Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Korupcia pri výbere dejiska OH. Bubka: Absolútne to odmietam

Bývalý guvernér brazílskeho štátu Rio de Janeiro Sergio Cabral sa priznal k úplatkárstvu pri voľbe dejiska olympijských hier 2016.

05.07.2019 11:30 , aktualizované: 14:29
Sergej Bubka Foto: ,
Niekdajší vynikajúci skokan o žrdi, Sergej Bubka, bol hosťom atletického mítingu P-T-S pred dvoma rokmi.
debata (2)

Vo výpovedi uviedol, že bývalému prezidentovi Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Laminemu Diackovi a jeho synovi Papovi zaplatil prostredníctvom tretích strán dovedna dva milióny dolárov. Oni na oplátku vybavili pre brazílsku kandidatúru deväť hlasov za Rio 2016.

Podľa Cabrala, ktorý si odpykáva vysoký trest za korupciu a ďalšie delikty, „obchod“ sprostredkoval vtedajší šéf Brazílskeho olympijského výboru Carlos Arthur Nuzman. Peniaze mali pochádzať od miestneho podnikateľa Arthura Soaresa, ktorý Cabralovi dlžil.

Na fotke šéf Brazílskeho olympijského výboru... Foto: Reuters, Pawel Kopczynski
Korupcia OH 2016 Na fotke šéf Brazílskeho olympijského výboru Carlos Nuzman (vľavo), bývalý prezident Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva (v strede) a guvernér Ria de Janeiro Sergio Cabral (vpravo) sa tešia z víťazstva Brazílie pri voľbe dejiska OH 2016.

„Nuzman prišiel za mnou a povedal mi, že prezident IAAF Lamine Diack je schopný zabezpečiť podporu, päť či šesť hlasov. Chcel za to 1,5 milióna USD,“ citovala agentúra AP Cabralove slová o stretnutí z augusta 2009.

Odovzdanie peňazí prebehlo prostredníctvom Papu Diacka, syna niekdajšieho šéfa IAAF, o to sa mal postarať Leonardo Gryner, marketingový šéf OH v Riu de Janeiro. V roku 2017 ho zatkli pre podozrenia z prania špinavých peňazí, korupcie a členstva v zločineckej skupine, neskôr ho však prepustili.

„Nuzman mi povedal o Papovi. Vraj mohol zohnať ďalšie hlasy, celkovo by sme ich mali deväť, no chcel ďalších 500.000 USD. Povedal som mu, že to zariadim,“ dodal Cabral.

Jeho priznanie spochybnil advokát Carlosa Arthura Nuzmana. Podľa neho výpoveď nie je dôveryhodná a má slúžiť na vylepšenie Cabralovej pozície vo väzení. „Odsúdili ho na dvesto rokov, potrebuje hovoriť čokoľvek, ale nemá žiadne dôkazy. Ak by sa to aj stalo, korupcia právnických osôb nie je v Brazílii trestná,“ povedal Nuzmanov právnik Joao Francisco Neto.

Do škandálu sú zapletení aj bývalí olympijskí víťazi Sergej Bubka a Alexander Popov. Obaja boli členmi Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Na základe Cabralovej výpovede ich kontaktovala Etická komisia MOV s otázkami ohľadom kupovania hlasov.

Bubka i Popov odmietli všetky podozrenia a avizovali podanie žaloby za ohováranie. „Absolútne to odmietam, ide o nepravdivé tvrdenia,“ povedal niekdajší vynikajúci skokan o žrdi Bubka, ktorý je v súčasnosti člen exekutívy MOV.

Sergej Bubka, Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Sergej Bubka Sergej Bubka,

Ešte ďalej zašiel bývalý plavec Popov, keď dokonca poprel, že by hlasoval za Rio de Janeiro. Členom MOV bol v rokoch 2000 až 2016. Ďalší člen MOV Frank Fredericks je suspendovaný a čelí vyšetrovaniu z prijatia 300-tisíc USD za hlasovanie v prospech Ria.

Cabral však môže priťažiť Diackovcom. Oboch stíhajú francúzske úrady za korupciu a ďalšie ekonomické trestné činy. V júni vyšetrovatelia uviedli, že kauza sa dostane pred súd. Iba za pranie špinavých peňazí hrozí Laminemu Diackovi desať rokov väzenia.

Jeho syna budú súdiť zrejme v neprítomnosti, keďže jeho aktuálny pobyt nie je známy. Francúzski vyšetrovatelia sa domnievajú, že sa ukrýva v Senegale.

TV Pravda: Slávna Tour de France sa blíži. Peter Sagan je pred jej štartom na správnej ceste, tvrdí v ďalšej časti relácie Týždeň v športe bývalý slovenský cyklista Peter Velits:

Video
2 debata chyba
Viac na túto tému: #športová korupcia