Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ponižujúce, žobranie. Slovákom chýba dva dni pred MS 150-tisíc

Už niekoľko týždňov rezonujú vo verejnosti chýbajúce financie v súvislosti s majstrovstvami sveta v kanoistike na divokej vode v Čunove.

20.09.2021 15:18
čunovo Foto: ,
Na snímke zrekonštruovaný vodnoslalomový kanál pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v kanoistike na divokej vode v Bratislave - Čunove.
debata (13)

Dva dni pred ich začiatkom organizátori oznámili, že šampionát bude, ale roboty majú stále ako na kostole a do vyrovnaného rozpočtu im chýba 150-tisíc eur.

"Svetový šampionát organizujeme v historicky najúspešnejšom olympijskom športe v našej krajine, ale to, čo sa tu deje, je ponižujúce.

Žiadna systémová podpora pre takýto typ podujatia. Žobranie. Je neuveriteľné, že sa ozývajú obchodné spoločnosti aj individuálne osoby a hľadajú spôsoby, ako pomôcť.

Ďakujem Ministerstvu školstva, vedy výskumu a športu a pánovi štátnemu tajomníkovi Husárovi za neustále hľadanie riešení.

vodný slalom Čítajte viac Český líder sa hnevá. Slováci nám zakázali sústredenie, vyhovárali sa na covid

Niekedy nejde iba o peniaze, ale aj o prejavený záujem a ochotu pomôcť. Vážime si, že pán minister Budaj nás oficiálne prijal a ocenil nielen našu prácu, ako aj obrovské investície Slovenskej kanoistiky do rekonštrukcie tohto štátneho areálu,“ povedal predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Richard Galovič na webe canoe.sk.

Organizátori robia všetko, aby nízka podpora čo najmenej poznačila majstrovstvá sveta. Podstatné v tejto chvíli je však to, že šampionát sa uskutoční.

"Máme obrovské problémy, ale nemôžeme akceptovať, že by sme MS zrušili. Veľmi by to poškodilo reputáciu našej krajiny.

Urobili sme teda nejaké rozhodnutia a podstupujeme riziko. Verím však, že nájdeme spôsob, ako sa dostať na nulu z pohľadu príjmov a výdavkov,“ ozrejmil predseda organizačného výboru MS.

Zároveň načrtol, čo všetko sa smerom k majstrovstvám sveta plánovalo, ale pre maximálne zníženie rozpočtu napokon nebude.

"Zrušili sme kompletný podporný program. Od mediálnej podpory cez otvárací ceremoniál až po aktivity zamerané na posilnenie diplomatickej úrovne Slovenska v medzinárodných štruktúrach športu.

Jakub Grigar Čítajte viac Mintálová obsadila vo finále K1 siedme miesto, Grigar sa doň nedostal

Za normálnych okolností sa takýto šampionát musí využiť na všetky jeho presahy, nielen na športové, prezentačné či fanúšikovské.

Aj napriek rozpočtovým škrtom však musíme z podujatia vyťažiť maximum aspoň pre pozitívnu motiváciu mládeže a jej návrat k športu," pokračoval Galovič.

Svetový šampionát privíta približne 800 ľudí z takmer 50 krajín sveta. Všetci sú ubytovaní v X-Bionic Sphere v Šamoríne.

"Prvýkrát v histórii nášho športu organizujeme najrozsiahlejšie globálne podujatie na jednom mieste.

Celý systém ubytovania a športovania je realizovaný v uzatvorenej bubline, kde všetci spolu bývajú, môžu využívať spoločný transport, koordinované tréningy, ale aj množstvo presných LAMP testov od nášho partnera na pokrytie a zabezpečenie zdravotných aspektov v tejto náročnej pandemickej dobe,“ dodal Galovič.

Majstrovstvá sveta sa začnú v stredu 22. 9. o 9.00 h súťažami družstiev (hliadok) kajakárov aj kanoistov.

O deň neskôr prídu na rad kvalifikácie v K1 a C1 mužov aj žien. Okrem vodných slalomárov budú v Čunove súperiť o medaily aj pretekári v disciplínach extrémny slalom a zjazdový šprint.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Čunovo #MS v kanoistike