Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Silné reči a tvrdé päste. Rytmusa čaká boxerský súboj reperov

Vypredaná O2 arena v Prahe bude vo štvrtok svedkom hneď niekoľkých dlho očakávaných duelov profesionálneho boxu a bojového umenia MMA.

27.12.2018 11:53 , aktualizované: 17:32
debata

Na akcii „XFN Night of the Champions“ sa predstaví český bývalý profesionálny majster sveta v boxe Lukáš Konečný, ktorý sa do ringu vracia po viac ako štyroch rokoch, domáca jednotka MMA Karlos Vémola, jeho veľkí rivali Petr Ondruš a Patrik Kincl. Diváckym ťahákom je prestížny boxerský súboj reperov Marpa a Rytmusa, čiže Otakara Petřinu a Patrika Vrbovského.

Rytmus počas prípravy na súboj proti Marpovi odpovedal aj na otázky TV Pravda:

Video
Rytmus o tréningu pred boxerským súbojom s Marpom.

Konečný ukončil kariéru v apríli 2014, keď vo Washingtone prehral na body súboj o titul majstra sveta v strednej váhe organizácie WBO s domácim Peterom Quillinom. Teraz sa ale nechal presvedčiť, aby sa do ringu vrátil. Zatiaľ na jeden zápas. Jeho súperom bude v superstrednej váhovej kategórii do 76 kg Matúš Babiak zo Slovenska.

„Ako sa pred zápasom cítim? Ide to. Nie je to, čo bývalo, ale dúfam, že dokážem predviesť kvalitný výkon. Tréningu som sa venoval naplno, sparing by si zaslúžilo rozhodne viac, ale nie je čas,“ povedal Konečný, ktorý sa tradične veľmi nevenoval sledovaniu zápasov súpera.

„Taktiku nechávam na trénera. Navyše ho poznám. Boxoval na mojich akciách v Ústí,“ uviedol pre MfDnes štyridsaťročný boxer, ktorý má na svojom konte medzi profesionálmi 55 zápasov a 50 z nich vyhral.

Na svoje si v O2 aréne prídu aj milovníci MMA. V oktagone sa predstaví česká jednotka Vémola, ktorý sa stretne s Brazílčanom Flaviom Rodrigom Magonom. V zápase Ondruša s Kinclom potom pôjde o právo odvetného súboja s Vémolom, ktorý oboch v nedávnej minulosti zdolal. Chýbať nebudú Machmud Muradov či Sandra Mašková.

Vrcholom podujatia má byť netradičný boxerský zápas reperov Marpa a Rytmusa, ktorý organizátori zvolili za hlavný ťahák akcie. A vyplatilo sa im to, podľa informácií zo sociálnych sietí sa predalo viac ako 17-tisíc vstupeniek.

„Na zápas sa pripravujem každodenne trištvrte roka,“ povedal Rytmus na jednej z promo akcií. „Ja idem bojovať a nebudem robiť divadlo okolo, aj keď to ľudí láka. Kašlem na to, chcem byť za seba,“ kontroval Marpo, ktorý sa predtým venoval thajskému boxu.

Rytmus: On bude za Česko, ja za Slovensko

Slovenský reper Patrik Rytmus Vrbovský už o niekoľko hodín vbehne do ringu v pražskej O2 Arene, kde ho čaká boxerská premiéra. Jeho súperom v prvotine medzi šestnástimi povrazmi bude český reper a niekdajší thaiboxer Otakar Marpo Petřina, Člena hudobného zoskupenia Kontrafakt, nečaká nič jednoduché. Súboj s Marpom si však vypýtal sám, hoci mal možnosť bojovať i s niekým iným.

„Dva roky som aktívne boxoval. Ľudia sa ma stále pýtali, kedy dám zápas. Stretol som Petra Kareša, ktorý ma oslovil. Ponúkol mi boxerský zápas s neznámym protivníkom. Ja som si však vyžiadal Marpa. Už rok sa na to poctivo pripravujem,“ povedal Rytmus.

Čo vedie úspešného muzikanta postaviť sa do ringu? „V živote mi stále niečo chýbalo, aj keď som si splnil sny prostredníctvom hudobnej kariéry. Chýbalo mi niečo pohybového charakteru. Som bývalý tanečník a teda to mám v sebe. Bol som na očistnej dovolenke v Thajsku, kde som si vyskúšal thajský box. Po mesiaci, keď som sa vrátil domov, som sa zoznámil s Attilom Véghom, s ktorým som pokračoval v tréningoch MMA. Potom som si vyskúšal aj klasický box a pochopil som, že to je láska môjho života,“ uviedol.

Rytmus si uvedomuje, že zápas bude atraktívny pre verejnosť. Dôkazom toho je i predčasne vypredaná O2 Arena. A to ho teší, tak to má rád. „Bude to zaujímavé. Marpo sa tomu venuje a má skúsenosti. To znamená, že je to pre mňa výzva. On bude za Česko, ja budem za Slovensko. Okrem toho sme obaja reperi,“ zamyslel sa 41-ročný Vrbovský.

Súboj sa uskutoční podľa pravidiel klasického boxu. Hmotnostná kategória nie je striktne definovaná.„Chcem sa dostať do hmotnosti 72,5 kg. Akú bude mať on, to neviem. Zdá sa mi, že je ľahší,“ povedal Rytmus, ktorému ešte v novembri ukazovala ručička na váhe 88 kg.

Počas kariéry vypredal desiatky koncertov a verí, že nervozite nepodľahne ani pred štvrtkovým stretnutím: „Neviem, ako to bude. Niekto je zápasový typ. Niekto iný môže mať natrénované, ale zlomí sa. Vojde do ringu a nič. Bolo veľa takých. Veľa som trénoval, prešiel som si peklom a zápasový deň vnímam ako sviatok a odmenu za to všetko.“

Keďže sa duel koná krátko po Štedrom dni, populárny reper si musel aj počas Vianoc strážiť svoj jedálniček. „Nevadí mi to. Som na to nastavený a už sa neviem dočkať zápasu,“ vyhlásil Rytmus, ktorý zároveň počas sviatkov oznámil na instagrame, že spolu so snúbenicou Jasminou Alagičovou čakajú prvý prírastok do rodiny.

Rodák z českého Kroměříža má pred vstupom do ringu iba tie najvyššie ciele. „Keby som nemal šancu zvíťaziť, nešiel by som do toho. Viem, čo je vo mne. Zároveň viem, že proti mne nastúpi niekdajší thajský boxer. Nie je to klasický boxer. Bojovníci MMA či thaiboxeri majú box ako doplnok. Boxer má vždy navrch, pretože to je jediné, čo robí. Thaiboxeri sa väčšinou prezentujú kopmi, údermi lakťami, kolenami či ‚klinčami‘. Z toho môžem ťažiť. Viem, na čom som. Absolvoval som veľa tréningov s rôznymi inými bojovníkmi a v boxe som mal navrch,“ prezradil Rytmus.

Do jeho rohu sa postaví najlepší slovenský boxer ostatných rokov Tomi „Kid“ Kovács. „Trénoval som box aj s Attilom Véghom. Neskôr som ho trénoval v Amerike, v Thajsku i v Anglicku. Potom som prešiel k Tomimu. Z každého trénera som mal niečo iné. S Tomim sme začali trénovať v júni a to je dosť dlhá doba na to, aby som prešiel na jeho štýl a taktiku,“ vyhlásil Rytmus.

S boxom začal, až keď mal takmer štyridsať rokov. Nemyslí si, že by to bol problém. „Niekto je v štyridsiatke zošľahaný, ‚zošermovaný‘ a rozbitý. Ja si myslím, že môžem dať pokojne aj trojfázový tréning. Závisí to od toho, či niekto fetuje, či nemá problémy s alkoholom, zdravotné problémy, či neprežil život s tým, že celý čas robil to, čo ho nebaví alebo či je utrápený. Od toho to závisí. Myslím si, že keď sa človek o seba stará, žije zdravo a je väčšinu svojho života šťastný, tak aj štyridsiatka je v pohode vek. Trénujem s mladými chalanmi a nemám s tým žiadny problém,“ zamyslel sa.

Aktuálne sa Rytmus sústredí iba na duel s Marpom, ďalší zápas však zatiaľ neplánuje. „Nerozmýšľal som o tom,. Vyzerá to na jednorazovú záležitosť. Chcel som si vyskúšať, aké je to, keď sa človek pripravuje na zápas. Bude to obrovská udalosť,“ zhodnotil. " Nebude to preňho jednoduché. Všetci očakávajú, že ma rozbije. Keď sa mu to náhodou nepodarí, extrémne ho to psychicky zlomí," uzavrel Patrik Rytmus Vrbovský.

debata chyba
Viac na túto tému: #box #Rytmus #MMA #Marpo #Karlos Vémola