
Príbeh fenomenálneho atléta Oscara Pistoriusa, ktorý sa v jednom momente zmenil z národného hrdinu na zákerného vraha, opäť ožíva.
Právnický tím viacnásobného paralympijského šampióna je presvedčený, že ich klient strávil za mrežami jedného z najdrsnejších väzení v Juhoafrickej republiky dostatok času a mal by putovať na slobodu.
Hendikepovaný bežec, ktorý rúcal bariéry a súťažil aj so zdravými športovcami, to však nebude mať jednoduché.
Musí presvedčiť komisiu, že za mrežami sa stal lepším človekom a podobu agresívneho žiarlivca, ktorý chladnokrvne zastrelil milovanú osobu, už poslal do minulosti.
Krvavý Valentín
Štrnásty február 2013, deň zaľúbených. Na luxusnú štvrť plnú prepychových rezidencií v padá noc, rodiny si vychutnávajú pokojný svätovalentínsky večer. Ticho prerušia štyri výstrely.
Hoci kriminalita je v Pretórii vysoká, ľudia v bohatej časti mesta nie sú na streľbu zvyknutí. Susedia začnú v panike vybiehať na ulicu, v diaľke počuť húkačky prichádzajúcich policajných áut a záchrannej služby.
„Všetci sa začali zhromažďovať pred domom Pistoriusa. Mysleli sme si, že sa stal obeťou ozbrojeného prepadnutia. Šírila sa verzia, že strieľali zlodeji, aby ho prinútili vydať peniaze a cennosti,“ spomínala Amy Hillová, vtedajšia suseda populárneho atléta.

Keď sa však spolu s ďalšími obyvateľmi štvrte dozvedela, čo sa v skutočnosti stalo, prepadlo ju zdesenie.
Obeťou bola 29-ročná Reeva Steenkampová, ktorú Pistorius zastrelil troma ranami z 9 milimetrovej pištole cez zatvorené dvere v momente, keď sa pred ním skrývala na toalete. S atraktívnou vyštudovanou právničkou, ktorá v tom čase patrila medzi vyhľadávané modelky, tvorili pár približne pol roka.
„Nevedel som, že je to ona. Prisahám. Bol som v tom, že je to zlodej, ktorý vnikol do domu,“ nariekal, keď ho vypočúvala polícia. „Náš vzťah s Reevou nebol bez problémov, ale vždy sme ich dokázali vyriešiť. Ľúbili sme sa a plánovali spoločnú budúcnosť,“ obhajoval sa.
Jeho verzia však s pokračujúcim vyšetrovaním dostávala čoraz väčšie trhliny. Susedia potvrdili polícii, že hádky a krik z domu Pistoriusa boli na dennom poriadku.

Bývalá priateľka ho pred súdom opísala ako agresívneho žiarlivca so záľubou v zbraniach a priťažila mu aj rekonštrukcia osudnej noci, ktorá dokázala, že útočník vedel, na koho strieľa.
Netrvalo dlho a polícia určila oficiálnu verziu – Pistorius počas žiarlivostnej scény Steenkampovú chladnokrvne zastrelil.
Športová celebrita
Krajina zostala v šoku. Oslavovaný športovec patril medzi najpopulárnejšie celebrity na africkom kontinente, jeho príbeh nadchol masy.
Z malého chlapčeka, ktorý sa narodil bez vyvinutej ihlice v oboch nohách a ešte pred dovŕšením jedného roka života podstúpil amputáciu oboch končatín pod kolenami, vyrástol vďaka tvrdej práci a nezlomnej vôli národný hrdina.
Ako paralympionik nemal konkurenciu, ale to mu nestačilo.
Atletickí šéfovia najskôr neboli z jeho úmyslu súťažiť so zdravými športovcami nadšení. Zakázali mu štartovať s tvrdením, že využíva pružinový efekt protéz a voči súperom má výhodu.
Športová arbitráž však dala za pravdu Pistoriusovi a ten mohol začať ešte s náročnejším tréningom. V Londýne 2012 sa zapísal do histórie, keď ako prvý bežec s amputovanými nohami bežal na olympiáde so zdravými kolegami.

V behu na 400 m sa mu podarilo postúpiť do semifinále a napokon obsadil konečnú 23. priečku. „Superman s protézami otvoril dvere na najvýznamnejšie športové podujatie aj ostatným hendikepovaným atlétom,“ písali svetové médiá.
Všetko, čo dosiahol na ováloch, však zatienil jeho skrat. Pôvodne ho odsúdili za zabitie na 6 rokov odňatia slobody, no súd vyššej inštancie ho uznal vinným zo zločinu vraždy a dostal 13,5-ročný trest.
V záhrade na traktore
Žiadne väzenie nie je príjemné, ale v Nápravnom zariadení Kgosi Mampuru II by ste sa nechceli ocitnúť. Zločinci tam sedia predovšetkým za vraždy a znásilnenia.
V krajine, ktorá má hlboko zakorenený rasizmus a stále v nej doznieva boj proti aparteidu (politika oddeleného spolužitia obyvateľov rôznych rás, pozn.), je 90 percent väzňov z černošskej populácie. „Bieli“ kriminálnici sú častým terčom bitiek a šikany.
Pistorius mal šťastie, že v neslávne slávnom väzení pobudol len dva roky. Previezli ho do zariadenia Atteridgeville, kde zostal doteraz. V marci prvýkrát požiadal o podmienečné prepustenie s tým, že si odpykal polovicu trestu.
Jeho právnici tvrdia, že za dobré správanie si slobodu zaslúži. Prvú žiadosť však súd zamietol, druhú si môže prominentný trestanec podať v prvej polovici budúceho roka.
„Konečné rozhodnutie vynesie komisia zložená z ľudí, ktorí ho monitorovali od jeho príchodu za mreže. Aj vzhľadom na vážnosť jeho zločinu musia určiť, či preukázal polepšenie a či je mentálne pripravený na bežný život,“ vraví Benedict Phiri z právnickej firmy v Pretorii.

June Steenkampová, matka zavraždenej Reevy, má o vine a treste jasno. Dcéru jej nevráti nič, ani to, ak by Pistorius zostal za mrežami doživotne. Pre človeka, ktorého pred dekádou zvažovala za potenciálneho zaťa, má jediný odkaz.
„Nech prestane klamať a prizná sa. Ak očistí svoje srdce a povie pravdu, potom môže ísť na slobodu. Táto situácia nemá víťaza. Stratila som dcéru, krajina prišla o národného hrdinu,“ tvrdí Steenkampová.
Či sa v Pistoriusovi, ktorý o mesiac oslávi 37. narodeniny, za mrežami pohlo svedomie a prizná sa, že
v osudnú noc vedel na koho strieľa, zatiaľ nevedno. O jeho súčasnom rozpoložení je minimum správ.

Jeden z jeho spoluväzňov prezradil, že bývalá športová hviezda výrazne pribrala a prepadla fajčeniu. Strážna služba jej určila prácu v záhrade, kde často jazdí na traktore.
V akom termíne sa kedysi ospevovaný atlét dostane na slobodu, je zatiaľ vo hviezdach. Isté však je, že v reálnom svete ho čaká drsná realita.
Hrdina národa svojím bojom proti pohnutému osudu inšpiroval tisícky ľudí, ale následne sklamal milióny. Keď sa medializovali správy o jeho možnom podmienečnom prepustení, väčšina Juhoafričanov bola proti.
Vraždil, už nie jedným z nás, znie nekompromisný hlas ulice.