Hľadať
Denný / nočný režim
Newsletter Notifikácie
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky Newsletter newsletter

Gönci odcestoval už na svoju štvrtú olympiádu

Na štvrtú olympiádu v živote v prvú augustovú nedeľu odcestoval dvojnásobný olympijský medailista v športovej streľbe Jozef Gönci. Spolu s ním do pristavených mikrobusov nasadli jeho reprezentačná kolegyňa Daniela Pešková, dvojica cestných cyklistov Ján Valach a Matej Jurčo.

03.08.2008 19:04
Jozef Gönci Foto:
Strelec Jozef Gönci pred odchodom na OH v Pekingu.
debata

„Ak mám pravdu povedať, rád by som bol v koži mojich ostatných kolegov zo športovej streľby, ktorí idú na svoju prvú olympiádu. Na rozdiel od nich idem na štvrtú a podľa pocitov viem, že to bude asi posledná olympiáda, ktorú zažijem ako aktívny športovec,“ povedal  Jozef Gönci a pokračoval: „Z roka na rok bolo pre mňa ťažké koncentrovať sa na špičkové výkony. Iba Pán Boh vie, aké to všetko bolo pre mňa ťažké. A naozaj iba on vie, ako to všetko v Číne dopadne.“

Tridsaťštyriročný rodák z Košíc si za hlavný cieľ dal účasť vo finále aspoň v jednej z jeho troch disciplín. „Ešte nie som pevne rozhodnutý, či pôjdem opäť všetky tri disciplíny, lebo moji najväčší súperi si budú súťaže vyberať a mne môžu do koncu dôjsť sily. Už som starší, musím s nimi rozumne hospodáriť. Preto sa rozhodnem až priamo na mieste. Olympijskú strelnicu poznám a jediné, čo si v tejto chvíli želám, aby na strelnici nebol vietor. Ten tam zvykne byť veľmi nepríjemný,“ poznamenal Gönci, ktorý olympijskú strelnicu z predchádzajúcich súťaží už pozná.

Do neznámeho prostredia nejde ani o desať rokov mladšia Dana Pešková, bývalá juniorská majsterka sveta a Európy a juniorská svetová rekordérka v športovej puške. „V Číne som bola tento rok v apríli na pretekoch Svetového pohára, ktoré boli generálkou na olympiádu. Takže prostredie strelnice i tamojšie podmienky trochu poznám. Viem, čo ma tam čaká,“ povedala rodáčka z Vištuku.

„Olympijská súťaž však bude niečo iné. Uvidím, čo mi vlastne prinesie. Na Peking sa však teším. Som rada, že tam budem štartovať. Je to pre mňa splnenie jedného z mojich športových snov,“ priznala zverenkyňa manželov Antona a Anny Beľákovcov, ktorá sa na OH 2008 predstaví vo vzduchovej puške 40 a v športovej puške 3×20.

Na svoju druhú olympiádu idú aj obaja slovenskí cyklisti. Kým Matej Jurčo bol účastníkom OH 2004 v Aténach, Ján Valach prvýkrát bojoval na OH už pred 12 rokmi v Atlante. „Mojou túžbou je skončiť do 30. miesta, čo by vzhľadom na konkurenciu bolo naozaj super,“ povedal 35-ročný Myjavčan, ktorý v cestných pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom na OH 1996 v Atlante obsadil 68. priečku.

„S výkonom v Atlante som bol spokojný. Bojoval som tam, ako som vedel. Počas pretekov som bol v jednom dlhom úniku a nakoniec som prišiel v hlavnom pelotóne. Ak by sa to podarilo aj teraz, nehneval by som sa. Bude to moja rozlúčka s cyklistickými súťažami ako aktívny pretekár. Rád by som sa rozlúčil na úrovni,“ dodal víťaz medzinárodných pretekov Okolo Slovenska 1996 a mnohonásobný majster Slovenska v cestnej cyklistike.

Jeho mladší kolega Matej Jurčo v Pekingu chce v prvom rade zložiť reparát za nedokončené olympijské preteky s hromadným štartom v Aténach. „Verím, že tentoraz dojazdím až do cieľa, hoci podľa správ z Číny viem, že organizátori nám pripravili veľmi ťažkú a kopcovitú trať. Ja som však už na podobných profiloch jazdil, takže trate sa nebojím. Trochu ma straší fakt, že tento rok mám v nohách už sto pretekov, čo je viac ako dosť. V iných sezónach som mal 70 – 80, v tejto o dvadsať viac. Aj preto, že cyklistika sa stala celoročným športom a moja sezóna sa začína pretekmi v Austrálii v januári a skončí sa v októbri na európskych cestách,“ vysvetlil Matej Jurčo, ktorý sa v Pekingu chce predstaviť v čo najlepšom svetle, aby sa jeho meno nespájalo iba s predčasným koncom na olympijskej súťaži v Aténach.

„Na to, že som v Aténach obsadil 36. miesto v časovke jednotlivcov, sa nejako veľmi rýchlo zabudlo. Všetci si pamätajú iba to, že som v Aténach nedokončil preteky s hromadným štartom,“ pripomenul syn bývalého československého reprezentanta a dvojnásobného medailistu z MS 1981 a 1985 v časovke družstiev Milana Jurča. Jeho otec pod vedením Kamila Haťapku vybojoval v časovke družstiev bronz i striebro a neskôr bol úspešným profesionálnym jazdcom.

Súčasťou olympijskej výpravy, ktorá v nedeľu nabrala na letisku vo Schwechate kurz Peking, bola aj dvojica mladých perspektívnych športovcov a úspešných účastníkov Európskeho olympijského festivalu športu a mládeže (EYOF) – stolná tenistka Barbora Balážová a atlét Roman Turčáni. Obaja budú v rámci podporného programu olympijskej solidarity hosťami MOV.

Tenistka Daniela Hantuchová, ďalšia členka výpravy, ktorá do Pekingu odcestovala v nedeľu večer, neprišla na zraz slovenských olympionikov do bratislavského Domu športu, ale išla priamo na letisko vo Schwechate.

debata chyba