Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Triatlonistom roka šiestykrát Varga, Gajdošovej premiéra

Richard Varga a Romana Gajdošová sa stali najlepšími športovcami Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) v roku 2014.

19.12.2014 11:16 , aktualizované: 12:23
debata
Richard Varga. Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Richard Varga Richard Varga.

Zatiaľ čo 25-ročný Varga je stálica slovenskej triatlonovej scény a z celkového triumfu sa tešil šiesty raz v neprerušenej sérii, 20-ročná Gajdošová má na vrchole premiéru. Výsledky ankety STÚ slávnostne vyhlásili v piatok predpoludním v priestoroch MOLO Restaurant v Bratislave.

Richard Varga (nar. 28. 1. 1989 / Triax Bratislava) v roku 2014 v prestížnom seriáli majstrovstiev sveta v triatlone skončil hneď v prvých pretekoch v novozélandskom Aucklande na skvelom 9. mieste a neskôr pridal ešte 14. priečku v Kapskom Meste a dvanástu na šprintérskych vzdialenostiach v Štokholme. V máji potešil rodený Bratislavčan aj svojich fanúšikov doma, keď na Prestigio City Triathlon v slovenskej metropole v rámci pretekov Európskeho pohára skončil na 2. mieste. V júni na európskom šampionáte v rakúskom Kitzbüheli finišoval dvadsiaty piaty. Najlepší plavec medzi špičkovými triatlonistami ukončil rok na 21. mieste svetového renkingu, keď predtým vo Veľkom finále Svetovej série v kanadskom Edmontone obsadil 27. pozíciu. Podľa vlastných slov mal na lepší výsledok, ale negatívne ho ovplyvnil aj tréningový výpadok v strede sezóny pre povinnosti na vysokej škole. V budúcej sezóne by chcel Varga zvýšil svoju výkonnosť spoločným tréningom s anglickými bratmi Alistairom a Jonathanom Brownleeovcami, ktorí predstavujú v olympijskom triatlone absolútnu špičku.

„Úvod sezóny som mal veľmi dobrý, dokonca som bol v elitnej desiatke v hodnotení Svetového pohára. Presnejšie mesiac a pol som bol na deviatom mieste, čím som dosiahol historické maximum slovenského pretekára. Potom som sa však musel venovať škole, ktorú som chcel dokončiť. Triatlon išiel na určité obdobie bokom, ale veľmi ma potešilo, že v závere sezóny som sa ešte dokázal presadiť na pretekoch SP v Kolumbii, kde som obsadil šiestu priečku. Táto pozícia je moje najlepšie umiestnenie v rámci SP v kariére. So sezónou 2014 som vcelku spokojný, lebo mi vyšiel jej úvod a záver,“ uviedol Richard Varga.

Šiesty triumf Vargu v ankete STU bol absolútne jednoznačný. Pretekár Triaxu Bratislava sa až 38-krát objavil na anketových lístkoch na prvom mieste a len jeden hlasujúci mu prisúdil druhú pozíciu. Celkovo získal 233 bodov. Druhého v konečnom poradí, oddielového kolegu Tomáša Ďubeka, zdolal o 96 bodov. Tretí skončil Karol Džalaj (VŠC Dukla Banská Bystrica) so 104 bodmi.

Romana Gajdošová. Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Romana Gajdošová Romana Gajdošová.

Romana Gajdošová (nar. 7. 7. 1994 / TTK Košice) sa hlavnou laureátkou ankety STU stala prvý raz, vlani skončila piata. V roku 2014 bola celkovou víťazkou Českého pohára a v konečnom poradí Európskeho pohára sa dostala spomedzi Sloveniek najvyššie – na 47. miesto. Medzi jej najväčšie úspechy v rámci seriálu EP patrí 9. miesto v pretekoch v Karlových Varoch a štrnáste v Bratislave na známom Prestigio City Triathlon, kde zdolala svoju veľkú slovenskú konkurentku Ivanu Kuriačkovú o 10 priečok. Na majstrovstvách Európy do 23 rokov v ruskej Penze obsadila 18. miesto.

„Sezóna 2014 bola mojím prvým súťažným ročníkom v elitnej kategórii žien, vďaka čomu som štartovala na európskych podujatiach a mala som šancu ísť na Svetový pohár do Turecka, čo bola pre mňa nová skúška. Z uplynulej sezóny si najviac vážim 14. priečku na pretekoch Európskeho pohára v Bratislave a 9. miesto na pretekoch toho istého seriálu v Karlových Varoch. Najmä preteky v Bratislave si mimoriadne cením, pretože boli na začiatku sezóny a umiestnenie z tejto súťaže mi dodalo sily do ďalšieho tréningu,“ povedala Gajdošová.

Gajdošovú dvanásti hlasujúci zaradili na 1. miesto a trinásti na druhé. Celkovo získala 163 bodov a druhú Petru Fašungovú (VŠC Dukla Banská Bystrica) zdolala o 21 bodov, hoci tá sa dostala na prvú pozíciu až u 15 respondentov ankety. Vlaňajšia víťazka Ivana Kuriačková (REALIZ Sport Team Bratislava) skončila tento rok tretia so 139 bodmi.

„Premiérová sezóna medzi ženami ma presvedčila, že mám šancu urobiť aj v súčasnej svetovej konkurencii dobré výsledky, takže so vstupom do elitnej kategórie som veľmi spokojná. Práve vďaka výsledkom v Bratislave a Karlových Varoch sa mi podarilo vyhrať celý seriál Českého pohára v triatlone žien, keďže aj tieto úspechy sa do celkového hodnotenia počítali,“ dodala Romana Gajdošová.

TRIATLONISTA ROKA 2014 – výsledky:

MUŽI: 1. Richard Varga (Triax Bratislava) 233 bodov, 2. Tomáš Kubek (Triax Bratislava) 137, 3. Karol Džalaj (VŠC Dukla Banská Bystrica) 104, 4. Lukas Šiška (Triax Bratislava) 71, 5. Tadeáš Fazekaš (ŠK Atóm Levice) 55, 6. Martin Kostelničák (Triax Bratislava) 29, 7. Tomáš Jurkovič (KPŠ NEREUS Žilina) 24, 8. Matúš Verbovský (ŠK Atóm Levice) 19, 9. Miroslav Ozorák (TTK Nové Zámky) 16, 10. Pavel Šimko (REALIZ Sport Team Bratislava) 14.

ŽENY: 1. Romana Gajdošová (TTK Košice) 163 bodov, 2. Petra Fašungová (VŠC Dukla Banská Bystrica) 142, 3. Ivana Kuriačková (REALIZ Sport Team Bratislava) 139, 4. Ivona Miklóšová (ŠK Atóm Levice) 103, 5. Silvia Valová (TRIAN ŠK UMB Banská Bystrica) 36, 6. Ľubomíra Kalinová (TRIAN ŠK UMB Banská Bystrica) 27, 7. Kristína Néč-Lapinová (TRIAN ŠK UMB Banská Bystrica) 22, 8. Zuzana Vojteková (Triklub Orava) 20, 9. Kristína Jesenská (TriMat Martin) 14, 10. Dana Ignačáková (REALIZ Sport Team Bratislava) 12.

debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Varga #triatlonista roka 2014 #Romana Gajdošová