Ich zaradenie schválili hlasovaním v stredu delegáti 129. zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Riu de Janeiro. Začlenenie piatich nových športov bude znamenať 18 nových súťaží pre 474 účastníkov. Odvetvia vybrala ešte minulý rok špeciálna komisia japonských hostiteľov, ktorí mali šancu prehovoriť do programu OH prvý raz od schválenia reformnej Agendy 2020. V Tokiu sa v dovedna 33 športoch predstaví približne 11 000 súťažiacich.
Z nováčikov majú olympijskú minulosť iba softbal a bejzbal, v pálkových športoch sa medaily rozdávali naposledy v Pekingu 2008. Pre Tokio napokon zredukovali počet účastníckych družstiev z pôvodne navrhovaných osem na šesť v každom turnaji. Bejzbalové tímy bude tvoriť 25 hráčov, softbalové 15 hráčok. Šesťdesiat karatistov bude zápoliť o šesť medailových kolekcií v kategóriách športového zápasu kumite a o dve v súbornom cvičení kata.
Zvyšným trom športom sa ušlo po 40 účastníckych miest. Súťaž lezcov bude pozostávať z trojboja bouldering (riešenie lezecky náročných problémov bez istenia lanom), lead lezenie (lezenie na náročnosť s dolným lanom) a speed lezenie (lezenie na rýchlosť vyraďovacím spôsobom s horným lanom). Surferi a surferky sa predstavia na krátkom surfe. Skejtbordistov čakajú súťaže v kategóriách street a park.
„Chceme so športom vyjsť v ústrety mládeži. Pri súčasných možnostiach trávenia voľného času nemôžeme očakávať, že k nám mladí ľudia prídu sami od seba. Musíme im ísť naproti,“ povedal podľa insidethegames.biz prezident MOV Thomas Bach.
Turnaje v bajzbale a softbale sa uskutočnia na štadióne v Jokohame, karatistov prichýli tokijská hala Nippon Budokan. Pre lezcov a skejtbordistov pripravia športoviská priamo v centre japonskej metropoly. Surferi budú brázdiť vlny na Šida Šita Point asi hodinu cesty od Tokia.
Nové športy nedostanú podiel z príjmov za OH 2012, tie MOV rozdelí medzi 28 odvetví z programu OH 2016.