Vlček s Tarrom sú poloviční. Do finále postúpili len v jednom prípade

Dve slovenské lode si vybojovali z popoludňajších rozjázd na 500 metrov postup do finále na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach.

01.05.2015 16:44 , aktualizované: 18:57
Erik Vlček, Juraj Tarr Foto: ,
Erik Vlček a Juraj Tarr.

Vlaňajší svetoví šampióni z Moskvy Erik Vlček a Juraj Tarr skončili v K2 v I. rozjazde druhí za Rusmi Kirilom Lučkinom a Olegom Žestkovom, čo im stačilo na priamu účasť o medaily.

„Na štarte som potiahol trošku skoro záber, blok nás vrátil späť a tam sme stratili. Bolo to však oveľa lepšie ako na tisícke,“ rekapituloval Juraj Tarr pre server SZRK canoe.sk. Jeho kolega z lode Erik Vlček dodal: „Na štarte sme na okamih cúvali, lebo sme vleteli do bloku, ale nechytili sme balanc. Dvoma zábermi sme to vyrovnali a dostali sme sa v pohode do tempa.“

Do finále sa prebojovali na „päťstovke“ aj deblkajakárky Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, ktoré finišovali v II. rozjazde na 3. mieste. „Na to, že to bol prvý štart v sezóne, to bola dobrá jazda. Po dobrom štarte sme držali solídne tempo, až v závere nám ušli srbská a poľská loď, ktoré boli naozaj rýchle,“ uviedla Ivana Kmeťová. „Na štart sme išli dobre naladené, a to vždy prispeje k dobrému výkonu. Počas trate sme sa cítili dostatočne rýchle, v závere sme si už len postrážili postup,“ doplnila Martina Kohlová.

Ďalší Slováci – kajakár Tibor Linka (2. v rozjazde), kanoista Matej Rusnák (6.) na 500 m a štvorkajak Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin postúpili do semifinále na 1000 m. To sa uskutoční ešte v piatok o 17.35 h. Slováci sa dve tretiny trate pohybovali na 3. mieste. To by v cieli znamenalo priamy postup do finále, ale lepším záverom ich na nepostupové 4. miesto odsunulo Portugalsko.

Slovenskí reprezentanti Erik Vlček a Juraj Tarr budú absentovať vo finále v disciplíne K2 na 1000 m na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach. Vlaňajší majstri sveta z Moskvy obsadili v semifinále na tejto olympijskej trati štvrté miesto, za posledným postupovým miestom srbského dua zaostali o 520 tisícin sekundy.

Na rozdiel od Vlčeka s Tarrom v nedeľňajšom finále na 1000 m nebude chýbať slovenský štvorkajak. V improvizovanej zostave bez chorého Mareka Krajčoviča, ktorého nahradil Denis Myšák, obsadili zverenci trénera Felixa Masára v semifinále 2. miesto. Rýchlejší boli iba Poliaci – o 2,336 s.

Semifinále na 500 m vyšlo aj kajakárovi Tiborovi Linkovi, ktorý obsadil 2. miesto a v nedeľňajšom finále nebude chýbať. Na olympijskej tisícke skončil Peter Gelle piaty a pokračovať bude v sobotu ráno v B-finále. V semifinále na 500 m neuspel ani kanoista Matej Rusnák, ktorý v C1 skončil na 6. mieste a boj o medaily bude bez neho.

ME v Račiciach – piatok – výsledky rozjázd s účasťou Slovákov:
MUŽI / 500 m
C1 – I. rozjazda: 1. Martin Fuksa (ČR) 1:49,364 min,…6. Matej Rusnák (SR) 1:54,500 – postup do semifinále K1 – II. rozjazda: 1. Rene Poulsen (Dán.) 1:42,848,… 2. Tibor Linka (SR) 1:43,512 – postup do semifinále K2 – I. rozjazda: 1. Kiril Lučkin, Oleg Žestkov (Rus.) 1:30,792, 2. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:31,224 – postup do finále K1 – II. semifínále: 1. Jakub Špicar (ČR) 1:39,300 min, 2. Tibor Linka (SR) 1:40,000 – postúpil do A-finále (nedeľa: 9.25 h) C1 – II. semifinále: 1. Henrikas Zustautas (Litva) 1:49,620 min,… 6. Matej Rusnák (SR) 1:52,308 – nepostúpil do finále

MUŽI / 1000 m
K4 – II. rozjazda: 1. Javier Hernanz, Rodrigo Germade, Oscar Carrera, Iňigo Peňa (Šp.) 2:56,004, … 4. Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin (SR) 2:58,428 – postup do semifinále K1: 1. Cyrille Carre (Fr.) 3:30,584,… 5. Peter Gelle (SR) 3:34,600 – postúpil do B-finále (sobota: 8.45 h) K2: 1. Ričardas Nekriosius, Andrej Olijnik (Litva) 3:16,048,… 4. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 3:18,008 – nepostúpili do finále K4: 1. Poľsko (Rafal Maron, Pawel Florczak, Pawel Szandrach, Mariusz Kujawski) 2:53,341 min, 2. Slovensko (Denis Myšák, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 2:55,677 – postúpili do A-finále (nedeľa: 9.39 h)

ŽENY / 500 m
K2 – II. rozjazda: 1. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 1:42,908, … 3. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:45,892 – postup do finále

Viac na túto tému: #Martina Kohlová #Erik Vlček #Juraj Tarr #Ivana Kmeťová