Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Ruské biatlonistky žalujú Rodčenkova. Klamstvami nám zničil kariéru, tvrdia

Tri ruské biatlonistky zažalovali bývalého riaditeľa moskovskej antidopingovej agentúry Grigorija Rodčenkova za to, že "lžami vážne poškodil a zničil ich kariéru".

21.02.2018 18:04
Rusko, doping Foto:
Ilustračné foto
debata (36)

Žaloba bola podaná v mene Oľgy Zajcevovej, Jany Romanovovej a Oľgy Viluchinovej na Najvyšší súd v Manhattane, prostredníctvom ktorej žiadajú menované od Rodčenkova 30 miliónov amerických dolárov.

Právnik Rodčenkova v reakcii povedal, že ide o „kaskadérsky kúsok bez šance na prežitie“ a dodal, že „nijako to neovplyvní statočné rozhodnutie jeho klienta pokračovať v hovorení pravdy a svedčenia proti previnilcom“.

Zajcevová, Romanovová a Viluchinová, ktoré už skončili s aktívnou činnosťou, boli súčasťou skupiny 42 ruských športovcov, ktorí sa odvolali na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne po tom, ako ich pre porušenie antidopingových pravidiel spätne diskvalifikovali zo ZOH 2014 v Soči a doživotne dištancovali z diania pod piatimi kruhmi.

Ruské anti-dopingové laboratórium v Moskve. Foto: SITA/AP
Rusko, Moskva, doping Ruské anti-dopingové laboratórium v Moskve.

CAS zrušil pre 28 ruských športovcov doživotný olympijský zákaz, ktorý dostali za doping na ZOH 2014 v Soči, pre ďalších 11 zostal zákaz v platnosti len na Hry v Pjongčangu. CAS prejednal tesne pred začiatkom zimných olympijských hier Pjongčangu 39 prípadov, proces so spomínanou trojicou vzhľadom na to, že už skončila s aktívnou pretekárskou činnosťou, odložil.

V deň začiatku olympiády zamietol žiadosť 45 ruských športovcov, ktorí sa takouto formou usilovali o zisk dodatočnej pozvánky na ZOH 2018 do Pjongčangu

Rodčenkov vyčítal Športovému arbitrážnemu súdu (CAS) zrušenie doživotných zákazov, čo vyvolalo z pohľadu čistých pretekárov, že „sa o vás nestaráme“. Podľa jeho slov "rozhodnutie CAS zrušiť doživotné tresty pre 39 ruských športovcov bolo plne neakceptovateľné.

Štandardy pre dôkazy boli príliš silné. CAS mal zvážiť všetky dôkazy, ktoré Rusko odmietlo od MOV a WADA, ktoré by len potvrdili vinu.Tento proces vysiela jasnú správu čistým športovcom, ktorí si zaslúžili náležitý proces: my sa o vás nestaráme."

Vychádzajúc z pravdivosti svedectva spochybneného počas súdnych pojednávaní, Rodčenkov uviedol, že ruskí športovci sú v dopingovom programe spolupáchateľmi po tom, ako postupovali podľa „prísnych príkazov“ od štátu.

„Ruskí športovci si boli absolútne vedomí dopingového programu a nasledovali striktné nariadenia úradov. Nik z podporovaných športovcov nie je nevinný,“ napísal.

Na tvrdenia ruského prezidenta Vladimira Putina, že škandál bol pod kontrolou amerických agentúr, reagoval nasledovne: „Ako obyčajne, Putin je zle informovaný. Hovorím pravdu, nik ma neovplyvňuje.“ Rusko stále odmieta, že doping bol podporovaný štátom.

Rodčenkov žije v utajení, ale hrozby nezmenia nič na jeho tvrdeniach: „Cítim hrozby, ale aj veľkú podporu od mojich právnikov a priateľov v USA,“ uviedol.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Pjongčang 2018 #Grigorij Rodčenkov #ruský doping