Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Rusi podľa Stepanova stále skrývajú doping, zmeny sú falošné

Úsilie ruských úradov o reformu národného antidopingového programu má ďaleko od úprimnosti a zďaleka nepostačuje na to, aby atléti zo športovej veľmoci mohli súťažiť na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

12.05.2016 12:54
doping, atletika, medaila Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (6)

Hlavný informátor pri odhaľovaní kauzy s krytím užívania zakázaných látok ruskými športovcami Vitalij Stepanov naďalej zastáva pozíciu kritika a tvrdí, že približne 80 percent špičkových atletických trénerov v jeho vlasti používalo v príprave svojich zverencov na olympijské hry 2012 v Londýne aj nedovolené preparáty. „Tých osemdesiat percent trénerov by malo niesť zodpovednosť. Doteraz pykalo doživotnými trestami iba zopár z nich. Ľudia hore stále uprednostňujú skrývanie skutočných metód a vinníkov. Všetky zmeny, ktorými sa chvália, sú falošné,“ povedal pre agentúru AP bývalý zamestnanec Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA), ktorý v roku 2014 otvoril Pandorinu skrinku spolu s manželkou, strednotratiarkou Juliou Stepanovovou.

Ruskí atléti majú po prevalení škandálu stále zakázanú účasť na medzinárodných súťažiach. Práve tento týždeň sa Svetová antidopingová agentúra (WADA) bude vo svojom montrealskom sídle zaoberať správou nezávislej komisie, ktorá hodnotí reformy v ruskom antidopingovom programe. V júni by sa mohlo rozhodnúť o tom, či ruskí atléti budú štartovať na augustových OH 2016.

Stepanov nedávno vyslovil kritiku aj na adresu WADA, keď prezradil, že trvalo tri roky, kým ju presvedčil, aby sa pustila do vyšetrovania. Poslal jej 200 mailov a 50 listov, ale vracali sa mu iba jednoslovné odpovede o prijatí pošty. V nedeľňajšom programe „60 minút“ americkej televíznej stanice SBS zároveň naznačil ďalšie odhalenie. Údajne je v kontakte s bývalým riaditeľom laboratória v Moskve Grigorijom Rodčenkovom, ktorý mu poskytol mená ruských športovcov užívajúcich steroidy na zimných olympijských hrách 2014 v Soči. Štyria z nich boli zlatí medailisti. WADA vzápätí oznámila, že obvinenia preverí.

„Bolo to naozaj frustrujúce zistenie, že niečo také sa dialo v zákulisí podujatia, ktoré sledovali miliardy ľudí na celom svete. O výsledkoch niektorých súťaží sa nerozhodovalo na športoviskách, ale v laboratóriách,“ komentoval Stepanov.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #doping #Rusko #Vitalij Stepanov