Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Peking prevzal v Grécku olympijský oheň, aktivisti robili problémy

Ani utorkové odovzdanie olympijskej pochodne do rúk čínskym organizátorom ZOH 2022 v Pekingu sa nezaobišlo bez protestných hlasov z radov aktivistov za ľudské práva.

19.10.2021 13:38
Grécko ZOH2022 Peking oheň olympiáda zapálenie Foto: ,
Protestujúci s tibetskou vlajkou a transparentom počas zapálenia olympijského ohňa pre budúcoročné zimné olympijské hry v Pekingu.
debata

Ich zástupcovia ešte pred samotným aktom na gréckej pôde vyzvali športovcov, sponzorov aj najväčšie svetové mocnosti, aby bojkotovali hry v najľudnatejšej krajine sveta, ktorá sa vyznačuje aj genocídou časti svojho obyvateľstva.

Aktivistické skupiny, ktoré v pondelok prerušili ceremoniál zapaľovania olympijského ohňa v južnom Grécku, opäť obvinili Medzinárodný olympijský výbor (MOV) z uznania legitimity voči porušovaniu ľudských práv v Číne. A to tým, že predstavitelia svetového olympizmu opakovane schválili organizovanie ZOH v krajine, ktorá má dlhodobo problémy so základnými právami a slobodami svojich obyvateľov.

„Opäť sme svedkami pokrytectva predstaviteľov MOV,“ povedala na tlačovej konferencii v Aténach výkonná riaditeľka Medzinárodnej tibetskej siete Mandie McKeownová. Ide o globálnu organizáciu, ktorá je akousi koalíciou mimovládnych organizácií spojených s Tibetom.

„Odovzdávajú olympijskú pochodeň hostiteľskej vláde, ktorá je mimoriadne vzdialená od rokmi udržiavaného hodnotového olympijského ideálu. Zdá sa, že realita, v ktorej žijeme, je značne pokrivená, keď panuje všeobecná podpora Hier genocídy,“ kriticky zdupľovala McKeownová.

Tokio, olympijský štadión Čítajte viac Tokio 2021: Japonci najprv podľahli kúzlu Zahy Hadidovej, potom sa ho zľakli

Terčom v oku svetových organizácií na ochranu ľudských práv je čínske zaobchádzania s ujgurskými moslimami v severozápadnom regióne Sin -ťiang ako aj zásahy proti demonštrantom v Hongkongu a dlhodobá neznášanlivá politika voči Tibetu a Taiwanu. MOV na čele so svojím prezidentom Thomasom Bachom však tvrdí, že tento problém je nad rámec pôsobnosti MOV a nehodlá ho riešiť.

„Iba politická neutralita zabezpečí, že olympijské hry budú nad všetkými politickými rozdielmi, ktoré existujú v týchto časoch. Olympijské hry nemôžu riešiť všetky výzvy nášho sveta. Môžu však byť príkladom pre svet, kde všetci rešpektujú rovnaké pravidlá a jeden druhého,“ uviedol Thomas Bach počas pondelkovej slávnosti zapálenia symbolu hier starých Grékov.

Slávnostné odovzdanie ohňa Číňanom sa v pondelok pre pandemické bezpečnostné opatrenia malo konať bez divákov na zrekonštruovanom mramorovom štadióne v Aténach, kde sa v roku 1896 konali prvé olympijské hry moderného veku.

Peking, koronavírus Čítajte viac Vakcína alebo zamknutý 21 dní. Športovci (ne)majú na výber
debata chyba
Viac na túto tému: #aktivisti #Peking 2022