Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky
Amstel Gold Race 2018

15.04.2018 o 13:30

Víťaz: Michael Valgren (Astana)

Filter

Michael Valgren nadväzuje na úspech Bjarna Riisa z roku 1997 a stáva sa druhým dánskym víťazom cyklistickej klasiky Amstel Gold Race. Ťažil z toho, že v záverečnej skupine mala Astana dvojnásobné zastúpenie. Jakobovi Fuglsangovi to viackrát nevyšlo, no atak Michaela Valgrena tri kilometre pred cieľom bol tým rozhodujúcim momentom. Čech Roman Kreuziger sa ho síce udržal, ale v záverečnom špurte mu už chýbali sily. Tretí skončil Enrico Gasparotto, no a hneď za ním prešiel cieľovou čiarou Peter Sagan. Škoda, dnes to mal Slovák výborne rozbehnuté na víťazstvo, ale aj štvrté miesto je vynikajúce. S týmto konštatovaním sa s vami lúčim a prajem ešte pekný večer.

CIEĽ

V poradí 53. ročník cyklistickej klasiky Amstel Gold Rade má prekvapujúceho víťaza. Je ním MICHAEL VALGREN z Astany, ktorý nastúpil tri kilometre pred cieľom a v záverečnom špurte zdolal Romana Kreuzigera. Český cyklista siahal na druhé víťazstvo na holandskej klasike, ale tesne mu uniklo. Tretí skončil Enrico Gasparotto a tesne pod stupňami víťazov sa umiestnil Slovák Peter Sagan.

1 km

Ťažko povedať, aký náskok si vypracovala vedúca dvojica, no môže to byť aj desať sekúnd. Vzadu sa príliš nejde a jediný, ktorý si to sám dostihuje je Enrico Gasparotto z tímu Bahrain Merida.

2 km

Peter Sagan si to kontroloval z prvej pozície. Na chvíľu ho vystriedal Alejandro Valverde, no vedel, že jeho útok by nemal veľké šance. Teraz to skúša Michael Valgren a za ním sa vydáva Roman Kreuziger.

3 km

Do konca zostávajú už len tri kilometre a vpredu je osemčlenná skupina, vrátane Petra Sagana a Romana Kreuzigera. Prevahu dvoch jazdcov má kazašská Astana, no útoky Jakoba Fuglsanga k ničomu neviedli. Vpredu je aj Julian Alaphilippe, Alejandro Valverde či Tim Wellens.

5 km

Únik bol pred chvíľou pohltený, a tak si to o víťazstvo rozdajú najväčší favoriti. Roman Kreuziger momentálne vedie túto skupinu, hoci v jednej z ľavotočivých zákrut skoro spadol.

6 km

Peter Sagan je vo veľmi dobrej pozícii. Má okolo seba síce ešte viacerých favoritov, no pokiaľ to s nimi ustojí, mal by mať v závere navrch. Teraz rozprúdil tempo Jakob Fuglsang, no veľmi rýchlo ho dostihol Alejandro Valverde.

8 km

Skupina s Petrom Saganom stráca na čelo momentálne štvrťminútu. Odtrhnúť sa z nej snaží Jakob Fuglsang s ďalšími dvoma pretekármi, no vyzerá to tak, že ich snaha úspešná nebude. Dánovi príliš jeho kolegovia nechceli striedať.

10 km

Už len desať kilometrov zostáva do konca dnešných pretekov. Do pedálov teraz poriadne dupol Tim Wellens, ale jeho útok dlho nevydržal. Na druhej strane zaostáva Daryl Impey z tímu Mitchelton-Scott

13 km

Skupina okolo Petra Sagana už dostihla Grega van Avermaeta. Následne sa snažil zaútočiť Alejandro Valverde, ale vynikajúco si to postrážil Peter Sagan. Naopak, Philippe Gilbert trošku stráca a návrat medzi najlepších ho bude stáť veľké množstvo síl.

15 km

Zdvihol sa Greg van Avermaet a vytvoril si drobný odstup od skupiny okolo Petra Sagana. Osobne si však myslím, že sa to ešte spojí. Vedúca skupina s Romanom Kreuzigerom má k dobru 10–15 sekúnd, čo nie je veľa.

17 km

Na Caubergu zo skupiny hlavných favoritov chcel zaútočiť Julian Alaphilippe, ale jeho atak si postrážili jazdci tímu BMC Racing. Následne chvíľkové uspokojenie využil Peter Sagan a trošku popreháňal svojich hlavných rivalov.

19 km

Michael Matthews sa prepadne do skupiny za hlavnými favoritmi. Austrálčan dlho čakal na technické vozidlo a ani výmena kolesa netrvala krátko. Tretí z Bergenu si bude musieť dohnať stratu možno 30 sekúnd.

21 km

Taliansko-česká dvojica si vypracovala náskok 20 sekúnd pred hlavnou skupinou. Na pretekárov z úniku stráca ešte polminútu, ale zrejme sa na ňu dotiahne. Smolu má Michael Matthews, ktorý dostal defekt.

24 km

Odtrhla sa dvojička Enrico Gasparotto a Roman Kreuziger. Vidíme tak sympatický pokus aj zo strany českého cyklistu. Do čela skupiny favoritov však okamžite idú dresy Quick-Stepu Floors, a tak si myslím, že tento atak nebude úspešný.

26 km

Ion Izagirre si dlho svoje chvíle slávy neužil a bol dostihnutý skupinou favoritov. Na chvíľu skúsil zaútočiť aj Peter Sagan, ale okamžite sa na neho nalepil Greg van Avermaet so Sonym Colbrellim. Teraz tempo udáva Dán Jakob Fuglsang.

28 km

Cyklisti smerujú na jeden z najťažších kopcov pretekov. Keutenberg má síce priemerný sklon necelých šesť percent, no jeho dĺžka je viac ako kilometer. Možno sa aj tu dočkáme nejakých únikov.

30 km

Tridsať kilometrov pred cieľom zaútočil Ion Izagirre. Španiel si vypracoval náskok možno desiatich sekúnd na pelotón a vydáva sa dohnať zvyšok unikajúcej skupiny sám. Možno to bolo unáhlené, možno majstrovský ťah.

32 km

Už prakticky nemožno hovoriť o pelotóne, pretože skupina okolo hlavných favoritov sa znížila na možno 50–60 pretekárov. Peter Sagan si vyhliadol zadné koleso Michala Kwiatkowskeho, ktorý vlani veľmi dobre zaútočil a takmer vyhral.

35 km

Eyserbosweg je ďalšou skúškou pre najväčších favoritov. Jeho priemerný sklon je takmer 10%. Medzitým sa preriedila aj vedúca skupina, z ktorej vypadol Bram Tankink z tímu LottoNL-Jumbo. Takisto na tom nie je najlepšie Edward Theuns.

37 km

Videli sme pád v zadnej časti pelotónu. Na zemi skončil jeden z pretekárov tímu Bora-Hansgrohe a tiež Rigoberto Urán. Strieborný medailista z LOH 2012 tak nebude bojovať o víťazstvo. Pre EF Education First Drapac je to veľká strata.

39 km

Willem Smit ešte zabojoval a dotiahol sa na svojich kolegov z úniku. Bahrain Merida spoločne s Teamom Sky zvyšujú tempo, no Peter Sagan sa ho výborne drží a navyše má pri sebe aj Marcusa Burghardta.

42 km

Gulpenerberg je ďalším stúpaním, ktoré narobí selekcie nielen v pelotóne, ale ako sa ukazuje aj v unikajúcej skupine. Willem Smit z tímu Kaťuša – Alpecin začína zaostávať, a tak môžeme hovoriť už len o osemčlennom ú­niku.

44 km

Alex Howes zvolil teraz trošku netradičnú cestu mimo vozovky, no proti pravidlám to nie je. Aj vďaka tomu sme si všimli, že v zadnej časti pelotónu je schovaný Oliver Naesen, ktorý má na sebe dres belgického šampióna.

47 km

Dopredu sa dostávajú dresy Movistaru a takisto aj tím Bahrain Merida. Toto zoskupenie dnes môže vytiahnuť hneď niekoľko tromfov – Vincenza Nibaliho, Sonyho Colbrelliho či bratskú dvojicu Izagirreovcov. Bora-Hansgrohe sa z čela takmer úplne vytratila.

50 km

Päťdesiat kilometrov do cieľa a tri minúty náskoku vedúcej skupiny. Taký je aktuálny pohľad na trať. Dopredu sa pri stúpaní Loorberg posunul aj Philippe Gilbert, ktorý nechcel nič podceniť. Naopak, začína strácať Wout Poels.

53 km

Vedúci pretekári majú k dobru 3:35 minúty a momentálne zápasia so stúpaním Loorberg, ktoré má 1500 metrov s priemerným sklonom 5,3%. Príliš „čerstvo“ nevyzerá Tsagabu Grmay a zrejme je otázkou času, kedy stratí kontakt so skupinou.

56 km

Floris De Tier príkladne pracuje pre svojich kolegov a nesie im niekoľko bidónov s vodou. Danny van Poppel zrejme teda ustal menšiu krízu a je naďalej v hlavnej skupine. Do tímového vozidla si prišiel po nejaké jedlo aj Edward Theuns z tímu Sunweb.

59 km

Pelotón aktuálne stráca na deväťčlenný únik 4:25 minúty. Môžeme si zopakovať, že od začiatku pretekov sú v čele Bram Tankink (LottoNL-Jumbo), Tsgabu Grmay (Trek – Segafredo), Matteo Bono (UAE Team Emirates), Lawson Craddock (EF Education First Drapac), Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij), Eddie Dunbar (Aqua Blue Sport), Marco Tizza (Nippo-Vini Fantini), Willem Smit (Kaťuša – Alpecin) a Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise).

62 km

Talian Davide Martinelli z tímu Quick-Step Floors poriadne naťahuje pelotón, z ktorého postupne odpadávajú slabší pretekári. Peter Sagan to však má pod kontrolou a drží sa na popredných pozíciach.

65 km

Pelotón stiahol svoje manko na rozdiel piatich minút. V stúpaní Bemelerberg sme v problémoch videli Dannyho van Poppela a vyzerá to tak, že jeden z lídrov tímu LottoNL – Jumbo stráca kontakt s hlavnou skupinou.

68 km

Tsagabu Grmay z exotickej Etiópie je snáď najprekvapivejším menom v dnešnom úniku. Jazdec tím Trek – Segafredo mal drobné technické problémy, rýchlo však bicykel vymenil a následne si dorazil stratu na svojich kolegov.

71 km

Tempo pelotónu prebral Team Sky, ktorého najväčším tromfom je druhý muž vlaňajších pretekov Michal Kwiatkowski. Náskok deväťčlennej skupiny pomaly klesá a smeruje už len k hranici šiestich minút.

74 km

Unikajúca skupina prechádzala bufetom, kde dostala potrebné veci na záverečné dve hodiny pretekania. Daniel Martin mal zrejme nejaké technické problémy, pretože aktuálne jazdí v zadnej časti pelotónu.

77 km

Peter Sagan sa na chvíľu odpútal od peletónu, ale na útok je samozrejme ešte čas. Aj toto však môže byť signál, že sa hrá so svojim súpermi a vyzerá byť podobne ako pred siedmimi dňami v skvelej forme.

80 km

Už aj skupina favoritov prešla Caubergom, ktorý dosahuje maximálny sklon až trinásť percent. Televízne kamery si všímali v pohode jazdiaceho Michala Kwiatkowskeho i trápiaceho sa Ramona Sinkeldama.

83 km

Deväťčlenná skupina má k dispozícii náskok 7:20 minúty a pred pár sekundami „na nečisto“ prechádzala cieľovým priestorom. V pelotóne sme videli aj Petra Sagana debatovať s Marcusom Burghardtom.

86 km

Únik druhýkrát v dnešných pretekoch pokoril legendárny Cauberg. Na tomto stúpaní sa množstvo edícii tejto holandskej klasiky končilo a v roku 2012 sa tu dokonca z titulu svetového šampióna tešil Philippe Gilbert.

90 km

Pelotón dokázal tiahnuť ďalších 30 sekúnd zo svojho manka. Unikajúca skupina sa už dostala do stúpania Sibbergrubbe, ktoré dĺžkou 2,1 kilometra patrí medzi najdlhšie. Percentuálny sklon je však podobný ako pri Vrakelbergu.

93 km

Do cieľového priestoru je to ešte veľmi ďaleko, a tak si na nejaké zaujímavé momenty budeme musieť ešte počkať. Ako sme už spomínali, chlieb sa začne lámať na méte 40 kilometrov pred cieľom.

96 km

Náskok vedúcej skupiny klesol na osem minút. Na čele pelotónu sme videli jedného z pretekárov tímu Bora-Hansgrohe, ktorý naďalej usilovne pracuje v prospech Petra Sagana a ostatných favoritov na víťazstvo.

99 km

Cyklisti majú pred sebou ďalšie stúpanie. Vrakelberg patrí medzi také štandardné až menej náročné. Meria 900 metrov a jeho priemerný sklon je len drobne cez tri percentá. Zrejme všetci ho zvládnu bez problémov.

102 km

V dnešných pretekoch má zastúpenie aj česká cyklistika. Farby tímu Mitchelton-Scott háji Roman Kreuziger. Vlani skončil na Amstel Gold Race hlboko v poli porazených, ale v roku 2013 dokázal triumfovať o 22 sekúnd pred Alejandrom Valverdem.

105 km

Za ďalšie tri kilometre sa situácia prakticky nezmenila. V deväťčlennom úniku sa zatiaľ dobre spolupracuje, no v ďalších minútach či hodinách budeme aj v tejto skupine vidieť selekcie. Najskúsenejším členok úniku je 39-ročný Bram Tankink z tímu Lotto-NL Jumbo.

108 km

Náskok vedúcej skupiny je na hranici deviatich minút. Pre pelotón by to však nemal byť problém dotiahnuť. Prvú polovicu pretekov prevažne odtiahol tím Bora-Hansgrohe a postupne sa ukazujú na čele aj ďalšie tímy so záluskom na cenné víťazstvo.

111 km

Cyklisti majú za sebou ďalšie dve kategorizované stúpania Gulpenerberg a Plettenberg. Len pripomínam, že dnes nastúpajú 3449 metrov. Je to dvojnásobne viac ako na E3 Harelbeke, ale zase o takmer 600 menej v porovnaní s ardénskou klasikou Liège–Bastogne–Liège, ktorá sa pôjde budúci týždeň.

114 km

Náskok vedúcej skupiny ide pomerne rýchlo smerom nadol. V priebehu niekoľkých kilometrov stiahol pelotón ďalšiu minútu. V skupine favoritov si bezpečne jazdí aj Peter Sagan, ktorý sa aj dnes bude môcť spoľahnúť na nemeckého majstra Marcusa Burghardta.

117 km

Mužské preteky teraz veľa zaujímavých momentov neponúkajú, a tak si môžeme povedať aspoň to, že víťazkou ženských pretekov Amstel Gold Race sa stala po dramatickom špurte spomínaná Chantal Blaaková. Druhá skončila Lucinda Brandová a tretia Amanda Sprattová.

120 km

Oficiálne sa preteky začali už o 10:30 nášho času. Ešte predtým si však cyklisti minútou ticha uctili pamiatku zosnulého Michaela Goolaertsa, jazdca Verandas Willems – Crelan. Begličanovi sa stala osudnou klasika Paríž – Roubaix, zvaná aj Peklo severu.

123 km

Cyklisti v týchto chvíľach zdolávajú už v poradí 17. kategorizované stúpanie. Eperheide rozdeľuje dnešné preteky na polovicu, no nevyznačuje sa veľkou náročnosťou. Únik má k dispozícii stále jedenásť minút.

126 km

Favoritov na víťazstvo je skutočne veľmi veľa. Na pretekoch Miláno Sanremo triumfoval po sólovom úniku Vincenzo Nibali, a tak s ním rozhodne treba počítať. Najviac sa hovorí o Philippovi Gilbertovi, Alejandrovi Valverdem či Timovi Wellensovi, čo by mohla byť výhoda Žraloka z Messiny.

130 km

Na čele pelotónu by mali pracovať tímy Bora-Hansgrohe a Movistar. Aj to naznačuje, že víťazné ambície má dnes nielen skúsený pretekár a možno najväčší favorit Alejandro Valverde, ale aj trojnásobný majster sveta Peter Sagan.

133 km

Informácii o mužských pretekoch je zatiaľ ako šafránu. Podľa live timingu má únik k dispozícii ešte niečo viac ako jedenásť minút náskoku. Pre pelotón by však nemal byť problém dohnať svoje manko ešte pred záverečnými štyridsiatimi kilometrami.

136 km

Zaujímavosťou je, že súčasne s pretekmi mužov bojujú o víťazstvo aj ženy. Tie najlepšie majú pred sebou záverečných pätnásť kilometrov. V skupine favoritiek nechýba ani úradujúca svetová šampiónka z Bergenu Chantal Blaaková.

139 km

Medzičasom sa náskok znížil približne o 45 sekúnd. Pelotón si zrejme povedal dosť a pomaličky začína sťahovať svoje manko, ktoré je dvojnásobné väčšie ako sme mohli napríklad vidieť na minulotýždňovom monumente Paríž – Roubaix.

142 km

Unikajúca skupina by naďalej mala disponovať náskokom viac než dvanásť minút. Okrem toho sa smola lepí na Philippa Gilberta, ktorý podľa dostupných informácii musel už dvakrát meniť koleso kvôli defektu. Belgičan dnes útočí na piaty triumf z jedinej holandskej klasiky v kalendári World Tour.

145 km

Kompletné zloženie úniku klasiky Amstel Gold Race 2018: Bram Tankink (LottoNL-Jumbo), Tsgabu Grmay (Trek – Segafredo), Matteo Bono (UAE Team Emirates), Lawson Craddock (EF Education First Drapac), Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij), Eddie Dunbar (Aqua Blue Sport), Marco Tizza (Nippo-Vini Fantini), Willem Smit (Kaťuša – Alpecin) a Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise).

148 km

Únik dnešných pretekov sa vytvoril pomerne skoro a dokonca mal náskok voči pelotónu viac než 14 minút. Aktivitou hýrili prokontinentálne tímy, ktoré majú v deväťčlennom úniku štvornásobné zastúpenie. Vpredu však nechýbajú ani tímy ako Trek – Segafredo, UAE Emirates či Kaťuša – Alpecin.

150 km

Pekné popoludnie prajem všetkým fanúšikom cyklistiky. Prenos z holandskej klasiky Amstel Gold Race začíname v čase, keď do cieľa zostáva ešte 150 kilometrov. V nasledujúcich minútach si priblížime, ako preteky doposiaľ prebiehali.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z cyklistických pretekov Amstel Gold Race. Jediná holandská klasika v kalendári World Tour dnes napíše svoju 53. kapitolu. Po štvorročnej odmlke nechýba v pelotóne ani slovenský cyklista Peter Sagan, ktorý je víťazne naladený po prestížnom triumfe na Paríž – Roubaix.

CAUBERG SA PÔJDE HNEĎ TRIKRÁT

Predošlé jarné klasiky boli v znamení dlažobných kociek, no tie nasledujúce budú vzhľadom na svoj profil vyhovovať skôr vrchárom. Ardénsky týždeň odštartuje Amstel Gold Race. Charakteristická je úzkymi uličkami a najmä 35 kategorizovanými stúpaniami. Tie budú pretekári zdolávať na 263-kilometrovej trase z Maastricht do holandskej obce Vilt. Najťažším úsekom je kopec Cauberg. Meria 800 metrov s priemerným sklonom 6,5% a navyše sa pôjde až trikrát. Jeho posledný prejazd je umiernený na métu osemnásť kilometrov pred cieľom. V roku 2012 sa tu končili aj majstrovstvá sveta kategórie Elite, keď si dúhový dres vybojoval Philippe Gilbert. Tento Belgičan obhajuje na klasike Amstel Gold Race vlaňajšie víťazstvo, keď v záverečnom špurte zdolal Michala Kwiatkowskeho. Na konte má štyri tituly a dnes môže dorovnať historické maximum Holanďana Jana Raasa, ktorý päťkrát vyhral v rozpätí rokov 1977 až 1982.

BOJ O VÍŤAZSTVO ZAČNE 40 KM PRED CIEĽOM

Cyklisti dnes nastúpajú celkovo 3449 metrov. Okrem Caubergu nastanú veľké selekcie aj na ďalších kopcoch. Chlieb sa zrejme začne lámať približne 40 kilometrov od cieľového priestoru. Dôležitá bude kombinácia stúpaní Kruisberg a Eyserbosweg. Dokopy merajú tieto kopce 1,5 kilometra a ich priemerný sklon je 9%. Aby toho nebolo málo, tesne za nimi nasleduje Fromberg, ktorý je náročný vďaka svojej dĺžke 1600 metrov. Už na týchto úsekoch možno čakať útoky zo strany favoritov. Necelých 29 kilometrov pred páskou príde na rad Keutenberg (1200 m; 5,9 %) a potom posledný raz Cauberg. Záverečné dva kopce nie sú nejako náročné, takže tam už nemožno očakávať výraznejšie ataky. Profil nahráva aktívnej a útočnej cyklistike, čo je zámer organizátorov. Dlhé roky sa finišovalo na Caubergu, takže sa viac-menej čakalo na záverečné stúpanie, kde si to rozdali medzi sebou tí najlepší.

GILBERT, VALVERDE, NIBALI ČI SAGAN

Najväčšími favoritmi dnešných pretekov sú Philippe Gilbert a Alejandro Valverde, ktorý holandskú klasiku ešte nevyhral. Skúsení pretekári sa budú môcť spoľahnúť na kvalitne obsadené tímy, pričom najmä Quick-Step Floors v tejto sezóne valcuje konkurenciu. Aj dnes bude k dispozícii Niki Terpstra, no Zdeněka Štybara nahradí vo výbornej forme jazdiaci Julian Alaphilippe. Francúz vyhral dve etapy na pretekoch Okolo Baskicka a na Amstel Gold Race sa dvakrát umiestnil v TOP 10. Vo veľmi dobrej forme sa ukazuje aj ďalší belgický tím Lotto Soudal, ktorého farby budú hájiť Tim Wellens, Tiesj Benoot či Jelle Vanendert. Zamiešať karty bude chcieť Greg van Avermaet, Michal Kwiatkowski, Michael Matthews, Vincenzo Nibali, no a samozrejme aj Peter Sagan. Rodák zo Žiliny sa doposiaľ na Amstel Gold Race predstavil trikrát. V roku 2012 siahal v drese Liquigasu na víťazstvo, ale v záverečných metroch ho predstihli Talian Enrico Gasparotto a spomínaný Belgičan Jelle Vanendert.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.

Najlepšia desiatka dnešných pretekov::
1. Michael Valgren (Astana)
2. Roman Kreuziger (Mitchelton – Scott)
3. Enrico Gasparotto (Bahrain Merida)
4. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
5. Alejandro Valverde (Movistar)
6. Tim Wellens (Lotto Soudal)
7. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors)
8. Jakob Fuglsang (Astana)
9. Lawson Craddock (EF Education First Drapac)
10. Jelle Vanendert (Lotto Soudal).


Kopcovité úseky na záverečných 100 km: :
99,3 km: Vrakelberg (dĺžka: 900 m; sklon: 3,4 %)
91,4 km: Sibbergrubbe (dĺžka: 2100 m; sklon: 3,6 %)
87,0 km: Cauberg (dĺžka: 800 m; sklon: 6,5 %)
82,5 km: Geulhemmerberg (dĺžka: 1,2 km; sklon: 4,6%)
69,5 km: Bemelerberg (dĺžka: 900 m; sklon: 4,5 %)
54,0 km: Loorberg (dĺžka: 1500 m; sklon: 5,3 %)
44,1 km: Gulpenerberg (dĺžka: 600 m; sklon: 5,7 %)
38,7 km: Kruisberg (dĺžka: 600 m; sklon: 8,8 %)
36,7 km: Eyserbosweg (dĺžka: 900 m; sklon: 9,3 %)
32,9 km: Fromberg (dĺžka: 1600 m; sklon: 3,6 %)
28,4 km: Keutenberg (dĺžka: 1200 m; sklon: 5,9 %)
18,3 km: Cauberg (dĺžka: 800 m; sklon: 6,5 %)
13,1 km: Geulhemmerberg (dĺžka: 1,2 km; sklon: 4,6%)
6,9 km: Bemelerberg (dĺžka: 900 m; sklon: 4,5 %).