Časomer zastavil na hodnote 4:14,16, čím prekonal vlastný národný rekord 4:15,79 z predpoludňajších rozplavieb a zlepšil si aj olympijský A-limit do Ria de Janeiro. Rýchlejší než 23-ročný Bratislavčan bol vo finálovej osmičke 400 m polohové preteky iba Maďar Dávid Verrasztó (4:13,15), bronzový dohmatol Talian Federico Turrini (4:14,74).
Dosiaľ posledná slovenská medaila z vrcholného podujatia mala bronzový lesk, postaral sa o ňu už v decembri 2008 na ME v krátkom bazéne v chorvátskej Rijeke znakár Ľuboš Križko v šprinte.
„Aj ráno v rozplavbách, kde som skončil tretí, sa mi plávalo dobre (4:15,79, pozn.). Vedel som, že postúpim do finále, tak som poslednú stovku zvoľnil. Tušil som, že popoludní ešte dokážem sekundu aj niečo ešte skresať, čo sa aj podarilo. Ale to, že som druhý, ma skutočne prekvapilo,“ vravel pre 23-ročný vytrvalec, ktorý teda zažil svoj premiérový medailový ceremoniál. „Organizátori boli milí, zhovievaví. Podarilo sa mi nájsť cestu tam aj späť, takže som spokojný. Bol to celkom pekný zážitok. Nestál som síce na najvyššom stupienku, ale to je pre mňa ešte ďaleko.“
Bazénový maratónec, ktorý týždeň čo týždeň celoročne odpláva v príprave desiatky kilometrov, v sebe napriek životnému úspechu nezaprel realistu. „Znamená to pre mňa kopec ďalšej roboty. S takýmto časom mi nehrozí finále na olympijských hrách, čo by som teda veľmi rád plával. Z tohto času musím ukrojiť ešte asi dve sekundy,“ podotkol zverenec trénera Gabriela Barana v bratislavskom klube J&T.
„Som veľmi prekvapený z času 1:12 min na prsiach, čo je asi len o sekundu pomalšie, ako keď Michael Phelps utvoril svetový rekord. To znamená, že v tomto plaveckom spôsobe som spravil obrovský pokrok. Zlepšiť ešte musím znak, zameriam sa teda na tieto dve disciplíny. Tréner ma za pár rokov naučil plávať prsia, odviedol so mnou neskutočný kus roboty.“
Nagy prijímal gratulácie zo všetkých strán. „Bol som veľmi milo prekvapený, koľko ľudí a z koľkých krajín za mnou prišlo a gratulovalo mi. A ‚vybuchol‘ mi telefón, spomenulo si na mňa asi 150 ľudí. Je to daň za úspech, ale pokúsim sa všetkým odpovedať. Mám robotu na tri hodiny,“ glosoval Richard Nagy, ktorý oslávi svoj úspech ešte v Londýne. Slovenská výprava sa vráti do Bratislavy v pondelok.
„Rišov výkon vo finále bol neskutočný zážitok, som nesmierne šťastný! Aj preto, že sa v slovenskom plávaní ukázala hviezdička, aj preto, že je to práve Rišo. Spolu s trénerom Gabrielom Baranom majú za sebou neuveriteľne veľa roboty, len tam chýbalo prejsť tú pomyselnú čiaru. Až teraz dozrel čas. Vždy sa dajú nájsť chyby, lenže teraz mu absolútne niet čo vyčítať. Na znaku sme v zime trochu robili, prispel som nejakými radami, dosť na tom popracovali. Veľmi sa teším a prajem im to,“ uviedol z Londýna Ľuboš Križko.