Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

J. Velďáková s výnimkou neuspela, na MS nepocestuje

Slovenská diaľkarka Jana Velďáková (VŠC Dukla Banská Bystrica) síce v nedeľu v slovinskom Ptuji splnila výkonom 666 cm B-limit na MS v Dägu, ten však dosiahla po stanovenom termíne a na svetový šampionát v závere augusta napokon nepocestuje. Definitívne o tom rozhodli členovia výkonného výboru Slovenského atletického zväzu (SAZ), ktorí sa rozhodli pôvodne schválenú výpravu už nerozširovať.

15.08.2011 20:15
Jana Velďáková Foto:
Jana Velďáková.
debata

SAZ nomináciu na šampionát uzavrel 8. augusta s tým, že nepredĺžil možnosť plniť limity až do pondelka 15. augusta, keď je oficiálna uzávierka prihlášok zo strany Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Po verdikte SAZ sa Jana Velďáková na rozdiel od Renáty Medgyesovej ešte odhodlala využiť formu a zaútočiť na limit, hoci nomináciu zväz uzavrel. V pôvodnom nominačnom termíne (do 6. 8.) stačil Medgyesovej ako majsterke Slovenska len B-limit (665 cm), Velďáková musela skočiť „áčkový“ výkon (675 cm). IAAF totiž umožňuje s B-limitom iba štart jedného pretekára z krajiny na MS.

Zástupcovia klubu Jany Velďákovej, ktorá spomenutým výkonom v Ptuji splnila aj B-limit na budúcoročné londýnske OH, sa aj napriek vyššie uvedeným skutočnostiam rozhodli požiadať Slovenský atletický zväz (SAZ) o výnimku. „Uvedomujeme si, aké boli kritéria a nominácia bola uzatvorená už pred týždňom, no podali sme žiadosť o udelenie výnimky,“ uviedol pre agentúru SITA šéftréner atletiky vo VŠC Dukla Banská Bystrica Radovan Mišík. Možnosť na dodatočnú nomináciu zverenkyne trénera Radoslava Dubovského na MS je však nereálna. „Nevidím reálnu šancu, že dnes bude výkonný výbor zasadať, pretože niektorí jeho členovia sú v zahraničí,“ uviedla generálna sekretárka SAZ Anna Kirnová, ktorá je tiež členkou výkonného výboru.

Predsedníčka SAZ Mária Mračnová sa v pondelok rozhodla telefonicky osloviť všetkých 13 členov výkonného výboru a prekonzultovať možnosť nominácie Jany Velďákovej. „Spojila som sa so všetkými členmi VV až na Ivana Čillíka, ktorý je na univerziáde v Číne. Osem členov výkonného výboru sa vyslovilo proti nominácii,“ potvrdila v pondelok večer Mária Mráčnová.

Už popoludní šéfka slovenskej atletiky nevidela nomináciu členky Dukly B. Bystrica reálne. „Termíny boli dané. Nebolo by férové pre ostatných pretekárov, ktorí túto možnosť nemali,“ uviedla Mária Mračnová, ktorú splnenie B-limitu Jany Velďákovej potešilo. „Som veľmi rada, že sa jej to podarilo. Môže byť so sebou spokojná a pripravovať sa ďalej, nie však na majstrovstvá sveta,“ doplnila pre SITA predsedníčka SAZ.

debata chyba