Tridsaťštyriročný Slafkovský obhájil titul spred roka z domácej vody z Liptovského Mikuláša a celkovo si do zbierky z kontinentálnych šampionátov pripísal ôsmu individuálnu medailu, z toho tretiu zlatú (3–3–2). Bronz pridal skúsený Michal Martikán.
„Získať zlato na majstrovstvách Európy je veľmi dobrý začiatok sezóny. Mišovi Martikánovi sa podarilo predtým dvakrát obhájiť titul, tak prečo by sa to nemohlo aj mne, uvažoval som pred pretekmi. Jazdu vo finále si ani veľmi nepamätám, išiel som ju však tak, ako som chcel. Záver pretekov som sledoval v spoločnosti rodiny a fanklubu, Keď išiel posledný pretekár Slovinec Savšek a videl som v druhej polovici jazdy, že zaostáva, už sa mi tisli slzy do očí,“ uviedol Alexander Slafkovský v prvej reakcii pre slovenské médiá v Tacene.
Slafkovský po dravej a zároveň technicky bezchybnej jazde triumfoval s veľkým náskokom 2,71 s pred Švajčiarom Thomasom Köchlinom. Už-už sa zdalo, že ďalší slovenský reprezentant Michal Martikán bude bronzový, ale medailu mu napokon vyfúkol posledný pretekár na trati finále domáci Benjamin Savšek (92,86). Päťnásobnému olympijskému medailistovi Martikánovi ušiel bronz o 96 stotín sekundy. Tretí do partie Slovákov vo finále, strieborný olympionik z Ria de Janeiro Matej Beňuš, skončil piaty.
Slafkovský po dravej a zároveň technicky bezchybnej jazde triumfoval s veľkým náskokom 2,71 s pred Švajčiarom Thomasom Köchlinom. Bronz si vybojoval ďalší slovenský reprezentant Michal Martikán, hoci v pôvodných neoficiálnych výsledkoch figuroval na tretej priečke Slovinec Benjamin Savšek. Domácemu singlkanoistovi však rozhodcovia dodatočne zarátali ‚ťuk‘ na bránke číslo 8 a 2 trestné sekundy ho stáli medailu. V prospech 38-ročného Martikána, ktorý tiež raz pri prejazde bránkou zaváhal, rozhodla rýchlejšia jazda o 1,04 s.
Päťnásobný olympijský medailista a dvojnásobný šampión Martikán vo svojej pozoruhodnej zbierke medailí z majstrovstiev Európy už začal tretiu desiatku, aktuálne má 14 zlatých, 5 strieborných a 2 bronzové. V súťažiach jednotlivcov vylepšil svoj medailový výlov z ME na 9 cenných kovov, bronz získal vôbec po prvý raz (4–4–1).
„Som rád, že sa mi sčasti vyplnilo to, čo som chcel. Môžem manželke Lenke k dnešným meninám niečo darovať po návrate domov. Môžem jej odovzdať aspoň bronz, aj keď plán bol iný. Mal som tu dosť šťastia a teším sa, vraj som si tým dokonca vyjazdil aj účasť na majstrovstvách sveta. Dlho po pretekoch som si myslel, že som štvrtý, je teda príjemné, že mám napokon bronz. Po výkone vo finále som bol prekvapený už aj z pôvodne štvrtej priečky,“ skonštatoval Michal Martikán.
Tretí do partie Slovákov vo finále C1 v Tacene, strieborný olympionik z Ria de Janeiro Matej Beňuš, skončil s jedným chybným prejazdom piaty.
„Vo finále som bojoval celú jazdu s vodou, katastrofa. Dlho som uhýbal šiestej bránke a musel som dlho čakať, z toho pramenila ďalšia chyba a to ma stálo lepší výsledok. Dobojoval som to až do cieľa, z Tacenu odchádzam nespokojný. Všetky jazdy nasvedčovali, že budem atakovať medailu a po ňu som sem šiel. Vo finále v Tacene sa mi zatiaľ nedarí, ale beriem to ako výzvu, nie ako prekliatie. Jazdí sa mi tu dobre, len finále mi nevychádzajú,“ referoval Matej Beňuš.
Slovenská výprava vďaka zlatej medaile Slafkovského a bronzovej Martikána v posledných finálových pretekoch v Tacene odvrátila hrozbu prvého nemedailového európskeho šampionátu v histórii. Doteraz najslabší výsledok v tomto smere predviedli Slováci na ME 1996 v Augsburgu s bilanciou 0 – 1 – 2.
ME vo vodnom slalome – Tacen (Slovin.) – nedeľa – výsledky:
MUŽI
C1 – finále: 1. Alexander Slafkovský (SR) 88,92 s (0), 2. Thomas Köchlin (Švaj.) 91,63 (2), 3. Michal Martikán (SR) 93,82 (2),, 4. Benjamin Savšek (Slovin.) 94,86 (2), 5. Matej Beňuš (SR) 94,88 (2), 6. Matyáš Lhota (ČR) 97,75 (2).
Zlato v K1 pre Rakúšanku Kühnleovú
Rakúskym triumfom sa skončilo finále súťaže singlkajakárok na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene. Zvíťazila Corinna Kühnleová pred Taliankou Stefanie Hornovou a Francúzkou Marie-Zeliou Lafontovou. Pôvodne strieborná Rakúšanka Lisa Leitnerová sa dostatočne s 2 trestnými sekundami navyše zosunula za stupne víťaziek na 4. miesto.
Dvadsaťdeväťročná Kühnleová potvrdila, že jej náročná voda na kanáli v Tacene vyhovuje. V roku 2005 tam na ME bola súčasťou bronzovej rakúskej hliadky 3× K1 a o ďalších päť rokov neskôr sa práve v Tacene stala majsterkou sveta v K1. Kühnleová je aj dvojnásobnou víťazkou Svetového pohára zo sezón 2014 a 2015.
Do finále postúpilo desať najlepších kajakárok, ale Slovenka v ňom chýbala. Jana Dukátová nezvládla semifinálovú jazdu podľa predstáv a obsadila celkové 15. miesto. Dukátová v Tacene obhajovala bronz spred roka z Liptovského Mikuláša.
„Je mi ľúto, že som sa nedostala do desiatky. Myslím si, že to bolo reálne. Urobila som jeden dotyk a dve chyby, čo na trati, ktorá nebola extra náročná, to bola priveľký strata. Šla som naplno až do cieľa. Záver nebol zlý, ale v strede som stratila priveľa. Pozerať finále z brehu je ako za trest, je to veľmi nepríjemné,“ povedala Jana Dukátová.
Ďalšie dve slovenské reprezentantky Elena Kaliská a Eliška Mintálová nepostúpili z piatkovej kvalifikácie.
ŽENY
K1 – finále: 1. Corinna Kühnleová (Rak.) 95,37 s (2), 2. Stefanie Hornová (Tal.) 96,38, 3. Marie-Zelia Lafontová (Fr.) 96,94 (2),,…15. Jana Dukátová (SR) 104,70 (2) – v semifinále, nepostúpila do finále