Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Olympijské nadšenie tlmia silné politické obavy. Budú športovci v bezpečí?

Valné zhromaždenie OSN zohráva svoju úlohu, pokiaľ ide o riešenie konfliktu so Severnou Kóreou v súvislosti v blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v juhokórejskom Pjongčangu.

02.01.2018 14:44
Pjongčang 2018, olympijský štadión Foto: ,
Olympijský štadión v Pjongčangu.
debata (1)

Ako vysvetlil predseda 72. VZ OSN Miroslav Lajčák v rozhovore pre agentúru SITA, vo Valnom zhromaždení schválili v novembri rezolúciu o olympijskom prímerí, v ktorej štáty vyzvali na to, aby obdobie hier bolo rešpektované všetkými ako obdobie mieru tak, ako to bola tradícia v starovekých hrách.

„Komunikujeme so zainteresovanými stranami, ja osobne som v tomto kontexte komunikoval aj so Severnou Kóreou. Mal som aj verejné vyjadrenia, v ktorých som vyzval k širokej účasti na týchto hrách a tiež k tomu, aby bol rešpektovaný mier. Myslím si, že Valné zhromaždenie tu zohráva svoju úlohu,“ povedal Lajčák. Šéf VZ OSN sa na otvorení hier zúčastní.

V polovici novembra schválilo VZ OSN uznesenie vyzývajúce všetky krajiny, aby zastavili nepriateľské akcie a dodržiavali prímerie počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Hry sa konajú od 9. do 25. februára 2018, uznesenie sa vzťahuje aj na nasledujúcu paralympiádu.

Zvyšujúce sa politické napätie na kórejskom polostrove vyvoláva otázky o bezpečnosti športovcov. Napríklad veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haley spochybnila účasť amerických športovcov na hrách s prihliadnutím na napätú situáciu v regióne.

Ešte pred tým, v septembri francúzska ministerka pre šport Laura Flessel-Colovic vyhlásila, že francúzsky olympijský tím bude bojkotovať hry, pokiaľ nebude zaručená bezpečnosť v Južnej Kórei.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #organizácia spojených národov #Pjongčang 2018