Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Oslava striebra: Beňuša vítali Slovenské mamičky, dostal bábovku

Čakanie Slovenska na prvú medailu na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro ukončil v utorok 9. augusta Matej Beňuš, ktorý získal striebro medzi singlkanoistami v areáli vodnoslalomárskeho Štadióna Whitewater.

10.08.2016 09:38
Juraj Minčík, Matej Beňuš, Peter Korčok,... Foto: ,
Zľava tréner Juraj Minčík, strieborný kanoista a jeho zverenec Matej Beňuš, vedúci slovenskej výpravy Peter Korčok a prezident SOV František Chmelár v Slovenskom dome.
debata

Priamo po pretekoch mal mnoho povinností či už so zástupcami médií či dopingovou kontrolou, nasledoval presun do olympijskej dediny a potom do Slovenského domu, v ktorom symbolicky oslávil zisk cenného kovu.

"Pred odchodom do Slovenského domu sme mali krátke stretnutie aj v olympijskej dedine. Všetci z našej výpravy sa veľmi tešia. Od nášho tímu sú isté očakávania a som veľmi rád, že Maťo ich ako prvý začal napĺňať. Je to obrovský úspech pre neho samotného, ale aj pre celý slovenský šport. Som veľmi rád, že máme takého výnimočného športovca medzi nami,“ povedal vedúci slovenskej výpravy na OH 2016 Peter Korčok.

V Slovenskom dome privítala medailistu cimbalová muzika a Slovenské mamičky, ako symbolický darček dostal chutnú bábovku a neskôr si na večeru vybral rezeň so zemiakovou kašou. „Mal som chuť na niečo slovenské, brazílskej stravy už mám dosť,“ priznal Matej Beňuš, ktorý sa vrátil aj k zisku striebra. „Som šťastný, že som si splnil sen a na Slovensko prinesiem medailu. Stačí mi aj striebro, nemôžem byť pahltný. Francúz, ktorý ma dnes zdolal, bol rýchlejší a zaslúžene zvíťazil. Aj za striebro som nesmierne šťastný,“ prezradil 28-ročný Bratislavčan. Po chutnej večeri nechýbalo ani množstvo gratulácií a takmer každý využil príležitosť na fotografiu so strieborným medailistom.

zväčšiť Matej Beňuš pózuje so striebornou medailou z Ria. Foto: SITA, Martin Medňanský
Matej Beňuš Matej Beňuš pózuje so striebornou medailou z Ria.

Spokojnosťou žiaril Beňušov tréner Juraj Minčík, ktorý v roku 2000 v austrálskom Sydney získal v rovnakej disciplíne C1 bronz. "Pôsobiť na olympiáde ako tréner bola pre mňa nová skúsenosť. K všetkému sme pristupovali veľmi zodpovedne a som veľmi šťastný, že Maťo získal medailu, pretože sme odviedli kus dobrej práce. Náš šport je o mnohých faktoroch a v utorok sa šťastie priklonilo aj k nám, dokázali sme navyše zúročiť to, čo máme natrénované. Vedel som, že je dobre pripravený, že získal medailu, je obrovské zadosťučinenie,“ povedal Minčík.

Radosť z Beňušovho úspechu mal aj prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák. „V tejto kategórii bola vysoko nastavená latka a Matej Beňuš do posledného písmena splnil to, čo sme od neho očakávali. V C1 pokračujeme v zbieraní medailí bez prerušenia. Bohužiaľ, tentoraz bol jeden pretekár lepší,“ poznamenal.

Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár bol rád, že Slovensko získalo prvú medailu na OH 2016: „Tá je vždy mimoriadne očakávaná a vytúžená, pretože je to pozitívny signál do nasledujúcich dní. Pre ďalších našich reprezentantov je to znak toho, že aj športovci z malého Slovenska dokážu podať výkon na svetovej úrovni a získať olympijskú medailu. Maťovi patrí hlboká poklona. Teším sa, že žiak je lepší ako učiteľ,“ povedal Chmelár.

Matej Beňuš s jeho trénerom Jurajom Minčík mali v utorok aj jedného prominentného gratulanta – dvojnásobného olympijského medailistu v hode kladivom Kódžiho Murofušiho. "Stretli sme ho cestou do Slovenského domu. Obom, Maťovi aj Jurajovi, gratuloval k úspechu, no zároveň ďakoval Slovensku za pomoc pri zisku bronzu pre Japonsko. Úspech pre slovenský šport je aj to, že bronzový medailista má slovenského trénera. Aj v tomto je slovenský vodný slalom výnimočný,“ podotkol šéf slovenskej výpravy na OH 2016 Peter Korčok. Len pre vysvetlenie, bronz získal Takuja Haneda, ktorý už jedenásť rokov žije na Slovensku a športovo vyrástol v Liptovskom Mikuláši.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rio 2016