Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky
Kategória ELITE muži

29.09.2019 o 12:00

Mads Pedersen (Dánsko)

Štadión: Leeds - Harrogate, Yorkshire (Veľká Británia)
Filter

To je odo mňa z týchto pretekov všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok nedele.

Peter Sagan zostal v závere v hlavnej skupine ako jediný zo slovenských pretekárov, do stíhania van der Poelovho úniku sa ale vôbec nezapojil. Jeho záverečná snaha o dostihnutie trojice na čele už úspešná nebola a Sagan tak napokon skončil na 5. mieste.

Prekvapivým majstrom sveta sa stal Dán Mads Pedersen. Ten vyrazil do úniku Američana Lawsona Craddocka a Švajčiara Stefana Künga zhruba 45 kilometrov pred cieľom. Následná séria nástupov z rozpadávajúceho sa pelotónu a skupiniek prenasledovateľov vytvorila na čele päťčlennú skupinu s Talianom Trentinom či Holanďanom van der Poelom. Práve táto skupinka, ktorá postupne navýšila svoj náskok pred hlavnou skupinou až na viac ako minútu, rozhodla o osude dnešných pretekov. Dlho ju viedol van der Poel, ten ale precenil svoje sily a zhruba 12 km pred cieľom ho postihla obrovská kríza, po ktorej nebol prakticky nebol schopný ďalej pokračovať.

Neskôr odpadol i Gianni Moscon a boj o dúhový dres sa tak zúžil na trojicu Stefan Küng – Mads Pedersen – Matteo Trentin. Najviac síl v závere preukázal Dán Pedersen, ktorý síce najprv nechal Trentina, aby začal špurtovať ako prvý, potom ale okolo neho doslova preletel a v cieli môže oslavovať nečakaný a historický titul majstra sveta v cestnej cyklistike pre Dánsko.

Konečné poradie:

 1. Mads Pedersen (Dánsko) 6:27:28
 2. Matteo Trentin (Taliansko) +0 sekúnd
 3. Stefan Küng (Švajčiarsko) +2 s
 4. Gianni Moscon (Taliansko) +17 s

5. Peter Sagan (Slovensko) +43 s
6. Michael Valgren (Dánsko) +45 s
7. Alexander Kristoff (Nórsko) +1:10
8. Greg Van Avermaet (Belgicko) +1:10
9. Rui Costa (Portugalsko) +1:10
10. Sonny Colbrelli (Taliansko) +1:10
-------------------------------------------------
Juraj Sagan, Ján Andrej Cully a Erik Baška preteky nedokončili

Cieľ

Tretí končí Stefan Küng, ktorý je zjavne spokojný i s bronzovou medailou. Za ním prišiel do cieľa na štvrtom mieste so stratou 17 sekúnd Gianni Moscon. Peter Sagan prišiel do cieľa na piatom mieste so stratou 43 sekúnd.

Cieľ

Trentin vyrazil dopredu ako prvý a nechal za sebou Künga, z pravej strany ho ale prešprintoval Dán Mads Pedersen, ktorý sa šokujúco stáva prvým dánskym majstrom sveta v histórii!

700 m

Vedúca trojica vyráža do posledného prudšieho stúpania na Parliament Street. Na čele je Pedersen a Trentin bude zrejme útočiť zozadu.

1 km

Trojica Trentin – Küng – Pedersen už začína taktizovať. Do čela sa dostáva Stefan Küng, ktorý sleduje svojich konkurentov.

1,5 km

Peter Sagan stiahol stratu na trojicu v čele pod minútu, je už však neskoro a určite ju nedostihne.

2 km

Strata Sagana je zhruba minútová a ďalších 20 sekúnd stráca na vedúcu trojicu Gianni Moscon.

3 km

Peter Sagan už má výrazný náskok pred hlavnou skupinou a ako-tak sa ho drží len Dán Michael Valgren. Prenasledovanie tejto dvojice vedie Zdeněk Štybar.

3,6 km

Peter Sagan vyráža dopredu z hlavnej skupiny!

4 km

Pedersen tesne pred vrcholom stúpania stratil kontakt s Trentinom a Küngom, v zjazde sa ale k nim dokázal dotiahnuť. Náskok pred zvyškom pelotónu je viac ako minúta.

5 km

Moscon stratil už desať sekúnd a jeho strata sa naďalej navyšuje. Pokiaľ niekoho z tejto trojice nezastihne podobná kríza, ako van der Poela, tak je o medailistoch rozhodnuté.

6 km

Gianni Moscon stráca v stúpaní na Harlow Moor kontakt na svojich kolegov z úniku!

7 km

Na čele hlavnej skupiny je dvojica Nemcov Politt – Degenkolb. Ich tempu nestačí Brit Ben Swift, lídri ale idú ešte rýchlejšie a o pár sekúnd ešte svoj náskok navýšili.

8 km

Peter Sagan je v hlavnej skupine za Nemcami, ktorí ale stále nedokážu znížiť stratu na štvoricu na čele. Štvrtý Saganov titul majstra sveta tak dnes už bohužiaľ nevypadá reálne.

9 km

Do stíhania líderskej skupinky sa teraz pustili Nemci. Tempo pelotónu diktuje predovšetkým John Degelkolb, stratu sa mu ale vôbec nedarí sťahovať.

10 km

Vedúca štvorica dokonca ešte zvýšila tempo a už má náskok takmer minútu a 15 sekúnd. Na čele je táto štvorica jazdcov:

 • Matteo Trentin
 • Gianni Moscon (obaja Taliansko)
 • Mads Pedersen (Dánsko)
 • Stefan Küng (Švajčiarsko).
11 km

Van der Poela pripravuje obrovská kríza o nádejný výsledek! Na dvoch kilometroch nabral stratu na vedúcu štvoricu takmer jednu minútu a pelotón sa okolo neho doslova prehnal.

12 km

Van der Poel už úplne odpadol z vedúcej skupiny. V nej je tak v nalepšej pozícii dvojica Talianov a predovšetkým Matteo Trentin, ktorý je teraz zrejme hlavným favoritom na víťazstvo.

13 km

Matheiu van der Poel sa dostáva do obrovskej krízy a začína strácať kontakt so svojimi kolegami z úniku!

14 km

Pätica Küng – Moscon – Pedersen – Trentin – van der Poel vstupuje do posledného okruhu s náskokom 48 sekúnd pred hlavnou skupinou, ktorá má už len zhruba 30 členov. V nej sa na 16. mieste drží Peter Sagan.

16 km

Skupinka na čele s a ukážkovo strieda na čele a pomaly sa blíži do posledného okruhu v Harrogate. Lampaert navyše ťahá pelotón prakticky sám, pretože za ním sú Talian Colbrelli a Dán Fuglsang, ktorý majú v úniku svojich reprezentačných kolegov.

17 km

Yves Lampaert na čele pelotónu ešte zúfalo bojuje a stratu stiahol na zhruba 50 sekúnd. Jeho tempu však nestačí v pelotóne ani jeho reprezentačný kolega Tim Wellens, ktorý z hlavného balíka odpadáva.

18 km

Pelotón vedený Belgičanom Lampaertom dostihol trojicu Skujinš – Betancur – Gorka Izagirre. Moscon sa naopak v zjazde dotiahol naspäť do líderskej skupiny.

19 km

Gianni Moscon v stúpaní na Harlow Moor odpádava z vedúcej skupinky!

20 km

20 kilometrov pred cieľom je náskok pätice na čele takmer minútový. Ak sa teda nestane nič prekvapujúce, tak niekto z tejto pätice bude novým majstrom sveta.

22 km

Pelotón sa pri tomto tempe zredukoval už len na zhruba 30 cyklistov. Jeho strata len narastá a skvele spolupracujúca vedúca skupinka má náskok pred hlavným balíkom takmer jednu minútu.

23 km

Začína to vypadať tak, že z pätice van der Poel – Moscon – Trentin – Pedersen – Küng vzíde nový majster sveta. Trojicu prenasledovateľov sa totiž približuje skôr dozadu k pelotónu ako dopredu k lídrom.

24 km

Najviac práce na čele pätčlennej vedúcej skupinky odvádza Gianni Moscon, ktorý úspešne navyšuje jej náskok. Pred trojicou prenasledovateľov je už polminútový a pred pelotónom takmer 45 sekúnd.

24 km

Tak napokon sa Betancur s veľkými problémami udržal za Gorkom Izagirrem a Skujinšom. Napriek tomu, že táto trojica má van der Poelovu skupinu na dohľad, tak sa k nej vôbec nepribližuje.

25 km

Betancur v krátkom stúpaní odpadáva zo skupiny prenasledovateľov. Strata pelotónu sa navyšuje na 30 sekúnd.

26 km

Za pelotónom prechádza ešte jedna veľká skupina, ktorá už na čelo stráca viac ako minútu. V priebežných výsledkoch po siedmom okruhu sa už neobjavuje Juraj Sagan, zdá sa teda, že z pretekov odstúpil a Peter zostal na trati ako posledný slovenský pretekár.

27 km

Van der Poel prešiel cieľovou páskou siedmeho okruhu ako prvý spolu s Trentinom, Mosconom, Küngom a Pedersenom. Trojica prenasledovateľov má stratu 12 sekúnd a pelotón 25 sekúnd. Peter Sagan sa stále drží okolo 20. miesta.

28 km

Pelotón stráca na van der Poelovu skupinu už skoro pol minúty a trojica Skujinš – Gorka Izagirre – Betancur zhruba 10 sekúnd.

29 km

Za Gorkom Izagirrem ešte vyrazili Lotyš Toms Skujinš a Kolumbijčan Carlos Betancur, ktorý sa k nemu rýchlo približujú.

30 km

V pelotóne po týchto nástupoch zostalo už len 40 jazdcov. Medzi nimi sa stále drží i Peter Sagan. Pred pelotónom je ešte Gorka Izagirre (Španielsko), ktorý sa snaží dotiahnuť k vedúcej pätici.

31 km

Martínez stratil kontakt, naopak van der Poel a Trentin sa dotiahli ku Küngovi, Mosconovi a Pedersenovi a vytvárajú silnú päťčlennú skupinu na čele.

32 km

Pelotón sa týmito nástupmi poriadne rozpadol. V skupine prenasledovateľov je van de Poel, Trentin a s nimi i Kolumbičan Daniel Felipe Martínez. Belgičania na čele pelotónu robia, čo sa dá, úniky ale nedokážu zlikvidovať.

33 km

Mike Teunissen odpadáva z vedúcej skupiny. Naopak do štvorice prenasledovateľov sa doťahujú Mathieu van der Poel a Matteo Trentin.

34 km

Za vedúcou štvoricou sa ale i tak vytvára ďalšia štvorica. Pelotón má však v tomto úseku trate obe skupiny na dohľad a hlavne druhej nedovoľuje výraznejšie sa vzdialiť.

35 km

Nemec Nils Politt vyráža dopredu! Belgičania na čele pelotónu za ním okamžite vyštartovali a snažia sa ho dostihnúť.

36 km

Náskok vedúcej štvorice sa vôbec neznižuje a stále sa pohybuje okolo 20 sekúnd. Títo pretekári ale dnes idú veľmi dobre a pelotón bude mať už zrejme veľký problém ich dostihnúť.

38 km

Američan Lawson Craddock, ktorý bol dlho súčasťou posledného úniku, sa hneď prepadol za pelotón a odstúpil úplne vyčerpaný z pretekov.

40 km

Gianni Moscon dostihol vedúcu štvoricu, ktorá si udržuje náskok 20 sekúnd.

41 km

Peter Sagan sa v pelotóne stále pohybuje okolo 20. miesta. Juraj Sagan je priebežne na 59. mieste.

41 km

Cieľ šiesteho okruhu. Z vedúcej dvojice sa stala trojica v zložení Mads Pedersen (Dánsko), Stefan Küng (Švajčiarsko) a Mike Teunissen (Holandsko). Za nimi prechádza cieľovou páskou Gianni Moscon (Taliansko) s päťsekundovou stratou. Belgický tím reaguje na túto situáciu a je na čele pelotónu, ktorý má stratu 20 sekúnd.

42 km

Teunissen je už tesne za líderskou dvojicou, naopak Moscon naňho stratil takmer 10 sekúnd.

43 km

Holanďan Mike Teunissen sa ešte dostal okolo Moscona za vedúcu dvojicou a Moscon sa ho snaží dostihnúť.

44 km

Craddock je definitívne naspäť v pelotóne. Moscon sa naopak „zasekol“ medzi pelotónom a dvojicou Pedersen – Küng.

45 km

Do úniku vyráža Talian Gianni Moscon! Ten sa už prehnal okolo Lawsona Craddocka, ktorý sa postupne prepadáva naspäť do pelotónu.

45 km

Mads Pedersen sa dotiahol k vedúcej dvojici a hneď sa dostal do čela. Len Küng sa zvládne držať jeho tempa, naopak Craddock odpadáva.

46 km

Craddock s Küngom si stále udržujú náskok zhruba 20 sekúnd. Za nimi z pelotónu vyrazil dánsky pretekár, ktorý sa k nim rýchlo približuje.

47 km

V zatáčke v zjazde spadol jeden zo švajčiarskych jazdcov. Zrejme sa jednalo o Michaela Albasiniho.

48 km

Van Baarle zachytil i tento nástup a Petr Vakoč je už naspäť v pelotóne.

49 km

Petr Vakoč napokon vyštartoval z pelotónu pri stúpaní na Harlow Moor. Pelotón ho má zatiaľ na dohľad.

50 km

Alex Kirsch zostal z tohto pokusu o únik na čele pelotónu pred van Baarlem, ktorý pri stíhaní tejto skupinky diktoval tempo.

51 km

Z pelotónu sa snaží odtrhnúť skupinka štyroch jazdcov, v ktorej je znovu i Petr Vakoč. Zrejme sa jej to ale nepodarí, pelotón má totiž v tejto chvíli veľmi vysoké tempo.

52 km

Jeden z najskúsenejších Španielov Luis León Sánchez to už dnes tiež zabalil.

53 km

Na čele diktuje posledné kilometre tempo Holanďan Dylan van Baarle. Strata pelotónu na Craddocka s Küngom klesla pod 20 sekúnd.

55 km

Craddock prešiel cieľovou páskou piateho okruhu ako prvý pred Küngom s náskokom 21 sekúnd pred pelotónom. Peter Sagan je na 22. mieste, Juraj na 28.

56 km

Pelotón sa znovu na čele skonsolidoval a Belgičania s Francúzmi začínajú sťahovať náskok vedúcej dvojice.

57 km

Dážď v Harrogate začína opäť hustnúť. Uvidíme, aký dopad to bude mať na preteky.

58 km

Z pretekov odstúpili i Ír Rory Townsend a Lotyš Emils Liepinš. Craddock s Küngom si medzitým na čele stále udržujú svoj náskok a vzorne spolupracujú.

59 km

Pieter Weening, ktorý odviedol obrovské množstvo práce na čele v predošlých dvoch kolách, už tiež odpadol z pelotónu. Spolu s ním sa díva na chrbát hlavného balíka i Dán Michael Mörköv.

60 km

Craddock s Küngom ale idú výborne a zo svojho náskoku zatiaľ nestrácajú nič. Táto dvojica si udržuje polminútový náskok pred hlavným balíkom.

61 km

Napokon sa do čela pelotónu pretlačil Holanďan Sebastian Langeveld a ten diktuje také tempo, že náskok americko-švajčiarskej dvojice sa prestáva zvyšovať.

62 km

Tímy na čele pelotónu sa zjavne nemôžu dohodnúť na ďalšom postupe, Craddock s Küngom tak naďalej navyšujú náskok, ktorý už je zhruba 30 sekúnd.

63 km

Medzitým skončili Dán Kasper Asgreen i Ír Sam Bennett.

64 km

Náskok dvojice Craddock – Küng sa po sekundách naďalej zvyšuje a v tejto chvíli je 19 sekúnd.

66 km

Za Craddockom vyrazil z pelotónu Švajčiar Stefan Küng a úspešne sa k nemu dotiahol. Na čele tak v tejto chvíli je dvojica výborných časovkárov, ktorá postupne navýšila svoj náskok už na 12 sekúnd.

67 km

Američan Lawson Craddock ako prvý skúša utiecť pelotónu na meststkých okruhoch a zatiaľ sa mu celkom solídne vzdiaľuje.

69 km

Štvrtý okruh je za nami. Ako prvá prešli cieľovou páskou skupinka talianskych, francúzskych a holandských cyklistov. Peter Sagan sa so svojim bratom Jurajom drží s prehľadom v pelotón a je na 15. mieste. Juraj je 29. Zdeněk Štybar bol na priebežnom 38.mieste, Petr Vakoč na 84. a Josef Černý s minútovou stratou posledný na 87. mieste.

70 km

Josef Černý má defekt pri polkilometrovom prudkom stúpaní na Parliament Street a bude mať pri tomto pelotónu obrovský problém dostihnúť hlavný balík.

70 km

Tempu Francúzov prestáva stačiť Španiel Jonathan Castroviejo, ktorý je úplne na konci pelotónu spolu s Petrom Vakočom.

72 km

Pred Weeninga sa znovu dostali Francúzi, ktorí chcú kontrolovať preteky. Pelotón pokračuje po odpadnutí niekoľkých jazdcov ako jedna veľká kompaktná skupina.

73 km

Do čela pelotónu sa pretlačili Holanďania, konkrétne Pieter Weening, ktorý výrazne zrýchlil tempo.

74 km

Odstúpili i José Joaquín Rojas (Španielsko), Mads Pedersen (Dánsko) a Dion Smith (Nový Zéland)

75 km

Cyklisti dnes štvrtýkrát stúpajú na Harlow Moor a z pelotónu začínajú znovu odpadávajú ďalší jazdci. Najvýraznejšími menami sú Ír Sam Bennett, kolega Petra Sagana z Bory-Hansgrohe, a Dán Kasper Asgreen.

76 km

Obhajca titulu Alejandro Valverde dnes do cieľa tiež nepríde a odstupuje!

78 km

Rémi Cavagna naďalej diktuje tempo pelotónu, ktorý sa zredukoval na zhruba 90 jazdcov.

79 km

Z hry vonku je i Talian Diego Ulissi, lídrom talianskeho tímu tak teraz bude zrejme Matteo Trentin.

80 km

Z pretekov odstupuje ďalšie veľké meno – bývalý víťaz Liege – Bastogne – Liege Bob Jungels z Luxemburska.

81 km

Zo slovenského tímu už zostali len bratia Saganovci. Z pretekov už odstúpil Erik Baška i Ján Andrej Cully.

82 km

V pretekoch pokračuje ešte 109 jazdcov. Najväčším prekvapením medzi odstupujúcimi v tomto kole je Slovinec Matej Mohorič.

84 km

Cyklisti sa blížia vstupujú do štvrtého kola. Cieľovou páskou ako prví prechádzajú Taliani, ktorí sa dostali v cieľovej rovine pred Francúzov.

87 km

V pretekoch pokračuje už len zhruba stovka jazdcov. Francúzske tempo na čele si vyberá svoju daň.

88 km

Francúzom síce odpadol jeden muž z ich vláčiku, naďalej ale diktujú tempo na čele balíka. Kontakt s ním medzitým stratil kvôli technickým problémom Talian Diego Ulissi a ako sme už dnes videli, tak bude mať obrovský problém sa doňho vrátiť.

90 km

Julien Bernard (Francúzsko) tiež odstupuje. Tieto okruhy jsou pri vysokom tempe pelotóne skôr selekciou jazdcov.

93 km

Český tím už tiež pokračuje len v trojici. Roman Kreuziger, František Sisr a Jan Bárta z pretekov odstúpili.

94 km

Remco Evenepoel prechádza cieľom so stratou viac ako 5 minút a i on dnes končí. Belgičania tak dnes zrejme pôjdu na Grega Van Avermaeta.

96 km

Philippe Gilbert končí! Pád pri vjazde do Harrogate sa napokon jednému z favoritov stal osudným.

97 km

Rémi Cavagna prechádza i cieľom druhého kola ako prvý a za ním jeho reprezentační kolegovia. Juraj Sagan bol na šiestom mieste a Petrer Sagan na 20.

100 km

Na špici sa na chvíľku objavil Greg Van Avermaet, ktorý diktoval tempo pelotónu, v ktorom sa stále držia všetci Slováci.

102 km

Remco Evenepoel úplne vyčerpaný prechádza vrcholom Harlow Moor sám a čoskoro zrejme odstúpi z pretekov i on.

104 km

Pelotón teraz stúpa na Harlow Moor. Hlavný balík sa naďalej trhá a za pelotónom ostáva i skupina Philippea Gilberta.

107 km

Preteky skončili pre slovinského víťaza Vuelty Primoža Rogliča, ktorý je ale po odstúpení zjavne v dobrej nálade, Kazacha Jurija Natarova a i pre Iona Izagirreho z Španielska.

109 km

Jan Bárta je v skupine, ktorá stráca pri prechode cieľovou páskou zhruba 80 sekúnd na pelotón a za nimi ešte prechádza cieľom Kazach Alexej Lucenko, ktorý si dnes vyberá smolu na niekoľko rokov dopredu.

111 km

Prvý okruh v Harrogate je za nami. Ako prvý prešiel cieľovou páskou Rémi Cavagna z Francúzska, nasledovaný svojimi reprezentačnými kolegami a Dánmi.

112 km

Pelotón definitívne pohltil vedúcu skupinku a v čele pretekov tak vidíme dánske dresy. Gilbert, ktorému pomáhajú kolegovia vrátiť sa do pelotónu, má stratu zhruba pol minúty.

114 km

Ďalšími jazdcami, ktorých vidíme medzi odstupujúcimi sú Ekvádorčančia Jhonatan Narváez a Jefferson Alexander Cepeda.

116 km

A dánske tempo má hneď niekoľko obetí, z ktorých najvýraznejšou je zrejme český pretekár Jan Bárta.

117 km

Dáni nastavili na čele pelotónu obrovské tempo, ktorým už prakticky dostihli vedúcu skupinu a ktorým sa snažia roztrhať pelotón.

119 km

Austrálčan Rohan Dennis, ktorý si v podstate dal časovku na čele pelotónu pri stíhaní úniku, odstupuje z pretekov.

120 km

Čo sa týka poveternostných podmienok, tak naďalej prší, ani zďaleka sa už ale nejedná o tak hustý lejak, ako v prvej polovici pretekov.

121 km

Dáni, Francúzi, Holanďania, Taliani či Belgičania sa už zoraďujú do tradičných vláčikov na čele pelotónu a jeho tempo tak naďalej zrýchľuje. Strata na 11 cyklistov v čele je už len minútová.

122 km

Gilbert však už nabral stratu zhruba minútu a jeden z najväčších favoritov sa musí hneď na úvod mestských okruhov v Harrogate predviesť úspešnú stíhaciu jazdu, ak chce mať ešte šancu na víťazstvo.

124 km

Hneď pri nájazde do prvej cieľovej rovinky došlo k veľkému pádu. Vidíme tam Adama Yatesa, Nikiasa Arndta, pretekára v litovskom drese a i niekoľko Belgičanov, z ktorých je najviac otrasený Philippe Gilbert. Ten si vymenil bicykel a Remco Evenepoel mu pomáha dotiahnuť sa naspäť do hlavného balíka.

125 km

Vedúca jedenásťčlenná skupina sa práve dostáva na meststký okruh v Harrogate. Jej náskok pred pelotónom je zhruba 1 a pol minúty.

126 km

Vedúca skupinka už je na severnom predmestí cieľového mesta Harrogate. Jej náskok pred pelotónom je už len zhruba 2 minúty.

129 km

Bude však ťažké sa doňho dotiahnuť, Austrálčania totiž diktujú veľmi vysoké tempo a náskok vedúcej skupiny stiahli už pod 2 a pol minúty.

131 km

Lucenkove problémy pokračujú. Kvôli technickému problému si musel znovu vymeniť bicykel a znovu sa musí doťahovať do pelotónu.

134 km

Náskok skupinky na čele stále klesá a už sa pohybuje okolo troch minút. Týchto 11 cyklistov je už len zhruba 10 km od vjazdu na mestský okruh v Harrogate.

137 km

Niekoľko jazdcov, predovšetkým tí, ktorí už spadli,odstúpilo. Medzi nimi je napríklad práve skôr spomínaný Maďar Márton Dina, Novozélanďan Paddy Bevin či Bielorus Vasil Kirijenka.

139 km

V pelotóne sa stále držia všetci slovenskí i českí pretekári okrem Petra Vakoča, ktorý je vo vedúcej skupine.

141 km

Strata pelotónu sa stále znižuje. Aktuálne je už na úrovni 3 minúty a 40 sekúnd.

145 km

Tempo pelotónu začínajú diktovať Austrálčania a Francúzi, ktorí sú v tejto chvíli zoradení na čele hlavného balíka.

148 km

Dážď začína konečne trochu slabnúť a spolu s ním zrýchľuje i pelotón. Ten stiahol stratu na skupinku v čele už pod 4 minúty.

151 km

Pelotón predsa len trochu pridal a postupne začína sťahovať hlavne zásluhou Austrálčanov na čele náskok vedúcej skupinky. Ten je už tesne nad 4 minútami.

154 km

Vedúcu skupinku do krátkeho stúpania práve teraz vedie Petr Vakoč. Inak však spolupracuje takmer učebicovo a jej náskok je prakticky konštantný.

156 km

Náskok vedúcej skupiny 11 cyklistov je stále cca 4 a pol minúty.

158 km

Trojica Kazachov sa dokonca rozrastá na štvoricu. Pelotón už majú na dohľad.

159 km

Na Lucenka počkal ešte i tretí kazašský jazdec. Jediný ucelený vláčik nejakého tímu tak paradoxne vidíme za pelotónom.

160 km

Alexej Lucenko z Kazachstanu sa snaží dotiahnuť naspäť do pelotónu. Na pomoc mu prišiel jeden z jeho reprezentačných kolegov.

162 km

Na čele pelotónu nie je ani jeden ucelený tím a jazdci z rôznych krajín sa na ňom striedajú.Na posledných kilometroch sme tak videli diktovať tempo hlavného balíka Austrálčana, Francúza, Nemca či Holanďana.

164 km

Strata pelotónu na vedúcu skupinku, ktorá vzorne spolupracuje, sa naďalej pohybuje zhruba okolo 4 a pol minúty.

166 km

Slovák, ktorý sa ocitol medzi sprievodnými vozidlami, sa už úspešne dotiahol naspäť do pelotónu. Bohužiaľ, nevieme, ktorý z našej štvorice pretekárov to bol, britská réžia totiž o ňom neponúkla žiadne detailnejšie informácie.

167 km

Inak sa ale v tejto fáze pretekov nič podstatné nedeje. Tempo pelotónu diktuje Austrálčan Rohan Dennis, ktorý sa vôbec neponáhľa, a náskok vedúcej skupinky stúpol už k 4 a pol minútam.

170 km

Za pelotónom sa v kolóne vozidiel ocitol jeden zo slovenských cyklistov. Úspešne sa ale približuje naspäť k hlavnému balíku.

Pre pripomenutie: trať pretekov bola kvôli katastrofálnemu počasie v Yorkshire výrazne skrátená (o 23,5 km na 261 km) a cyklisti neabsolvujú stúpanie na Buttertubs a Grinton Moor. Namiesto toho budú musieť prejsť deväť okruhov (pôvodný plán bolo sedem) v cieľovom Harrogate.

173 km

Pelotón nie je dnes ani zďaleka tak kompaktný, ako sme na to zvyknutí. Medzery medzi pretekármi sú väčšie kvôli obavám z možného pádu.

175 km

Ďalší pád! Na konci pelotónu, tesne pred kolónou vozidiel spadol Maďar Márton Dina, ktorý si pri tomto páde poškodil pedále. Technik maďarského tímu mu ich mení.

177 km

Náskok vedúcej skupiny práve prekročil 4 minúty. Medzitým v pelotóne spadol ďalší cyklistika, ktorým bol Mekseb Debesay z Eritrey.

178 km

Na konci pelotónu spadol jeden Slovinec a Poliak. Obaja sa veľmi ťažko dvíhajú zo zeme, zdá sa však, že budú pokračovať ďalej.

179 km

Náskok jedenástčlennej skupinky ďalej narastá a už sa blíži k 4 minútam.

181 km

Pelotón, v ktorom sa zatiaľ s prehľadom držia všetci štyria slovenskí pretekári, sa teraz nachádza v občerstvova­cej zóne.

183 km

Pelotón sa zatiaľ nikam neponáhľa. Skupinku na čele opäť nechal vzdialiť sa a jej náskok vyskočil už takmer na tri minúty.

185 km

Polanc nie je jediným, kto má technické problémy. Rus Pavel Sivakov a niekoľko ďalších jazdcov muselo čakať na technikov. Polanc sa medzitým dotiahol do úniku a znovu rozšíril skupinku na čele na 11 cyklistov.

187 km

Jan Polanc má technické problémy a musel vystúpiť z vedúcej skupiny, aby počkal na technické vozidlo. Na čele je tak v tejto chvíli desať pretekárov.

188 km

V úniku, ktorý má v tejto chvíli náskok 1 minútu a 40 sekúnd, sú títo cyklisti:

 • Primož Roglič (Slovinsko)
 • Jan Polanc (Slovinsko)
 • Magnus Cort Nielsen (Dánsko)
 • Petr Vakoč (Česko)
 • Silvan Dillier (Švajčiarsko)
 • Maciej Bodnar (Poľsko)
 • Jonas Koch (Nemecko)
 • Hugo Houle (Kanada)
 • Alex Howes (USA)
 • Nairo Quintana (Kolumbia)
 • Richard Carapaz (Ekvádor)

Trasa bola kvôli počasiu výrazne skrátená o 23,5 km a cyklisti prejdú len 261 km. Na Buttertubs a Grinton Moor dnes pretekári stúpať nebudú, namiesto toho bola ich trasa mimo cieľového Harrogate skrátená. V samotnom Harrogate jazdci absolvujú namiesto siedmich okruhov deväť.

189 km

Únik 11 pretekárov, v ktorom je i český pretekár Petr Vakoč či Primož Roglič, víťaz tohtoročnej Vuelty, má ale i tak náskok už len zhruba minútu a pol.

190 km

Únik 11 pretekárov, v ktorom je i český pretekár Petr Vakoč či Primož Roglič, víťaz tohtoročnej Vuelty, má náskok už len zhruba minútu a pol.

192 km

Cyklisti musia v zjazde prechádzať cez obrovské kaluže, a rôzne menšie údolia, kde doslova stojí voda. Pelotón sa roztrhal a pretekári radšej majú medzi sebou veľké medzery, ako by mali riskovať zrážku a pád s iným pretekárom.

194 km

Viditeľnosť je skutočne slabá. Britská réžia kvôli hustému dažďu nie je schopná ponúknuť letecké zábery a jazdci idú v zjazde veľmi opatrne. V úsekoch, kde by normálne šli rýchlosťou cca 70 km/h, idú zhruba 30 km/h.

198 km

Vedúca skupina jedenástich jazdcov, ktorá má náskok viac ako dve minúty, práve vystúpala na Cray Hill. Preteky zatiaľ prebiehajú za hustého dažďa, kvôli ktorému boli vyradené z itinerára ďalšie dve stúpania.

Slovenská zostava

 • Erik Baška
 • Ján Andrej Cully
 • Juraj Sagan
 • Peter Sagan


Česká zostava

 • Jan Bárta
 • Josef Černý
 • Roman Kreuziger
 • František Sisr
 • Zdeněk Štybar
 • Petr Vakoč

Hlavní favoriti

Za hlavných favoritov môžeme považovať Francúza Juliana Alaphilippea, ktorý sa tento rok prezentuje skvelými výkonmi, trojnásobného majstra sveta Petra Sagana a Holanďana Mathieua van der Poela. Zabudnúť nemôžeme vzhľadom k profilu trate zabudnúť ani na Belgičanov Grega Van Avermaeta, Philippea Gilberta a mladého Remca Evenepoela, Austrálčana Michaela Matthewsa či Taliana Mattea Trentina.

Prehľad posledných majstrov sveta

2009 – Cadel Evans (Austrália)
2010 – Thor Hushovd (Nórsko)
2011 – Mark Cavendish (Veľká Británia)
2012 – Philippe Gilbert (Belgicko)
2013 – Rui Costa (Portugalsko)
2014 – Michał Kwiatkowski (Poľsko)
2015 – Peter Sagan (Slovensko)
2016 – Peter Sagan (Slovensko)
2017 – Peter Sagan (Slovensko)

2018 – Alejandro Valverde (Španielsko)

Všeobecné informácie

MS v cestnej cyklistike sa tento rok konajú v britskom grófstve Yorkshire. Dnešné preteky sa začínajú v Leedse a do cieľa v Harrogate zdolajú cyklisti 284,5 km. Na trati prekonajú tri významnejšie stúpania:

 • Cray Hill – vrchol 216 km pred cieľom, dĺžka 4,9 km, priemerný sklon 4 %
 • Buttertubs – vrchol 180 km pred cieľom,
 • Grinton Moor – vrchol 154,4 km pred cieľom.

V cieľovom Harrogate potom jazdcov čaká sedem mestských okruhov na veľmi technickej trati plnej prudkých zákrut. Dĺžka jedného okruhu je 13,8 km, pričom je na ňom jedno pomerne ťažké stúpanie. Kopec Harlow Moor má dĺžku 1,2 km s priemerným sklonom 5,2 %, prevýšením 161 metrov a nachádza sa 5,5 km pred koncom okruhu. Na konci týchto siedmich okruhov v Harrogate čaká na najrýchlejšieho pretekára ikonický dúhový dres pre majstra sveta v cestnej cyklistike. Cieľ je plánovaný zhruba okolo 16:30 stredoeurópskeho času v závislosti na rýchlosti pretekárov na trati.

Dá sa očakávať, že do priebehu pretekov výrazne zasiahne počasie. Pre grófstvo Yorkshire je typické „anglické počasie“ a i dnes ráno a predpoludním má v Leedse a jeho okolí podľa predpovede počasia husto pršať.

Vitajte pri on-line prenose z MS v cestnej cyklistike, kde budeme dnes sledovať vrchol programu, a to preteky Kategórie ELITE mužov. Udalosť sa začne o 12:00.

Konečné poradie:
1. Mads Pedersen (Dánsko) 6:27:28
2. Matteo Trentin (Taliansko) +0 sekúnd
3. Stefan Küng (Švajčiarsko) +2 s
4. Gianni Moscon (Taliansko) +17 s
5. Peter Sagan (Slovensko) +43 s
6. Michael Valgren (Dánsko) +45 s
7. Alexander Kristoff (Nórsko) +1:10
8. Greg Van Avermaet (Belgicko) +1:10
9. Rui Costa (Portugalsko) +1:10
10. Sonny Colbrelli (Taliansko) +1:10
-------------------------------------------------
Juraj Sagan, Ján Andrej Cully a Erik Baška preteky nedokončili