Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Vodní slalomári sa v USA cítili ako lyžiari. Na tréning chodili lanovkou

Slovenskí reprezentanti v kanoistike na divokej vode Jana Dukátová, bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, bratanci Ladislav a Peter Škantárovci, Alexander Slafkovský a Martin Halčin sa v sobotu ráno vrátili zo sústredenia v dejisku tohtoročných majstrovstiev sveta v Spojených štátoch amerických.

26.07.2014 10:16
Jana Dukátová Foto: ,
Jana Dukátová.
debata (1)

Za sedem dní absolvovali 13 tréningových jednotiek v stredisku ASCI (Adventure Sports Center International), ktoré je situované na západe štátu Maryland pri jazere Deep Creek. Zaujímavosťou je, že slalomová trať je postavená na vrchole lyžiarskeho strediska Wisp resort v nadmorskej výške 949 metrov nad morom. Vďaka obrovským balvanom, ktoré tvoria na trati prekážky, areál svojím vzhľadom pripomína skôr prírodnú rieku ako umelý kanál. Vodu do kanála čerpajú z o 300 metrov nižšie položeného jazera. Areál s divokou vodou je súčasť zložitého systému zavlažovania dvoch golfových ihrísk, sietí snežných diel a požiarneho systému na vrchole kopca.

Okrem jazdenia na divokej vode a doplnkového tréningu slovenským kanoistom nezostalo veľa času na spoznávanie okolia. Jednu atrakciu si však nenechali ujsť, a to vozenie sa lanovkou na tréning. „Asi to inde nezažijem, že ma na tréning vyvezie na vrchol kopca lanovka. Chodili sme na trať ako lyžiari, akurát sme mali na sebe iba šortky a tričko,“ povedala Jana Dukátová. Vo chvíľach voľna sledovali dennodenne prestížne cyklistické preteky Tour de France. Američania majú na tomto podujatí viacerých cyklistov, takže prenosy a spravodajstvo z Francúzska boli kvalitné. „Ranné tréningy väčšinou končili okolo 11.00 h. Vďaka časovému posunu sme teda videli dojazd každej etapy. Sledovali sme, ako si počínajú naši jazdci a držali im palce,“ dodal Alexander Slafkovský.

Už o necelé dva mesiace sa pri jazere Deep Creek uskutoční svetový šampionát a slovenskí adepti na najvyššie umiestnenia si mohli na vlastnej koži odskúšať trať. „Bolo to dobré rozhodnutie. Divoká voda v kanáli je veľmi špecifická. Na prvý pohľad nevyzerá náročná, ale v skutočnosti je veľmi nevyspytateľná, pretože sa neustále mení a bude treba počas jazdy rýchlo reagovať na vzniknutú situáciu. Nemá veľkú rýchlosť, takže treba byť aj silovo dobre pripravený. Ani jedna zo slalomovo vyspelých európskych krajín tu nebude mať výhodu domáceho prostredia, bude to rovnocennejší súboj,“ uviedla kajakárka Jana Dukátová. „Som rád, že budem môcť štartovať na majstrovstvách sveta, ktoré sa konajú v Spojených štátoch. V USA som už bol pripravený na štart aj v roku 2001, vtedy sa však zo známych dôvodov preteky nekonali. Prostredie je veľmi zaujímavé a najmä pre viacerých z nás nové,“ pridal svoj postreh kanoista Alexander Slafkovský. „Voda v trati veľmi pulzuje, to môže rozšíriť pole favoritov. Jednu jazdu prejdete dokonale a v druhej musíte na tom istom mieste improvizovať. Preto sme sem však prišli trénovať, aby sme sa dokázali čo najviac adaptovať,“ uzavrel Peter Škantár.

Hneď v pondelok 28. júla odcestujú slovenskí reprezentanti na štvrté kolo svetového pohára v španielskom Seu d'Urgell.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vodný slalom #hochschornerovci #Jana Dukátová #Škantárovci #Halčin