Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Obeť zverstiev Nassara. Gymnastická kráľovná sa zrejme nikdy úplne neuzdraví

Americká gymnastická kráľovná Simone Bilesová sa naoko v pokoji pripravuje na budúcoročné olympijské hry v Tokiu, ale v jej duši zostáva otvorená hlboká rana.

08.08.2019 11:47
Simone Bilesová Foto: ,
Simone Bilesová.
debata

Skryté pod povrchom, ale stále v sebe prežíva mix hnevu, sklamania a smútku z toho, čo sa dialo po celé roky a dlho nemala odvahu to priznať. Aj ona patrila k desiatkam gymnastiek, ktoré zneužíval športový lekár Larry Nassar.

Je to už 18 mesiacov, čo to priznala a podrobila sa terapii. Tá by jej mala pomôcť zabudnúť na špeciálne tréningové metódy pochybného doktora, ktoré boli vlastne sexuálnym obťažovaním.

„Zasiahne vás to ako vrak havarovaného vlaku a nedá sa na to zabudnúť,“ uviedla Bilesová počas prípravy na domáci gymnastický šampionát.

„Nechcem bedákať, ale zase si to pripomínam, keď som na domácich majstrovstvách. My sme roky robili to, čo nám prikázali a snažili sme sa to robiť čo najlepšie. Oni mali na starosti jediné – ochrániť nás. Jedna prekliata vec a ani to nezvládli,“ pokračovala Bilesová kriticky na vedenie americkej gymnastiky.

VIDEO: Najlepšie momenty Bilesovej v Riu

Bilesová je prvá žena v histórii, ktorá získala desať titulov na majstrovstvách sveta. Momentálne má na konte 14 zlatých zo svetových šampionátov a k tomu aj štyri tituly olympijskej šampiónky z Ria de Janeiro. A hranice svetovej ženskej gymnastiky chce naďalej posúvať, hoci sa už pohrávala aj s myšlienkami na koniec kariéry. Ak získa zlato v Tokiu 2020, bude prvá po vyše 50 rokoch, ktorá obháji olympijské prvenstvo.

„Pomohla mi terapia, ale úplné uzdravenie je zrejme nemožné. Každý z nás je inak nastavený na liečbu. Táto rana sa ešte dlho nezahojí a možno nikdy. Prežívam odvrátenú tvár športu,“ doplnila fenomenálna gymnastka.

Bilesová a s ňou desiatky jej konkurentiek sa dočkali aspoň malej satisfakcie. Pred americkým kongresom a členmi Amerického olympijského aj paralympijského výboru zástupcovia FBI minulý týždeň prezentovali správu s podrobným opisom série nesprávnych krokov vedenia americkej gymnastiky. Práve tie umožnili chlipníkovi Nassarovi dlhoročnú beztrestnosť v zneužívaní jeho mladých zverenkýň na Michiganskej univerzite či v reprezentačnom tíme USA.

Larry Nassar na snímke z novembra 2017. Foto: Reuters, Rebecca Cook
Larry Nassar Larry Nassar na snímke z novembra 2017.

Zatiaľ čo 55-ročný Nassar je od júla 2017 za mrežami a zostane tam zrejme do konca svojho života, americká gymnastika prešla od olympijských hier v Riu de Janeiro 2016 rozsiahlym procesom transformácie. Organizácia má od marca 2017 už štvrtého prezidenta a generálneho sekretára a díva sa optimisticky do budúcnosti. Jazvy na dušiach mladých športovkýň napriek tomu tak rýchlo nezmiznú.

„Nie je ľahké vrátiť sa do procesu v organizácii, ktorá zlyhala na celej čiare. Neviem, či tým ľuďom môžem veriť. Dúfam však, že svoje snahy o zmeny myslia úprimne. Každý deň počas sústredení či pretekov mi pripomína to, čím som si prešla. Vôbec to nie je ľahké, ale budem naďalej bojovať,“ zakončila iba 142 cm vysoká Afroameričanka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Simone Bilesová #Larry Nassar #športová gymnastika