Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slovák dostane za zlato viac ako Američan, no menej ako Čech. Briti či Nóri nič

Olympijskí víťazi z tokijských hier v českom tíme sa môžu tešiť na odmenu 2,4 milióna českých korún, čo je v prepočte 94 214 eur.

02.08.2021 18:15
Jiří Prskavec, Jakub Grigar Foto: ,
Zlatý český kajakár Jiří Prskavec a strieborný Slovák Jakub Grigar.
debata

Informovala o tom v tlačovej správe česká Národná športová agentúra (NSA), ktorá schvaľuje odmeňovanie českých športovcov.

Podľa NSA strieborní Česi v Tokiu dostanú 1,8 milióna Kč, čiže 70 658 eur a bronzoví 1,2 milióna Kč, čiže 47 105 eur. Odmeny pre Čechov sú rovnaké, ako na zatiaľ ostatných zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018.

Českí športovci mali v čase schválenia odmien za OH 2020 na konte už osem medailí, z toho štyri zlaté.

Japonsko OH2020 Strelectvo trap Rehák Štefečeková finále zl Čítajte viac Manekýnka z teba nebude. Zuzana sa učila tancovať až pred svadbou

„Som presvedčený, že športovci si svoje odmeny zaslúžia do poslednej koruny. Propagácia našej krajiny po celom svete, o ktorú sa zaslúžili naši olympijskí medailisti, má pre Českú republiku nevyčísliteľnú hodnotu,“ uviedol predseda NSA Filip Neusser.

NSA rovnako schválila odmeny pre viacčlenné tímy ako aj pre medailistov z paralympijských hier v Tokiu, ktoré nasledujú dva týždne po skončení olympijských hier.

Napríklad zlaté české deblistky v tenise Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková si rozdelia 3,18 milióna Kč, čiže 124 833 eur. Pre paralympionikov sú pripravené odmeny v rovnakej výške, ako je to u olympionikov.

tenis, Tokio Čítajte viac Čo robí Čech v slovenskom drese? Djokovič si zo mňa robí žarty

„Je to náš odkaz do športového prostredia, že pristupujeme rovnako k všetkým športovcom,“ uviedla podpredsedníčka NSA Markéta Kabourková.

V porovnaní s Čechmi sú slovenské odmeny za medaily na OH 2020 o čosi nižšie.

Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV ) Anton Siekel už pred začiatkom OH informoval, že za zlatú medailu športovec dostane odmenu 50-tisíc eur, za striebro 40-tisíc a za bronz 30-tisíc eur.

clanok Dávame do pozornosti Všetko o olympijských hrách v Tokiu

"Odmeňovanie našich medailistov sa od predchádzajúcej olympiády nezmenilo. Tentoraz sa na spolufinancovaní chce podieľať aj štát, ale my sme pripravení športovcom záväzky vyplatiť aj tak,“ povedal Anton Siekel na webe sport24.pluska­.sk.

Rovnaký zdroj informoval aj o tom, že na najvyššie odmeny za zlatú medailu sa môžu tešiť športovci Singapuru, až 849 902,53 eur.

OH v Tokiu v obrazoch - deň 11. Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Bulharka Mimi Nikolová Hristová (vľavo) proti...

Zo športovo vyspelých krajín si najviac cenia zlato Taliani (140 350,88 eur).

Rusi dostanú za víťazstvá na OH 50 682,26 eur a Američania 31 851,85 eur. Špeciálna kategória sú Briti, Nóri a Švédi, ktorí svojím olympijským víťazom negarantujú žiadne odmeny.

Lamont Marcell Jacobs Čítajte viac Zlato na stovke pre Európana po dlhých rokoch. Berie ho Talian Jacobs
debata chyba
Viac na túto tému: #Tokio 2020