Famózny Gelleho finiš. Slovák postúpil do finále a bude bojovať o medaily

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle v pondelok v čase 3:36,193 min skončil postupovo tretí v záverečnom druhom semifinále disciplíny K1 na 1000 m na OH v Riu de Janeiro, bude teda bojovať o medaily.

15.08.2016 16:50
Peter Gelle Foto: ,
Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle na olympijskom kanáli.
debata (2)

Na všetkých troch medzičasoch (250 m, 500 m a 750 m) bol 31-ročný rodák z Nových Zámkov Gelle siedmy z ôsmich, ale výborne si rozložil sily a predviedol fantastickú koncovku. Do utorňajšieho finále tisícky singlkajakárov (15.12 h SELČ) sa kvalifikovali prví štyria z oboch semifinále.

„Po rozjazde som bol veľmi prekvapený, že som od začiatku vládal ísť s chalanmi. Očakával som, že semifinále bude ťažšie, a zmenili sa poveternostné podmienky. Nešlo sa mi tak dobre ako v rozjazde. V polovici semifinále som si už príliš neveril, ale videl som, že mi súperi až tak veľmi neutekajú. Zameriaval som sa na záver a vyšlo to. Snažil som sa postupne sa doťahovať a až do konca som netušil, či som sa tam ‚kopol‘ do A-finále, alebo nie,“ povedal Peter Gelle.

Gelle zaostal za druhým miestom vo svojom semifinále o 57 tisícin. Pred piatym v cieli mal pomerne komfortný náskok 775 tisícin sekundy. Dosiahnutým časom by skončil až šiesty v úvodnom semifinále, kde na prienik do A-finále bolo treba aspoň 3:34,344. Slovák predviedol v semifinále dovedna siedmy najkvalitnejší čas spomedzi ôsmich postupujúcich do A-finále.

Člen VŠC Dukla Banská Bystrica Gelle štartuje na olympijských hrách druhý raz. Pred štyrmi rokmi v Londýne bol šiesty v K4 na 1000 m a ôsmy v K2 tiež na kilometrovej porcii.

Výsledok: K1 mužov na 1000 m – II. semifinále z dvoch: 1. Roman Anoškin (Rus.) 3:34,833 min, 2. Max Hoff (Nem.) 3:36,136, 3. Peter Gelle (SR) 3:36,193, 4. Josef Dostál (ČR) 3:36,384 – všetci postup do A-finále

Kohlová do B-finále K1 na 200 m

Slovenská reprezentantka Martina Kohlová obsadila časom 41,286 s štvrtú pozíciu v semifinále disciplíny K1 na 200 m. Tridsaťjedenročná Bratislavčanka sa kvalifikovala do B-finále.

Členka ŠKP Bratislava si teda stále môže zlepšiť osobný olympijský rekord v podobe 13. priečok v K2 na 500 m s Ivanou Kmeťovou z Pekingu 2008 aj Londýna 2012.

Medzi osmičku, ktorá bude bojovať o medaily, postúpili prvé dve z každého semifinále a dve najrýchlejšie z pretekárok na tretích priečkach. Kohlová vzhľadom na vývoj potrebovala tretie miesto zo svojho semifinále, ktoré za 40,381 s získala Kazaška Inna Klinovová.

Slovenská reprezentantka v rýchlostnej... Foto: SITA, Martin Medňanský
Martina Kohlová Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Martina Kohlová na olympijských hrách v Riu.

K1 žien na 200 m – III. semifinále z troch: 1. Lisa Carringtonová (N. Zél.) 39,561 s,… 4. Martina Kohlová (SR) 41,286 – kvalifikovala sa B-finále

Debutant Vincent Farkas do B-finále

Vincent Farkas časom 4:19,084 min skončil na piatej priečke v semifinále disciplíny C1 na 1000 m. Dvadsaťtriročný šamorínsky rodák a člen VŠC Dukla Banská Bystrica sa pri svojom debute pod piatimi kruhmi kvalifikoval do B-finále.

Osmičku účastníkov A-finále utvorili víťazi troch rozjázd priamo, ďalej prví dvaja z každého semifinále a napokon rýchlejší v ňom z tretích miest. Posledným spomenutým spôsobom sa prebojoval do tohto okteta Uzbek Gerasim Kočnev z prvého semifinále za 3:59,489. Farkasovi teda chýbalo takmer 20 sekúnd.

Vincent Farkas. Foto: Reuters, MURAD SEZER
Vincent Farkas Vincent Farkas.

C1 mužov na 1000 m – II. semifinále z dvoch: 1. Martin Fuksa (ČR) 4:01,793 min,… 5. Vincent Farkas (SR) 4:19,084 – kvalifikoval sa do B-finále