Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Koniec zlatej éry. Po legendách prichádza omladina

Športovci zvyknú hovoriť, že olympijské preteky sú najťažšie. Všetci ich konkurenti štyri roky špičkujú formu, aby boli v deň D pripravení zobrať niektorú z medailí. Nie div. Nič nie je viac, ako sa stať olympijským šampiónom.

27.09.2021 09:18
Peter Hochschorner, Pavol Hochschorner Foto: ,
Na snímke slovenskí reprezentanti Pavol a Peter Hochschornerovci počas finále šprintu C2 na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove.
debata

„Je to niečo, čo vám človek už nikdy nevezme. My sme na šancu čakali dlhé roky a keď prišla, mali sme poslednú príležitosť ju premeniť,“ zamýšľa sa Ladislav Škantár.

Zlatý medailista z Hier v Riu de Janeiro 2016, kde s bratrancom Petrom ovládli dnes už neexistujúcu vodnoslalomársku kategóriu C2, však dobre vie, že z hľadiska konkurencie sú olympijské preteky až druhotriedne.

„Pravidlá neumožňujú štart viacerých lodí z jednej krajiny. Nedá sa to porovnať napríklad s majstrovstvami sveta.“

SR Čunovo Vodný slalom Majstrovstvá Sveta BAX Čítajte viac Slafkovský je vicemajstrom sveta! Škáchová bola len sekundu od medaily

Platilo to aj o tých čunovských, ktoré sa v nedeľu skončili. Na domácej vode sa ukázalo to isté, čo na olympiáde v Tokiu. Slovensko sa postupne lúči so zlatou vodnoslalomárskou generáciou. A jej nasledovníci si začínajú uvedomovať, aké veľké topánky nosila…

Väčšia konkurencia

Generačná výmena nie je ojedinelý jav. Hokejisti – rovnako ako vodáci – mali výnimočnú partiu na začiatku tretieho milénia. Doteraz nenašli adekvátne náhrady.

Futbalisti prežili najlepšie obdobie pred zhruba dekádou. Dostali sa na majstrovstvá sveta i Európy, ale momentálne sú kvalitatívne o schodík nižšie.

Plavci stále hľadajú hviezdu rangu Martiny Moravcovej. A niektoré športy sa spod Tatier k vrcholu ani len nepriblížili.

Slovensko je stále svetovou veľmocou vo vodnom slalome. Ostatný šampionát v Čunove to ukázal. Štyri medaily z desiatich disciplín je solídna vizitka.

SR Čunovo Vodný slalom Majstrovstvá Sveta BAX Čítajte viac Zlato mi vzali dva centimetre, vravel Slafkovský. Čo sa stalo v závere?

Bronzové hliadky 3× C1 muži (Slafkovský, Beňuš, Mirgorodský) a 3× K1 ženy (Mintálová, Dukátová a Stanovská) vylepšili ešte o jedno miesto kajakári Grigar, Halčin a Gonšenica. Individuálne striebro pridal Slafkovský.

„Už v minulosti som hovoril o výmene generácií a k tej práve dochádza. Skončili dve skvelé kajakárky, ukazujú sa mladí a derú sa do popredia. Konkurencia je vyššia, už to nie je len o tých istých krajinách,“ hodnotí šampionát športový šéftréner reprezentácie Lukáš Giertl.

Pomôže Čunovo?

Pandémia nedovolila organizátorom zaplniť vynovený čunovský areál tak, ako pred desiatimi rokmi. Na MS 2011 sa priaznivci počítali v tisícoch. Ani radosti si diváci neužili toľko, ako dekádu dozadu.

Vtedy Slováci získali z desiatich disciplín až osem medailí. S tromi zlatými i bronzovými a dvomi striebornými jasne ovládli hodnotenie krajín.

Elena Kaliská vtedy získala zlato v hliadkach kajakárok, Jana Dukátová k nemu pridala aj individuálne striebro. Zlato vybojovali v C2-kách bratia Peter a Pavol Hoschornerovci, bronz brali bratranci Škantárovci.

Denis Myšák Čítajte viac Šťastie v kajaku aj v súkromí. Medailista z Tokia Myšák sa oženil

Obe dvojice spoločne s Jánom Bátikom a Tomášom Kučerom skončili druhé v hliadkach 3× C2. Drvivá väčšina z nich oficiálne ukončila kariéru práve minulý týždeň v Čunove.

„Bude mi to chýbať, ale je správny čas skončiť a prenechať priestor mladšej generácii,“ priznáva Dukátová.

„Majú možno najmodernejší kanál na svete, teraz je to už len na nich. Sú mladí, musia makať,“ pridáva sa 38-ročný Slafkovský, ktorý kvôli zdravotným problémom zrejme skončí budúci rok na ME v Liptovskom Mikuláši.

V najsilnejšej slovenskej disciplíne C1 mužov sú okrem neho aj legendárny Michal Martikán (42 rokov) a Matej Beňuš (33).

Marko Mirgorodský (22) bude mať čo robiť, aby udržal Slovensko v medailovom boji. Medzi ženami je trojica mladých reprezentantiek – Škáchová (21), Simona Glejteková (22) a Zuzana Paňková (16).

Mužský kajak nikdy nebol silnou stránkou vodákov, ale vďaka Jakubovi Grigarovi (24) sa Slovensko dostáva do popredia. Ťažké časy čakajú aj na kajakárky.

Reprezentantky – Mintálová (22) a Soňa Stanovská (21) – musia nahradiť Kaliskú s Dukátovou. Desiatky medailí z vrcholných podujatí, deväť triumfov v celkovom hodnotení Svetového pohára.

SR Čunovo Vodný slalom Majstrovstvá Sveta BAX Čítajte viac Grigar siahal na zlato, napokon skončil bez pódia. Rozlúčka Dukátovej

"Keď som začínala, Elena a Jana tam boli. A teraz už nebudú, zvláštny pocit. Boli pre mňa hnacím motorom.

To, čo dosiahli, sa nepodarí hocikomu. Vážim si ich. Naučili ma, že vodný slalom je životný štýl. Máme v tíme talentovavých ľudí a moderný kanál v Čunove.

O desať rokov nám môže vyrásť generácia, ktorá bude úspešná ako táto, ktorá končí," uzatvára líderka medzi kajakárkami Mintálová.

Azda sa jej slová naplnia. Uvidíme v roku 2031…

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Michal Martikán #vodný slalom #Jana Dukátová #Pavol a Peter Hochschornerovci #Elena Kaliská