premenil hneď prvý mečbal.

„Rafa si zaslúžil vyhrať. Pre mňa je to smutné, som sklamaný, ale na budúci rok sa určite vrátim,“ uviedol srbský tenista v prvom interview na kurte. Nadal vystrúhal svojmu súperovi kompliment: „Nikto asi nevie pozdvihnúť moju hru na takú úroveň ako Novak. Keď raz ukončí kariéru, bude patriť medzi najväčšie hviezdy tohto športu.“

Výsledok finále:

Rafael Nadal (Šp.-2) – Novak Djokovič (Srb.-1) 6:2, 3:6, 6:4, 6:1

Finále US Open Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Rafael Nadal a Novak Djokovič pózujú pred...

Postavenie v rebríčku ATP pre nasadzovanie vo dvojhre (po US Open 2013): 2.,
Postavenie v rebríčku ATP vo štvorhre (pred US Open 2013): 394.
doterajší tenisový zárobok (pred US Open 2013, kde získal 3,6 milióna USD): 58 210 697 USD
Profesionálna kariéra: od roku 2001
Pržanie rakety: hrá ľavou rukou, obojručný bekhend
Vývoj koncoročného rebríčkového postavenia v ATP vo dvojhre: 2001 – 811., 2002 – 200., 2003 – 49., 2004 – 51., 2005 – 2., 2006 – 2., 2007 – 2., 2008 – 1., 2009 – 2., 2010 – 1., 2011 – 2., 2012 – 4. tréner: strýko Toni Nadal
Zápasová bilancia vo dvojhre na grandslamových turnajoch: 171:23
Zápasová bilancia vo dvojhre na US Open: 41:8
Zápasová bilancia vo dvojhre celkovo: 643:125
Zápasová bilancia vo dvojhre na tvrdom povrchu: 299:85
Zápasová bilancia vo dvojhre v sezóne 2013: 60:3
Zápasová bilancia vo dvojhre v sezóne 2013 na tvrdom povrchu: 22:0
Úspechy: 13-násobný grandslamový šampión vo dvojhre – víťaz Australian Open 2009, víťaz Roland Garros 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012 a 2013, víťaz Wimbledonu 2008 a 2010, víťaz US Open 2010 a 2013, spolu 60 turnajových triumfov na úrovni ATP World Tour a Grand Slamoch (pod správou ITF) vo dvojhre, z toho 10 v roku 2013, v rámci celkovej bilancie 26 turnajových triumfov kategórie ATP World Tour Masters 1000, ďalej 8 titulov vo štvorhre, člen víťazného tímu Španielska v Davisovom pohári v roku 2004, 2008, 2009 a 2011, olympijský víťaz vo dvojhre z Pekingu 2008
Zaujímavosti: vo veku 15 rokov a 10 mesiacov vyhral svoj prvý zápas na úrovni ATP World Tour (na Malorke zdolal Paraguajčana Ramona Delgada) a stal sa 9. hráčom v histórii, ktorému sa to podarilo pred 16. narodeninami, prvé finále na úrovni ATP World Tour v januári 2004 prehral v Aucklande so Slovákom Dominikom Hrbatým, od štyroch rokov ho trénuje strýko Toni, ochrannú ruku nad ním drží aj ďalší strýko Miguel Ángel Nadal, bývalý španielsky futbalový reprezentant, Nadal je veľký fanúšik futbalu a bol podielnik v klube Real Mallorca, triumfom na US Open 2010 sa stal siedmym hráčom v histórii, ktorý skompletizoval kariérny Grand Slam (pred ním Švajčiar Roger Federer, Američania Andre Agassi a Don Budge, Austrálčania Roy Emerson a Rod Laver a Brit Fred Perry)
Tenisová charakteristika: „kráľ antuky“, ale postupne čoraz univerzálnejší (najmenej účinný na tvrdom povrchu v hale), hrá od základnej čiary, v ostatných sezónach výrazný progres na podaní, lepším základným úderom je forhend, ale aj z bekhendu dokáže pritlačiť, celoplošne vykrýva dvorec a jeho defenzíva je excelentná, skvelá fyzická kondícia a pohyb, bojovnosť, obrovská mentálna odolnosť, schopnosť odolávať tlaku súpera a nečakane zaútočiť, tiež zahrať víťazný úder z takmer „nemožnej“ pozície
Poznámka: po Wimbledone 2012, na ktorom prehral v 2. kole s Čechom Lukášom Rosolom, pauzoval 7 mesiacov pre problémy s ľavým kolenom a na sklonku tejto výluky aj vinou virózy

Viac na túto tému: #US Open #djokovič #New York #Nadal