Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Rogge zvažuje postih pre Isinbajevovú za slová o homosexuáloch

Predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge chce vyvolať diskusiu o tom, či nezbaviť ruskú žrďkárku Jelenu Isinbajevovú úlohy olympijskej ambasádorky pre jej nedávne vyjadrenia o homosexuáloch.

05.09.2013 09:18
Isinbajevová Foto:
Jelena Isinbajevová.
debata

Dosluhujúci šéf MOV to povedal na tlačovej konferencii pri zasadnutí exekutívy MOV v Buenos Aires.

„Je to niečo, čím sa budeme v pravý čas zaoberať,“ pripustil sedemdesiatje­denročný belgický funkcionár, ktorý na budúci týždeň po dvanástich rokoch na čele MOV skončí.

Na svojej poslednej tlačovej konferencii vo funkcii predsedu Rogge tiež konštatoval, že šport má len obmedzený vplyv na politiku. „Nesmieme zabúdať, že olympijské hry organizujeme v suverénnom štáte, do ktorého vnútorných záležitostí nepatríme,“ povedal. Zdôraznil ale, že sa Rusko zaviazalo rešpektovať olympijskú chartu, ktorá zakazuje diskrimináciu akéhokoľvek druhu.

Isinbajevová sa na augustových majstrovstvách sveta v Moskve postavila za kontroverzný ruský zákon, ktorý pod trestom vysokej pokuty, väzenie a v prípade cudzincov aj vyhostenia zakazuje propagáciu „netradičnej sexuálnej orientácie“ medzi mladistvými. Neskôr však žrďkárka svoje vyhlásenia zmiernila s vysvetlením, že bola v angličtine zle pochopená.

Tridsaťjedenročná svetová rekordérka je veľvyslankyňou mládežníckej olympiády a navyše získala čestnú funkciu starostky jednej z dvoch olympijských dedín pre ZOH 2014 v Soči.

debata chyba
Viac na túto tému: #homosexuáli #Isinbajevová #rogge