V stredu sa jeden a pol mesiaca od augustového vypočutia dozvedel verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) v súvislosti s prípadom jeho nezrovnalostí v biologickom pase, pre ktoré mu hrozili konzekvencie za porušenie antidopingových pravidiel.
DK, ktorá mala vyhodnotiť, či úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro porušil antidopingové pravidlá, oslobodila najlepšieho športovca SR za rok 2016 spod obvinení.
DK SAZ po augustovom vypočutí Tótha žiadala podľa slov jej šéfa Ivana Čillíka ďalšie expertné vysvetlenia a analýzy od odborníkov. Svetový šampión z roku 2015 ešte nemá vyhrané. Stanovisko DK SAZ totiž nemusí znamenať definitívu. Ak Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) alebo Svetová antidopingová agentúra (WADA) nebudú považovať Tóthom predložené argumenty za dostačujúce, môžu toto rozhodnutie napadnúť a obrátiť sa na Športový arbitrážny súd (CAS).
"DK SAZ jednohlasne rozhodla, že nedošlo k porušeniu antidopingových pravidiel u Mateja Tótha a ruší zastavenie jeho činnosti,“ informoval šéf disciplinárnej komisie SAZ Ivan Čillík.
DK SAZ pri posudzovaní argumentácie Mateja Tótha využila odborné posudky viacerých expertov a inštitúcií. Vo Veľkej Británii spolupracovali s Kingsleym Kevinom Hamptonom, z Česka s Tomášom Károm a právnou kanceláriou KŠD LEGAL. Z domácich expertov to boli zasa Roman Alberty, Viktor Bielik, Peter Kotlár, Erika Čellárová, Eva Piatriková a Vladimír Vachalík.
„Sme presvedčení, že sú to tak silné argumenty, ktoré zavážia a presvedčia aj zástupcov IAAF či WADA,“ prezradil neskôr Čillík. IAAF aj WADA budú mať od doručenia dokumentov 21 dní na to, aby prípadne podnikli nejaké kroky.
„Až po porade s právnikmi budeme vedieť, čo to v praxi znamená pre Mateja, či napríklad môže začať oficiálne trénovať. Nechceme totiž ani náznakom porušiť nejaké pravidlá,“ informoval generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický.
Tridsaťštyriročný rodák z Nitry pre správu od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), ktorá ho upozornila na štatistické odchýlky v biologickom pase, prerušil prípravu na augustové majstrovstvá sveta v Londýne. Dôvodom bola psychická a fyzická vyčerpanosť a z toho vyplývajúci tréningový výpadok. Napokon na šampionáte, kde mal obhajovať zlato z Pekingu 2015, ani neštartoval a mal dočasne pozastavenú činnosť.
„Prvé pocity sú veľmi pozitívne. Teším sa, že DK SAZ rozhodla v môj prospech. Odborníci potvrdili to, čo som vedel hneď po prečítaní si obvinení,“ zneli prvé slova Mateja Tótha, ktorý svoju obhajobu staval na dvoch pilieroch.
„Prvým boli individuálne vlastnosti môjho organizmu a schopnosť rýchlejšie reagovať na podnety, druhým stav môjho organizmu v období pred odberom v máji 2016, keďže som bol zranený a podstúpil agresívnu liečbu,“ informoval Matej Tóth. V súvislosti s obhajobou absolvoval aj test na detektore lži.
„Bol to podporný prostriedok argumentácie a mojich vyhlásení. Odpovedal som na otázky, ktoré sa týkajú môjho prípadu a všeobecne, ale aj konkrétne vyvracajú podozrenia expertov IAAF. Na všetky otázky som odpovedal nie a odborník na polygrafológiu Nihadom Malkičom boli označené za pravdivé,“ prezradil úspešný slovenský športovec, ktorý musel vysvetľovať aj situáciu z roky 2011, keď mal hranicu hemoglobínu najvyššiu spomedzi všetkých meraní pre potreby biologického pasu. Hodnota však bola v rámci určených hraníc.
Matej Tóth oslovil mnoho odborníkov z celého sveta. Hlavným posudkom bola správa emeritného profesora hematológie Samuela J. Machina z University College London. Ďalšími odborníkmi boli Španiel Cristobál Belda Iniesta, Rakúšan Paul Knöbl, László Boros z Maďarska, Slováci Martin Mistrík a Robert Mistrík či Čech Peter Rohoň.
Biologický pas funguje na princípe matematického vzorca. Odchýlky automaticky nemusia znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami. Podľa jedného z odborníkov, ktorí vypracovali posudky pre Mateja Tótha, Roberta Mistríka bolo pri testovaní hneď niekoľko problémov. Jedným z nich bol aj čas problémového odberu. V drvivej väčšine k nim prichádza ráno a nalačno, no v tomto prípade šlo o večerný odber.
„Ďalším problémom bolo, že daná vzorka bola analyzovaná len v jednom laboratóriu. Bežne sa používajú dve vzorky, ktoré hodnotia dve rôzne laboratória. V tomto prípade šlo o dve analýzy v rovnakom stredisku,“ informoval Robert Mistrík. „Hladina hemoglobínu v tele prirodzene kolíše počas celého dňa. Je známe, že najvyššia koncentrácia je ráno okolo siedmej hodiny a najnižšia okolo polnoci. Prišli sme aj na to.“ doplnil.
Tóthov tréner Matej Spišiak priblížil najbližšiu tréningovú budúcnosť svojho zverenca. „V tomto momente by to malo byť tak, že Matej môže začať s prípravou. Zhodou okolností to vychádza tak, že práve budúci týždeň by sme mali začať nový tréningový cyklus s vyvrcholením budúci rok na augustových ME v Berlíne. Pokiaľ všetko prebehne v poriadku, mali by sme absolvovať plnohodnotnú športovú prípravu. Zvolili sme osvedčený model, ktorý sme absolvovali posledné tri sezóny. Rozdiel je v tom, že Matej bude musieť absolvovať kvalifikáciu, teda päťdesiatku v jari. Pevne verím, že všetko zlé už máme za sebou,“ povedal Spišiak.