Inak to vyzerá v mestečku Barra, juhozápadne od Ria, ktoré je srdcom oboch hier. Prevalujúca sa záplava žltých tričiek dobrovoľníkov, mechanizmy a robotníci narýchlo dokončujúci (alebo prerábajúci) niektoré veci, potrebné pre paralympiádu. Systém rýchlych autobusov BRT bude opäť nosnou časťou dopravného systému, ktorému nechýbajú niektoré chybičky. Novinári už oplakali shuttle busy z hotela do paralympijského parku. Darmo, peňazí je už málo.
Okolo športovísk už bývajú domáci rezidenti. Samozrejme, za vysokými plotmi v strážených objektoch. Určite vedia veľmi dobre, prečo sú potrebné takéto opatrenia… Slovenskí paralympionici, ktorí sú po štyroch várkach už kompletne v dejisku, sa však nesťažujú a intenzívne sa pripravujú. V komplexe paralympijskej dediny dostali izby po olympionikoch z Talianska a Čiernej hory. Prekvapením pre mnohých boli izby, kde sklo okna nahrádza iba sieťka.
Navštívili sme tréning našich stolných tenistov v Riocentre. Toto najväčšie kongresové centrum Latinskej Amerike je iný svet. Starostlivo pestované palmy, živé ploty, strihané trávniky. Akurát v útrobách obrovských hál vymenia načas exponáty stolní tenisti a reprezentanti v tlaku na lavičke. Napriek naplno fúkajúcej klíme sa zo Slovákov počas tréningu lial pot. Prvé zápasy rozohrajú už vo štvrtok dopoludnia, takže poznajú svojich súperov. Napríklad Jána Riapoša čaká už v základnej skupine jeho finálový súper z Londýna 2012 Kórejčan Kim a domáci hráč Marciao da Costa. Obhajobu zlata začne teda náš najúspešnejší letný paralympionik poriadnou fuškou.
Hoci stolný tenis bol na posledných dvoch hrách medailovým ťahúňom, v Riu to nebude mať ľahké žiadny zo sedmičky slovenských reprezentantov. Napríklad jediná žena v tíme Alena Kánová, držiteľka štyroch paralympijských medailí, by sa určite bola rada vyhla mladej Kórejčanke Yoon, s ktoru má negatívnu bilanciu.
Okrem stolných tenistov však majú Slováci vo výprave aj ďalšie medailové želiezka. Cyklistické esá Jozefa Metelku a Patrika Kurila, famóznu strelkyňu Veroniku Vadovičovú či dvojnásobného najlepšieho lukostrelca Slovenska Marcela Pavlíka, ktorý tohto roku reprezentoval Slovensko aj na ME zdravých v Nottinghame. „Potešila by ma akákoľvek medaila“, neskrýva ambície Košičan, ktorý vyhral v roku 2014 vo švajčiarskom Nottwile európsky titul medzi paralympionikmi.
Momentálne žije už celá výprava v očakávaní večerného ceremoniálu na ikonickej Maracane, ktorý sľubuje viacero prekvapení. Jeden z tvorcov programu Rubens Paiva opisuje tvorivý tím tejto megašou ako "neposlušné deti v zadných laviciach triedy, proste šialencov“. "My predkladáme bláznivé nápady a tie sú napokon všetky schvaľované“, povedal. Takže sa máme na čo tešiť.
Známy je však už líder celej „parády“ – bude ním Ibrahim Al Hussein, sýrsky utečenec, ktorý bude súťažiť ako člen Nezávislého tímu paralympijských športovcov (IPA) na týchto hrách. Slovenskú výpravu privedie ako vlajkonosič na plochu Ján Riapoš.