Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Plavkyňa Jefimovová nevzdala boj o Rio, obracia sa na CAS

Agent ruskej plavkyne Julie Jefimovovej vyhlásil, že jeho klientka sa v snahe o účasť na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro obracia na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

27.07.2016 11:13
Julia Jefimovová Foto: ,
Julia Jefimovová.
debata

Medzinárodná plavecká federácia (FINA) v pondelok odňala právo štartu v Brazílii siedmim ruským plavcom vrátane Jefimovovej. Tvrdí však, že v jej prípade tak učinila na základe rozhodnutia Ruského olympijského výboru, ktorý ju škrtol z nominácie. FINA totiž v júli Jefimovovej povolila štart v Riu. Na odporúčanie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) jej už 20. mája zrušila dočasný dištanc za pozitívny antidopingový test na meldónium.

WADA skúmala, či jeho nízke koncentrácie v krvi indikujú, že ho športovec užíval pred 1. januárom 2016, keď substanciu zaradili na červenú listinu. Dvadsaťštyriročná prsiarka trvala na svojej nevine a tvrdila, že s užívaním látky prestala ešte pred začiatkom roka.

„Prihlásime sa na arbitráž. Po podaní žaloby musí CAS rozhodnúť do 24 hodín,“ uviedol pre ruské médiá Jefimovovej agent Andrew Mitkov. Jeho klientka nemala pozitívny nález prvýkrát. Štvornásobná svetová šampiónka dostala v máji 2014 od FINA 16-mesačný zákaz činnosti za anabolický steroid dehydroepiandros­terón. Na OH v Londýne 2012 skončila bronzová na prsiarskej dvojstovke.

Medzinárodný olympijských výbor (MOV) v nedeľu rozhodol, že zákaz štartu na OH sa nerozšíri popri atlétoch aj na zástupcov ďalších športových odvetví vo farbách Ruska. MOV zároveň ponechal rozhodnutie o akceptovaní či odmietnutí ruských športovcov v Brazílii na svetových federáciách jednotlivých športových odvetví. Zákaz predstaviť sa na OH však majú všetci ruskí športovci s dopingovou minulosťou.

debata chyba
Viac na túto tému: #doping #Rio 2016 #Julia Jefimovová