Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Starostka Paríža má ohľadom olympiády jasno. Nie ste tu vítaní, odkázala Rusom a Bielorusom

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) síce povolil účasť úzkej skupine športovcov z Ruska a Bieloruska na tohtoročných olympijských hrách v Paríži, no starostka francúzskej metropoly má jasno.

31.03.2024 18:53
OH 2024 Foto:
Rusi aj Bielorusi môžu štartovať len ako neutrálni športovci a iba ako jednotlivci.
debata (24)

„Chcem odkázať športovom z Ruska a Bieloruska, že v Paríži nie sú vítaní. Tiež chcem odkázať športovcom z Ukrajiny a všetkým Ukrajincom, že ich podporujeme,“ povedala Anne Hidalgová vo videu, ktorý zverejnil ukrajinská kanál na United News na platforme YouTube.

Web insidethegames.biz upozornil, že Hidalgová má za sebou cestu to Kyjeva, v ktorom navštívila tréningové centrum pre ukrajinských športovcov.

Anne Hidalgová je starostkou Paríža od roku 2014 a aj jej zásluhou hlavné mesto Francúzska organizuje v lete OH, keďže úzko spolupracovala so šéfom organizačného výboru Tonym Estanguetom.

OH 2024 Paríž, Otvárací ceremoniál Čítajte viac Desiatky lodí, státisíce divákov a veľká hrozba. Zrušte zahájenie olympiády, žiadajú tajné služby po útokoch v Rusku

Rusi aj Bielorusi môžu štartovať na OH 2024 v Paríži, avšak len ako neutrálni športovci a iba ako jednotlivci.

Účastníci z týchto krajín už teraz vedia, že nebudú súčasťou otváracieho ceremoniálu podujatia, ktoré sa uskutoční od 26. júla do 11. augusta.

Reakciou Moskvy bola zúrivá tiráda proti MOV, obmedzenia pre svojich športovcov označila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová za „rasizmus a neonacizmus“.

Ondřej Rapp Čítajte viac Pri dochádzke som musel dať najavo, či sa cítim byť muž alebo žena. Český bobista opisuje štúdium na americkej univerzite

MOV zakázal účasť Ruska na OH 2024, no „zelenú“ dal individuálnym športovcom, ktorí nie sú súčasťou silových zložiek a aktívne nepodporujú Kremeľ vo vojne, ktorú Rusi vedú už viac ako dva roky na území Ukrajiny.

Rusko ani Bielorusko zatiaľ nepotvrdili, či sa ich športovci zúčastnia OH ako neutrálni, alebo budú bojkotovať vrcholné športové podujatie.

V danej veci existujú názory v oboch smeroch – od „aj tak by sme mali súťažiť“ až po „nebudeme súťažiť bez našej vlajky a hymny“.

Olympijské hry 2024: Kde sa bude súťažiť v Paríži Fotogaléria - 36 fotiek Všetky fotky
Historické skvosty aj nové moderné štadióny s...
24 debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Paríž #starostka #OH 2024 #anna hidalgová