Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Gönci chce ďalšiu olympijskú medailu. Ako tréner

Vo vrecku zvieral talizman, ponožku jedenapolročného syna Borisa a v hlúčiku novinárov začal bilancovať. Strelec Jozef Gönci včera ukončil účinkovanie na svojej piatej olympiáde 31. miestom v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40.

07.08.2012 06:00
Gönci, OH Foto:
Jozef Gönci na olympijskej strelnici.
debata

„Skončil som ako športový strelec na medzinárodnej scéne, ďalší návrat do reprezentácie si už neviem predstaviť,“ povedal 38-ročný rodák z Košíc.

Čo vám prvé napadlo po poslednom olympijskom výstrele?
Že som chcel dať desiatku, ale bol som na konci so silami a nevyšlo mi to. Už keď som prichádzal na olympiádu, rozmýšľal som nad tým, aké to bude po poslednom výstrele. Teraz neviem tie pocity ani opísať.

Ako ste prežívali ráno pred záverečnou disciplínou?
Pokojne. Napodiv to bolo úplne normálne ráno, až som mal z toho obavy. Na strelnicu som prišiel presne o ôsmej hodine a dvanástej sekunde. Ten čas si pamätám presne, lebo hneď po príchode do haly som sa pozrel na hodiny. Dvadsať minút som sedel, odložil som si do vrecka vesty ponožku syna Borisa, ktorú nosím pre šťastie, a potom som sa začal sústreďovať na preteky.

Dvakrát 31. miesto a jedno 39-te. Ako hodnotíte vaše vystúpenie v Londýne?
Nebolo to najlepšie, chýbala mi pohoda. Už to nebolo ono, čo naznačovala aj sezóna. Sily si treba nechať na jednu disciplínu, bolo to dosť pomiešané. Preto som rád, že to mám za sebou. Na konci kariéry som už len ťahal za sebou vagón. V tréningu som dával dobré čísla, ale v pretekoch ma trápila nervozita. Kedysi to bývalo lepšie.

Nerozmýšľali ste nad tým, že sa na olympiáde sústredíte na menej disciplín?
Nie, lebo žiadna z nich nebola taká špičková, aby som mohol konkurovať finálovej osmičke. Išiel som sem ako najlepší Slovák a reprezentoval som všetkých našich puškárov. Preto som si povedal, že to odstrieľam za nich a čo najlepšie. Čakal som však od seba viac.

Čo vám napadne, keď sa ohliadnete za celou vašou kariérou?
Viacero vecí. Moja kariéra bola chvíľami krásna, výborná a neprekonateľná. Zažil som momenty, keď som ráno vstal a vedel som, že večer získam zlato. Potom prišli zasa chvíle, keď to nešlo, ale o tom je šport. Som veľmi rád, že som si tým celým mohol prejsť a mám jednu veľkú športovú skúsenosť.

Ktorý úspech si najviac ceníte?
Titul majstra sveta. Vždy som tvrdil, že olympijská medaila je viac, ale neviem, či to je tak, lebo bronzových medailistov z olympijských hier je veľa. Možno to je na rovnako, neviem to teraz jednoznačne povedať.

Ktorý moment by ste označili za najemotívnejší?
Mám pred očami súboj o bronzovú medailu v Aténach, keď som musel trafiť posledným výstrelom desiatku, aby som preskočil Kórejčana a skončil tretí. Pamätám si, ako som sa sám so sebou rozprával, že dám najlepší výstrel v kariére. Podarilo sa.

Čo vám streľba dala?

Jozef Gönci. Foto: SITA
Jozef Gönci Jozef Gönci.

Naučila ma trpezlivosti a rozvážnosti. Tým, že to je šport jednotlivcov, musíte bojovať sám za seba. Rovnako to funguje aj v živote. Veľakrát som si predstavoval, že sa venujem nejakému kolektívnemu športu. Keď nemáte ráno formu, potiahne vás niekto iný. Ale v streľbe nie. Streľba mi tiež dala veľa kamarátov a niekedy až príliš veľa trénerov.

Dosiahli ste veľa úspechov, ostal vám nenaplnený sen?
Nikdy som nevyhral olympiádu. Po Atlante a Sydney som si myslel, že raz olympiádu vyhrám, čo sa mi žiaľ, nepodarilo.

Na olympiáde ste štartovali päťkrát. Myslíte si, že sa to niektorému slovenskému strelcovi v blízkej dobe podarí?
Myslím si, že áno. Zuzka Štefečeková a Danka Barteková sú výborným príkladom. Ak budú na sebe stále pracovať, tak budú mať na konte tiež päť čiarok.

Viackrát ste avizovali, že po londýnskej olympiáde ukončíte kariéru. Je to definitívne?
Skončil som ako športový strelec na medzinárodnej scéne, ďalší návrat do reprezentácie si už neviem predstaviť. Budem štartovať už len v domácich súťažiach, kde som sa s chalanmi dohodol. Stále si pôjdem zastrieľať v rámci pozývacích pretekov. Ale už sa nikdy nebudem streľbe venovať ako doteraz, keď som trávil osem až desať hodín denne na strelnici.

Bude z vás tréner?
Už dlhší čas pozorujem mladých strelcov. Všímam si ich výsledky na Slovensku. Na trénerských pozíciách máme veľké nedostatky. Aj ja som si musel Vlasta Veselku najať, aby mi pomohol. Teraz nastal čas, aby mali puškári dobrého trénera. Myslím si, že túto úlohu zvládnem a vychovám účastníkov ďalších olympiád. Rád by som niekoho priviedol k olympijskej medaile.

Gönciho olympiády

Atlanta 1996: V šiesty deň olympiády získal prvú medailu v histórii samostatného Slovenska – bronz v ľubovoľnej malokalibrovke 60. „Medailu ukážem každému, kto ju bude chcieť vidieť. Som veľmi hrdý, lebo vojde do histórie môjho národa,“ vravel šťastný strelec. V ľubovoľnej malokalibrovke 3×40 obsadil Gönci výborné 5. miesto a vo vzduchovej puške bol 28.
Sydney 2000: Pokašľaná olympiáda. A to doslova. Gönciho zložila po príchode do Austrálie chrípka. Vo vzduchovej puške obsadil 11. miesto, na ľubovoľnú malokalibrovku 60 pre horúčku ani nenastúpil. Šetril sa na svoju parádnu disciplínu – ľubovoľnú malokalibrovku 3×40. V nej skončil ôsmy. „Pri jednej alebo dvoch ranách som sa prichytil pri tom, že terč takmer vôbec nevidím,“ konštatoval zlomeným hlasom.
Atény 2004: Najúspešnejšia olympiáda. Gönci skončil tretí vo vzduchovej puške (medailu trafil posledným výstrelom) a od ďalšieho cenného kovu v ľubovoľnej malikalibrovke 60 ho delilo 1,1 bodu (štvrtá priečka). Finálové umiestenie atakoval aj v obľúbenej ĽM 3×40, kde skončil deviaty. Napriek tomu po návrate domov nešetril kritikou pomerov v slovenskom športe. „Ak sa podmienky nezlepšia, budem vážne zvažovať, že so športom skončím alebo sa presuniem niekam inam,“ povedal Gönci.
Peking 2008: V ľubovoľnej malikalibrovke 60 skončil šestnásty a nechýbalo mu veľa k postupu do finále, ale po 37. mieste v ľubovoľnej malokalibrovke 3×40 prepadol depresii. „Nie som momentálne silný a necítim sa na to, aby som tu miešal karty. Muselo by sa udiať niečo zázračné, aby som šiel ešte na ďalšiu olympiádu,“ povedal Gönci.
Londýn 2012: Tak predsa. Najlepší slovenský strelec v histórii súťažil aj na svojej piatej olympiáde. Na otváracom ceremoniáli niesol slovenskú vlajku. Gönciho londýnska bilancia: 31. vo vzduchovej puške, 39. v ĽM 60 a 31. v ĽM 3×40. „Slzy po poslednom výstrele neboli a ani nebudú, sme silní chlapi,“ vravel po poslednej disciplíne.

debata chyba