Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Kauza zneužívania gymnastiek: Z vedenia asociácie odišli traja ľudia, trénera vyhodili

Traja top funkcionári rady USA Gymnastics (Gymnastická asociácia USA) Paul Parilla, Jay Binder a Bitsy Kelley v pondelok rezignovali na svoje funkcie, trénera amerických gymnastov na olympijských hrách 2012 Johna Gedderta (pracoval s lekárom Larrym Nassarom v Michigane) suspendovali.

23.01.2018 10:05
Larry Nassar Foto: ,
Súdne pojednávanie s bývalým lekárom Larrym Nassarom, ktorý sa priznal k zneužitiu 125 dievčat, zväčša talentovaných gymnastiek.
debata (1)

Taký je ďalší vývoj v kauze sexuálneho zneužívania športovkýň americkým bývalým lekárom Larrym Nassarom. Súdne pojednávanie vo veci pokračuje v Michigane druhým týždňom. „Veríme, že tento krok umožní, aby sme efektívnejšie aplikovali zmeny v našej organizácii,“ povedal nový šéf USA Gymnastics Kerry Perry.

Podľa dohody s prokuratúrou Nassarovi hrozí najmenej 25 rokov odňatia slobody, ale súd môže stanoviť minimálny trest až na 40 rokov. Lekár sa už skôr priznal k zneužitiu 125 dievčat, zväčša talentovaných gymnastiek

Päťdesiatštyriročný Nassar si už odpykáva 60 rokov väzenia na federálnej úrovni za držbu detskej pornografie. K zneužívaniu Nassarom sa najnovšie verejne priznala aj 20-ročná Simone Bilesová.

Simone Bilesová na OH v Riu. Foto: SITA/AP, Rebecca Blackwell
Simone Bilesová Simone Bilesová na OH v Riu.

Zlaté dievča americkej športovej gymnastiky vybojovalo na OH 2016 v Riu de Janeiro štyri zlaté medaily a v súčte vystúpení na majstrovstvách sveta ju zlatom dekorovali až desaťkrát. Bilesová vlastní aj 11 titulov majsterky USA.

Výkonný riaditeľ Steve Penny skončil v organizácii už minulý rok. Podľa agentúry AP sa výkonný riaditeľ Olympijského výboru USA (USOC) Scott Blackmun stretol v januári s Parillom a požiadal o jeho rezignáciu. Blackmun uviedol v stanovisku, že nové vedenie je potrebné, pretože doterajší lídri „sa snažili dokázať, že neurobili nič zlé, namiesto toho, aby podporili obete“.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Simone Bilesová #Larry Nassar #USA Gymnastics