Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Triu kanoistov boj o medaily nevyšiel. Beňuš: Štvrté miesto nie je hanba

Nemec Franz Anton sa stal majstrom sveta v kategórii C1 na šampionáte vo vodnom slalome v brazílskom Riu de Janeiro. Na olympijskom kanáli vo štvrti Deodoro zostali všetci traja slovenskí reprezentanti bez medaily a tesne pod stupňami víťazov. Matej Beňuš skončil štvrtý, Alexander Slafkovský piaty a Michal Martikán šiesty.

29.09.2018 14:49 , aktualizované: 22:08
Matej Beňuš, OH 2016, Rio Foto: ,
Matej Beňuš.
debata

Na konte Slovenska na MS v Riu de Janeiro zostáva jedna zlatá medaila z mužskej tímovej súťaže v C1.

Beňuš sa vrátil po dvoch rokoch na miesto, kde vybojoval striebro na olympijských hrách. Ani teraz nemal k medaile ďaleko, ale technicky náročnejší záver trate nezvládol podľa predstáv a skončil na nepopulárnom štvrtom mieste.

„Jazda bola celkom dobrá. Cítil som sa vynikajúco, od začiatku mi to kĺzalo. Bohužiaľ, nevyšiel mi posledný valec, kde mi ušiel titul. Nájazd som tam mal dobrý, ale valec bol v tom čase riedky a nezastavil ma. Do bránky som sa potom chytil veľmi nízko a stratil som tam tri sekundy. Celkovo si však myslím, že štvrté miesto na svete nie je žiadna hanba,“ uviedol Matej Beňuš po 4. mieste na MS 2018.

Čerstvý víťaz Svetového pohára a obhajca striebornej medaily spred roka z francúzskeho Pau Slafkovský mal jazdu rozbehnutú na medailu. Na prvých dvoch medzičasoch bol najrýchlejší, ale na bránke číslo 22 sa nevyhol dvojsekundovej penalizácii a bolo po nádejach.

Dve tresné sekundy nabehli aj Martikánovi a to po prejazde „dvadsiatkou“. Najskúsenejší zo slovenského tria, päťnásobný olympijský medailista, nerozšíril svoju rekordnú zbierku 22 medailí z majstrovstiev sveta a zároveň neobhájil bronzovú medailu z vlaňajších MS v Pau.

„Keby sa to dnes končilo po dvadsiatej prvej bránke, tak by to vyšlo. Na keby sa však nehrá, je to šport. Aj napriek drobnému zaváhaniu na začiatku sa mi jazdilo super a s dobrým pocitom. Záverečná pasáž mi nevyšla už včera a dnes to bolo ešte horšie. Ten valček mi tam nepomohol, neposunul ma doprava. Musel som sa vyhýbať ‚tyčke‘, nestihol som si urobiť nájazd do ďalšej bránky a celé moje úsilie sa tam skončilo,“ referoval Alexander Slafkovský pre RTVS.

„Nevyšlo mi to podľa predstáv. Začiatok bol výborný, ale v ‚päťke‘ som šiel proti vode a potom sa to začalo kaziť. V presadených bránkach ma nepodržala voda, ale veľa som nestrácal. Celé to bolo asi o čosi opatrnejšie ako malo byť. Jemnučký dotyk na ‚dvadsiatke‘ plus ďalšie drobnosti sa nakopili. Neboli tam extra veľké chyby, ale celkovo bieda,“ skonštatoval Michal Martikán.

Austrálčanka Jessica Foxová sa stala majsterkou sveta v kategórii K1. Dvadsaťštyriročná úspešná „obojživelníčka“ obhájila titul spred roka z Pau a celkovo získala už ôsmu zlatú medailu na majstrovstvách sveta, šiestu v individuálnej disciplíne.

Foxová triumfovala pred Britkou Mallory Franklinovou a Nemkou Ricardou Funkovou. Slovenky vo finále chýbali, dvojnásobná olympijská šampiónka Elena Kaliská skončila v semifinále pätnásta a medzi najlepších desať sa neprebojovala.

Stanovská do finále

Slovenská reprezentantka Soňa Stanovská postúpila do finále v kategórii C1. V semifinále siedmy najlepší čas a predrala sa do elitnej desiatky, ktorá si to v nedeľu od 15.03 h SELČ rozdá o medaily. Ďalšie dve Slovenky v semifinále neuspeli.

Simona Maceková skončila dvadsiata druhá a Monika Škáchová dvadsiata šiesta. Zatiaľ čo u Macekovej to bolo bez trestných sekúnd, Škáchová chytila „päťdesiatku“ na tretej bránke pred cieľom. Nebyť toho vzhľadom na jej 7-sekundový odstup na druhom medzičase mohla reálne bojovať o finále.

„Veľmi sa teším. Jazda bola naozaj dobrá. Akurát hneď ‚jednotku‘ som ťukla, ale zvyšok jazdy už bol v pohode. Vraví sa, ako človek začne, tak aj skončí. U mňa to však neplatí. Čím som bližšie cieľa, tým jazdím rýchlejšie. Vo finále sa to budem snažiť ešte vylepšiť,“ uviedla Soňa Stanovská po semifinále.

Víťazkou semifinále C1 sa stala Britka Bethan Forrowová pred Austrálčankou Jessicou Foxovou a Brazílčankou Anou Satilovou.

Finále kajaka mužov bude bez slovenskej účasti. Jakub Grigar a Martin Halčin semifinále síce zvládli bez trestných sekúnd, ale pomalšími jazdami sa zaradili na sedemnáste a osemnáste miesto. Elitná desiatka zostala pre nich nedosiahnuteľná. Grigar zaostal za víťazným Britom Josephom Clarkem o 3,83 s a Halčin o 4,01 s. Boj o medaily sa v nedeľu začne o 15.40 h SELČ.

MS vo vodnom slalome – Rio de Janeiro

C1 muži – finále: 1. Franz Anton (Nem.) 97,06 (0), 2. Ryan Westley (V. Brit.) 97,94 (0), 3. Sideris Tasiadis (Nem.) 98,87 (0), 4. Matej Beňuš 101,22 (0), 5. Alexander Slafkovský 101,38 (2), 6. Michal Martikán (všetci SR) 101,55 (2)

K1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 102,06 (0), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 104,34 (0), 3. Ricarda Funková (Nem.) 105,32 (2), 4. Urša Krageljová (Slovin.), 5. Corinna Kühnelová (Rak.) 108,91 (2), 6. Stefanie Hornová (Tal.) 109,22 (0),… 15. Elena Kaliská,… 24. Michaela Haššová (obe SR) – v semifinále a nepostúpili do finále.

C1 ženy – semifinále (10 najlepších do finále): 1. Bethan Forrowová (V. Brit.) 114,20 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 116,55 (6), 3. Ana Satilová (Braz.) 117,98 (4),… 7. Soňa Stanovská 123,24 (2) – postúpila do finále,… 22. Simona Maceková 135,03 (0), 26. Monika Škáchová (všetky SR) 183,81 (50) – nepostúpili.

K1 muži – semifinále (10 najlepších do finále): 1. Joseph Clarke (V. Brit.) 91,78 s (0), 2. Michal Pasiut (Poľ.) 92,09 (0), 3. Jiří Prskavec (ČR) 92,19 (0),… 17. Jakub Grigar 95,61 (0), 18. Martin Halčin (obaja SR) 95,79 (0).

debata chyba
Viac na túto tému: #Matej Beňuš #Alexander Slafkovský #Michal Martikán #vodný slalom #MS vo vodnom slalome