Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Volko musí bojovať o štátnu podporu. Prípravu orientuje na finále v Berlíne

Víťaz ankety Atlét roka 2017 šprintér Ján Volko by sa mal o medailové pozície v roku 2018 prvýkrát so súpermi pobiť na februárovom halovom šampionáte Slovenska v Bratislave. Súboj o slovenský titul v behu na 60 m by pre neho mal byť generálkou pred halovým svetovým šampionátom v anglickom Birminghame (1. - 4. marca 2018). Tvrdí to jeho trénerka Naďa Bendová.

19.11.2017 12:40
Róbert Kresťanko, Naďa Bendová, Ján Volko Foto: ,
Tréneri roka Róbert Kresťanko a Naďa Bendová s úspešným zverencom Jánom Volkom.
debata

Práve Naďu Bendovú a Róberta Kresťanka, ktorí dohliadajú na prípravu slovenského šprintérskeho zázraku, vyhlásili v ankete SAZ za Trénerov roka.

Volko pod ich vedením vlani absolvoval spanilú jazdu za medailami z vrcholných podujatí: začala sa senzačným striebrom v behu na 60 m na HME 2017 v Belehrade a skončila sa ťažko vybojovaným bronzom v behu na 200 metrov na Svetovej univerziáde v Tchaj-pej na Taiwane. Vyčnievajú najmä zlato a striebro na ME do 23 rokov v poľskom meste Bydgoszcz.

"Najemotívnejší zážitok bol pre nás Belehrad. Predovšetkým tým, že to bolo také nečakané. Všetci sme spolu prežívali veľkú eufóriu. Radosť z veľkého úspechu,“ vrátila sa Naďa Bendová k striebornému Belehradu, no vzápätí dodala:

"Veľké emócie nám priniesla aj Svetová univerziáda v Tchaj-pej. Predchádzalo tomu veľké napätie. Po finále na 200 metrov sme dlhé sekundy napäto čakali, kým sa na svetelnej tabuli objavilo meno bronzového šprintéra. O stotinku to bol Janko. Tam sme mali teda šťastie. To tiež bola obrovská vlna radosti. Tam mi však najskôr musel padnúť zo srdca veľký kameň, aby som sa už potom mohla radovať.“

Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou počas roka... Foto: SITA, Tomáš Somr
Ján Volko, Naďa Bendová Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou počas roka absolvovali aj tréning s futbalistami Trenčína.

Úspešná trénerka tiež zdôraznila, že prvým top podujatím novej sezóny budú halové MS v Birminghame. Aj keď to podľa nej nebude také cielené ako bol tento rok spomenutý a senzačne postriebrený Belehrad.

"Halové majstrovstvá sveta sú predsa iný level ako európsky šampionát pod strechou. Dosiahnuť tam dobrý výsledok je naozaj rezultát z ríše snov. Konkurencia bude obrovská, preto by sme chceli postúpiť z rozbehov do semifinále. Už to by bol výborný výsledok,“ objasnila Naďa Bendová a pokračovala:

"Koncentrovať celú prípravu na jeden, možno dva behy v halovej sezóne, je podľa mňa veľký luxus. Tréningový cyklus zúžime zo šiestich týždňov na štyri a budeme sa usilovať formu načasovať presne na tie dva behy. Veľké oči smerom k Birminghamu nebudeme mať. Pôjdeme tam podľa našich možností s odhodlaním, ale aj pokorou. Svetový šampionát, aj keď ‚iba‘ pod strechou je predsa iná liga.“

Budúcoročný Birmingham bude pre trojlístok Bendová – Kresťanko – Volko dôležitým vstupom do novej sezóny aj preto, lebo halový vicemajster Európy v najkratšom šprinte musí opäť bojovať o štátnu podporu. Šprintér BK Hraj na tie nohy Bratislava totiž onedlho prestúpi z kategórie do 23 rokov medzi seniorov.

Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou a zlatom a... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Ján Volko, Naďa Bendová Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou a zlatom a striebrom z ME atlétov do 23 rokov.

A peniaze od štátu, ktoré si vybehal počas vydarenej sezóny 2017, má zatiaľ isté iba na športovú prípravu na rok 2018. Ako člen Národného športového centra (NŠC) musí na európskom šampionáte v Berlíne opäť bojovať o štátnu dotáciu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby mal financie aj na rok 2019. Olympiáda v Tokiu 2020 je predsa jeho veľká túžba.

Najsledovanejším atletických podujatím súťažného ročníka 2018 budú „letné“ majstrovstvá Európy v Berlíne (7. – 12. augusta). Práve finálová účasť v šprintérskych súbojoch v Berlíne je cieľom, ku ktorému bude orientovaná celá príprava, ktorú „volkovci“ už začali tréningovým pobytom v Juhoafrickej republike.

"Do 8. decembra budeme na sústredení v Južnej Afrike, potom sa budeme chystať v domácich podmienkach. Ak sa u nás nebude dať trénovať vonku, presunieme sa do Česka. Pomôcť by nám mala hala v Ostrave, resp. vo Viedni. Uvažujeme aj nad sústredením v poľskej Spale. Aj keď naším cieľom je vyhýbať sa hale, aby sme sa nevrátili ku problémom, ktoré sme mali minulý rok s kolenami, v zimných podmienkach bez nej nemôžeme byť,“ priznala trénerka Bendová.

Pokiaľ ide o štarty v hale, všetko úsilie budú smerovať prakticky do dvoch týždňov. Týždeň pred HMS bude halový šampionát Slovenska.

"Nejaký čas predtým budeme mať šancu zabojovať o to, aby sme si zvykli na halové podmienky. Urobíme všetko pre to, aby forma vygradovala na majstrovstvách sveta v Birminghame. Najmä pokiaľ ide o behy na 60 metrov. Uvidíme, či sa nám ešte v úvode halovej sezóny podarí vybaviť si nejaké štarty aj na veľkých halových mítingoch, na ktorých by sa dali zabehnúť dobré časy. Uvidíme, čo sa nám v tomto smere podarí vybaviť v spolupráci s naším manažérom Alinom Juckom. Mohol by Janka dostať na nejaký prestížny míting, aby sme si ešte pred Birminghamom mohli otestovať aktuálnu formu aj v silnejšej medzinárodnej konkurencii,“ objasnila Bendová.

Nebránila sa ani otázke, či jej nie je trochu ľúto, že senzačný rok 2017, počas ktorého Ján Volko svojimi výbornými výkonmi mnohokrát potešil atletických priaznivcov na Slovensku, sa nezadržateľne blíži ku koncu. "Nie, pretože my teraz robíme všetko pre to, aby po tomto vydarenom roku prišiel ďalší. Ak bude Jankovi slúžiť zdravie, určite príde. O tom som presvedčená,“ zdôraznila Bendová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Volko #Naďa Bendová #Róbert Kresťanko