Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Financovanie športu bude výmenou za lepšiu kontrolu pružnejšie

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky predstavilo zmeny financovania športu na rok 2012. Hlavný odkaz zo strany ministerstva spočíva v pružnosti poskytovania prostriedkov výmenou za efektívnejšiu kontrolu nakladania s nimi.

25.01.2012 14:51
Eugen Jurzyca Foto:
Minister školstva Eugen Jurzyca
debata

Kontrolovať nakladanie s verejnými prostriedkami môže prostredníctvom webu a zverejnených správ na ňom aj verejnosť. „Zvýšili sme pružnosť pri narábaní s dotačnými prostriedkami, zrušili sme doterajšie limity na priame a nepriame výdavky. Zväzy však budú musieť na webe preukázať, na aký účel peniaze platcov daní použili a aj tí ich budú môcť kontrolovať. Zavádzame verejnú kontrolu hospodárenia zväzov, aby sa znížilo riziko nehospodárneho nakladania s finančnými prostriedkami ako to bolo v minulosti, keď o tom často vedel iba predseda zväzu,“ informoval na stredajšej tlačovej besede minister školstva Eugen Jurzyca.

Ministerstvo pripravilo pre jednotlivé športové federácie, spolky a zväzy zmluvy o poskytnutí dotácií. Po ich podpísaní dostanú športové organizácie na svoj účet 70 % z celkovej ročnej čiastky. Doteraz dostávali mesačne jednu dvanástinu prostriedkov. „Nemalo by sa tak stávať, že v priebehu roka budú mať nedostatok financií. Ide najmä o zväzy, ktoré majú gro sezóny v prvých mesiacoch roka,“ informoval Eugen Jurzyca.

Športové organizácie budú mať povinnosť zverejňovať podstatné informácie o svojom hospodárení, aby sa verejnosť dozvedela, aké zmluvy, objednávky, faktúry a iné účtovné doklady nad 33 eur má vo svojich finančných podkladoch. Štát chce týmto krokom znížiť riziko zlého hospodárenia s financiami v športovom hnutí. O návrhoch zmlúv diskutovali zástupcovia ministerstva s predstaviteľmi športového hnutia. Z väčších zväzov už zmluvu podpísali a svoje financie na účtoch môžu do konca januára očakávať Slovenský zväz biatlonu, Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky, súhlas s ňou vyjadril Slovenský tenisový zväz.

Celkovo pôjde zo štátneho rozpočtu na šport v roku 2012 približne 30 miliónov eur, čo je navýšenie o 10 % oproti vlaňajšku. Rozhodnutie pridelení dotácií pre rok 2012 bolo prvýkrát v histórii urobené a zverejnené na webe ministerstva ešte v minulom kalendárnom roku. Zväzy koncom roka 2011 navyše dostali 16 % navýšenie finačných prostriedkov, ktoré by im malo pokryť záväzky za predchádzajúcich dvanásť mesiacov.

debata chyba