Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Varga viedol po plávaní aj cyklistike, do cieľa dobehol jedenásty

Olympijským víťazom medzi mužmi v triatlone sa v Riu de Janeiro stal 28-ročný britský reprezentant Alistair Brownlee (1:45:01 h), ktorý obhájil prvenstvo spred štyroch rokov z Londýna. Striebro si vybojoval s odstupom 6 sekúnd jeho o dva roky mladší brat Jonathan a bronzový bol Juhoafričan Henri Schoeman už s väčším mankom 42 sekúnd.

18.08.2016 18:00
Richard Varga Foto: ,
Richard Varga vybehol z vody prvý.
debata (2)

Slovenský reprezentant Richard Varga dobehol do cieľa na 11. mieste, keď za víťazom zaostal o 2:16 min. V Riu de Janeiro na Fort Copacabana sa súťažilo v objemoch 1,5 km plávanie – 40 km cyklistika – 10 km beh.

Dvojnásobný majster sveta Alistair Brownlee je prvým triatlonistom v 16-ročnej olympijskej histórii tohto športu, ktorému sa podarilo obhájiť zlatú medailu. V Riu de Janeiro sa na olympijskom triatlone predstavilo 55 pretekárov.

Otvorené more v Riu Richardovi Vargovi neprekážalo a na 1500 m potvrdil povesť najlepšiemu plavca medzi triatlonistami. Do depa po bicykel slovenský reprezentant vybiehal prvý s náskokom dvoch sekúnd pred Rusom Igorom Poľanským. O ďalšie dve sekundy späť bol Talian Alessandro Fabian.

V prvom z ôsmich okruhov na cyklistickej časti (40 km) sa utvorila vpredu silná 10-členná skupina s britskými bratmi Brownleeovcami, Francúzom Luisom, ale aj R. Vargom. Jazda v členitom teréne s dvoma kopcami, aj technickým zjazdom kládla nároky na pozornosť aj fyzickú kondíciu. Desiatka vpredu začala spolupracovať. Skupina pomerne rýchlo získala minútový náskok a s pribúdajúcimi okruhmi k nemu pridávala ďalšie sekundy.

Po šiestom okruhu, čiže 28,86 km, náskok narástol na 1:17 min. Varga sa spočiatku zdržiaval na konci skupiny, ale neskôr sa objavil aj vpredu a na konci cyklistického úseku vbiehal na bežeckú časť (10 km) na prvom mieste. Dopredu sa však rýchlo dostali bratia Brownleeovci a spolu s Francúzom Luisom pri teplote takmer 30°C začali udávať „vražedné“ tempo, ktorému ostatní členovia čelnej skupiny nestačili.

Varga sa trochu stiahol a po 2,5 km bol siedmy s vyše polminútovým odstupom. Po polovici bežeckej časti narástlo manko jediného Slováka v štartovom poli na 1:17 min a už v tesnom závese za ním sa objavil jeden z favoritov Španiel Mola, ktorý mal po cyklistickej časti odstup vyše jednej minúty.

Situácia vpredu sa rozuzlila po 6 km behu, a to pre obhajcu titulu. Alistair Brownlee sa vzdialil bratovi Jonathanovi a pri vstupe do posledného zo štyroch okruhov dlhých 2,5 km mal k dobru 15 sekúnd. Juhoafričan Schoeman na tretej priečke zaostával o 38 sekúnd, Varga klesol na 11. miesto s mankom 2:06 min. Toto poradie sa už do cieľa nezmenilo, hoci to chvíľu vyzeralo, že Alistair počká na brata Jonathana. Tesne pred páskou totiž zastal a do cieľa už len vpochodoval s náskokm 6 sekúnd.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Varga #Rio 2016