Najväčšou skupinou sú stolní tenisti, ktorých je v nominácii až desať. Najväčšia diskusia na VZ SPV bola o nominovaní Kataríny Jobbágyovej, ktorá dostala od Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) voľnú kartu pre súťaž v jazdectve.
„Vznikol problém, pretože jazdectvo nie je len o športovcovi, ale aj o koňovi, ktorý je súčasťou športového výkonu. Na Slovensku doteraz nemáme koňa, ktorý by spĺňal všetky podmienky pre účasť na paralympijských hrách. Zohnať koňa vhodného na súťaž v drezúre nie je vôbec jednoduché. Aj napriek všetkému úsiliu, ktoré športový zväz doteraz vynaložil, do stanoveného termínu neboli schopní nám predložiť všetky potrebné podklady o koňovi, ktorého by sme mohli do Pekingu nahlásiť ako súťažného,“ vysvetľoval generálny sekretár SPV a vedúci slovenskej výpravy na PH Samuel Roško.
Spomínanú jazdkyňu schválili delegáti VZ SPV podmienečne do 5. júla. Ak sa dovtedy podarí zabezpečiť všetky potrebné formality, do čínskej metropoly pocestuje, v opačnom prípade ostane doma.
„Hoci sme po Aténach boli veľkí optimisti čo sa týka našej účasti v Pekingu, boli sme aj opatrní. Paralympijské hnutie v celom svete sa totiž posúva dopredu míľovými krokmi a účasť na takom významnom podujatí, akým sú paralympijské hry, nie je jednoduchá. Niektoré športové zväzy majú mimoriadne prísne kritériá, veď počet športovcov zo sto šesťdesiatjeden krajín nesmie presiahnuť štyritisíc. Už to, že sa kritériá podarilo splniť až tridsiatim piatim Slovákom, je obrovským úspechom,“ doplnil predseda SPV Ján Riapoš.
„Tým, že to sito je veľmi tvrdé, do Pekingu pôjdu iba športovci, ktorí majú na svojom konte medaily z majstrovstiev Európy, sveta či paralympijských hier. Samozrejme, že sú tam aj mladí nádejní športovci, pre ktorých je už samotná účasť obrovským výkonom. V Aténach sme získali jedenásť medailí, očakávame, že sa k tomuto číslu aspoň priblížime,“ naznačil ambície slovenskej výpravy predseda SPV, ktorý sám bude obhajovať aténske zlato a striebro v stolnom tenise.