Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Rusi sa môžu vrátiť na paralympiádu. Čaká ich však veľa práce

Pred ruskými športovcami je ešte dlhá cesta, kým budú plnohodnotne prijatí späť do rodiny paralympionikov.

06.10.2016 15:15
Rusko, doping, olympijské kruhy Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (2)

„Chceme Rusov naspäť, ale kým sa tak stane, čaká ich veľa práce. Finálny termín nemáme, ale zároveň nemáme ani veľa času do začiatku zimných paralympijských hier v Pjongčangu. Existujú podmienky, ktoré Rusi musia splniť. Ak sa s nimi stotožní Ruský paralympijský výbor, športovci budú späť. Je to jednoduché,“ povedal šéf svetového paralympizmu Philip Craven vo Vatikáne, kde bola konferencia o viere a športe.

Ruskí športovci boli celoplošne suspendovaní z účasti na nedávnych paralympijských hrách v Riu de Janeiro v súvislosti s účasťou štátnych orgánov na podpore dopingu v krajine. Podnetom na trest bolo odhalenie o štátom riadenom systematickom porušovaní antidopingových pravidiel, pre ktoré prišli desiatky ruských športovcov aj o účasť aj na olympijských hrách v Riu. Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) bol striktný aj pri posudzovaní individuálnych ruských žiadostí o účasť na vrchole v Brazílii. Všetkých 94 takýchto prípadov, ktoré sa riešili aj súdnou cestou, bolo zamietnutých. „Viacerí tvrdia, že naše rozhodnutie bolo príliš odvážne. Nie, nebolo odvážne, iba správne,“ oponoval Craven.

Prezident IPC odpovedal aj na otázku, či súčasťou ruského dopingového očistca bude aj odstúpenie ministra športu Vitalija Mutka. „Som si istý, že taká podmienka nezaznie. Chceme len to, aby sme mali do činenia s tímom ľudí, ktorí podporujú šport bez dopingu a tvoria ho naozaj čistí športovci. Samozrejme, naše požiadavky na ruskú stranu nemusia byť v tejto chvíli konečné, keďže koncom mesiaca sa očakáva zverejnenie ďalšej správy vyšetrovateľa Richarda McLarena. Podľa nej sa zariadime,“ dodal Craven.

Súčasťou ruskej dopingovej aféry je aj vedomá manipulácia so vzorkami športovcov počas zimných olympijských aj paralympijských hier v Soči 2014. Podľa výpovedí viacerých svedkov vrátane bývalého riaditeľa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenkova Rusi zámerne vymieňali vzorky dopujúcich športovcov za negatívne odbery tak, aby sa na to neprišlo.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #doping #Rusko #paralympiáda