Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Nepoučiteľný aj na staré kolená? Gatlin si proti Boltovi možno pomohol dopingom

Nad úradujúcim svetovým šampiónom v behu na 100 m Američanom Justinom Gatlinom visí tieň možného dopingového previnenia.

19.12.2017 07:18
justin gatlin, Foto: ,
Američan Justin Gatlin. V cieli neskrýval obrovskú radosť.
debata (21)

Vyšetrovanie jeho osoby Americkou antidopingovou agentúrou a Medzinárodnou asociáciou atletických federácií nasledovalo po zverejnení tajnej správy v denníku The Telegraph, že Gatlinov tréner Dennis Mitchell aj bývalý manažér Robert Wagner mali súhlasiť s poskytnutím látok zvyšujúcich výkon ich klientovi.

Zakázané substancie údajne boli testosterón a ľudský rastový hormón. Gatlinov súčasný agent Renaldo Nehemiah pre ESPN uviedol, že Mitchell už nie je členom ich tímu. V pondelok ho prepustili.

„Nikdy som žiadnemu zo svojich zverencov nenavrhol užívanie zakázaných látok, ani som o tom nemal vedomosť,“ vravel Dennis Mitchell v stanovisku pre Daily Telegraph. Mitchell je dvojnásobný olympijský šampión v štafete na 4× 100 m, rovnako bronzový medailista na stovke z OH 1992 v Barcelone.

Tridsaťpäťročný Gatlin sa v auguste tohto roku v Londýne celkom nečakane stal majstrom sveta v behu na 100 m. Vo finále zabehol výkon 9,92 s a obral o korunu odchádzajúceho kráľa šprintu Usaina Bolta. Gatlin sa stal najstarším majstrom sveta na stovke v histórii.

V minulosti dvojnásobný dopingový hriešnik sa však nedočkal veľkého ocenenia po svojom triumfe nad Boltom. Šéf svetovej atletiky Sebastian Coe na adresu víťazného Američana dokonca povedal, že „akosi to nezapadá do scenára, že dvojnásobný dopingový hriešnik si prisvojil najtrblietavej­šiu cenu.“

Lord Coe sa vyjadril aj k aktuálne vzneseným tvrdeniam voči Gatlinovi a jeho bývalému trénerovi a agentovi. „Tieto obvinenia sú mimoriadne vážne. Verím, že nezávislé oddelenie integrity svetovej atletiky celú záležitosť prešetrí v súlade s jeho mandátom,“ cituje Coa BBC.

Zástupcovia Jednotky integrity atletiky (AIU), ktorú zriadila IAAF v súčinnosti s USADA, potvrdili, že sa začali seriózne zaoberať vyšetrovaním možného Gatlinovho previnenia.

„Pri našom vyšetrovaní berieme do úvahy aj tipy od informátorov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti dopingu. V súčasnosti koordinujeme všetky svoje poznatky s jednotkou integrity atletiky, aby sme tieto tvrdenia úplne prešetrili. Rovnako ako pri každom vyšetrovaní povzbudzujeme jednotlivcov, aby poskytli informácie ako dôležitý nástroj na ochranu čistých športovcov, pretože ľudia sú nevinní dovtedy, kým vyšetrovanie neprinesie konkrétne výsledky,“ uvádza sa vo vyhlásení USADA.

Právni zástupcovia Justina Gatlina uviedli, že skúsený šprintér má po očistení svojho mena z dopingovej minulosti za sebou viac než päť rokov antidopingových testov a ani jeden z nich nebol pozitívny na zakázanú látku.

Gatlin je olympijský víťaz na stovke z roku 2004 z Atén, striebro si vybojoval na OH 2016 v Riu de Janeiro. Okrem triumfu na stovke z MS 2017 má v zbierke aj ďalšie dve zlaté medaily z majstrovstiev sveta ešte z roku 2005 z Helsínk na 100 a 200 m.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #doping #Justin Gatlin #MS 2017 v atletike